Ha odakint nagy pelyhekben hull a hó, egyfajta puha, csendes, fehér takaróba burkolja a világot. S ha ilyenkor az utca morajára figyelnek, észrevehetik, hogy az autók zaja mintha valahonnan a messzeségből jönne – a hangok mintha megrekedtek volna valahol a hópihék közt, s mintha az autók megálltak volna az út szélén. És néha valóban meg is állnak.
Apropó zajok. Hallották valaha a talajban fogamzó csíra hangját? Körülbelül így szól: krikk-krikk-krokk, mert ahhoz, hogy felszínre törjön, ki kell kászálódnia a talajból. Mindent egybevetve, utat törni a kemény földben igen nagy munka egy friss palánta számára: ez a csikorgó hang oka. A föld felszínére törő palánta körülbelül ugyanazt a zajt produkálja, mint egy hóban sétáló gyermek. Krikk, krokk, krikk, krokk, krikk, krokk, recsegnek a porzó hóban a minden színben virító csizmácskák, miközben a gyerek azon munkálkodik, hogy helyére tegye a hóember sárgarépa orrát, az apró kavicsokat kereken ívelő mosolyba rakosgatja, két nagyobb kaviccsal szemet is varázsol, gallyal pedig kezet is kap a hóember.
A növény magból születik. A mag igen kicsiny, de benne rejlik minden, ami ahhoz szükséges, hogy növénnyé váljék. De figyelem! Csak az a növény születik a magból, ami benne rejlik, nem pedig más. Ha jól meggondoljuk, egy magból csak egy bizonyos növény nőhet ki, más semmiképpen sem. Ha cseresznyemagból szeretnénk gesztenyét, bizony tévedésbe estünk!
Mielőtt növénnyé válna, egy magnak csírává kell válnia, alig pár milliméternyi, általában fehér vagy áttetsző zöld színű rejtéllyé. A csírák annyira törékenynek és frissnek tűnnek, mintha fényévnyi távolságra lennének azoktól az erős és nagy növénytől, melynek kódját magukban hordozzák. Igen kicsiny, egymásba záródó leveleik vannak – szinte felismerhetetlenek. És mégis – a mag már egy szárat fejlesztett ki, ez pedig igen nagy dolog.
A csírából lesz a tulajdonképpeni növény. A palántán már láthatjuk az apró leveleket, és azok finom erezetét, melyek a nedveket szállítják a növény minden részébe. Elárulok egy titkot – a palánta levelei gyönyörűek. Ha alkalmuk van rá, figyeljék meg alaposan: bár alkatuk még messze áll a véglegestől, de már sejtetni engedik az eljövendő leveleket. A levelek lándzsa, dió, szív vagy csipkés alakúak lehetnek, de amikor kicsik, kerekségük egy gyermek arcára emlékeztet és ez igen izgalmas. Legalábbis számomra…
Ne gondolják, hogy a növény magától nő. Ez egyáltalán nem így van. Igen sok odafigyelésre van szüksége, érkezzen az az anyatermészettől vagy egy gondozó személytől. Ha ugyanis egy növény házban születik – az egyszerűség kedvéért mondjuk, hogy cserépben – valakinek törődnie kell vele. Ha erdőben született volna, az eső és napfény is elegendő lenne számára. Ami számít, hogy a növény táplálékot kapjon. Csak így válhat naggyá és erőssé.
Képzeljük el, hogy az elkövetkezendő év olyan, mint egy növény. Az új év januártól indul, épp úgy, mint ahogy a növény magból kel ki. És nagyjából egy év szükséges ahhoz, hogy megnőjön. Az új év új kezdetet jelent, akárcsak egy magból kikelő növény, ezért vannak az újévi jókívánságok is.
Akár süt a nap, akár esik az eső, akár havazik, növekedésben gazdag új évet kívánok önöknek és azt, hogy az elkövetkezendő év majd nagy és ízletes gyümölcsökben kerekedjen ki!
Juhtúrós-gombás minifánk (bignè)
Hozzávalók a fánkhoz: 38 dkg máléliszt, 20 dkg főtt krumpli, 2 dl tej, 2 dl tejszín
Hozzávalók a túrókrémhez: 15 dkg juh(burduf)-túró, 8 dl tej, 0.4 dl tejszín, 1 tojássárgája, mogyoróolaj, keményítő
Hozzávalók a gombakrémhez: 5 dkg szárított erdei vargánya, 10 dkg mascarpone, 1 póréhagyma, 1 cikk fokhagyma, 2 fehér krumpli, 1 dl tej, olíva-olaj, fehér bors, só
Elkészítés: a vízbe áztatott vargánya háromnegyedét pépesítsük mixerrel. Olívaolajon egy tepsiben rövid ideig pirítsuk az apróra vágott póréhagymát és reszelt főtt krumplit, majd adjunk hozzá tejet, és ha van, egy kis tyúkhúsleveslét is, sózzuk és lassú tűzön főzzük háromnegyed órát. Pépesítsük, adjuk hozzá a mascarponét, ismét pépesítsük, majd adjuk hozzá a maradék gombát. Főzzük meg a puliszkát, adjunk hozzá tejet, tejszínt és szitán áttört burgonyát. Amíg a massza hűl, készítsük elő a túrókrémet: keverjük össze a hozzávalókat és keményítővel szilárdítsuk a masszát. Mikor megvan, a puliszkamasszából formázzunk kis fánkokat, töltsük meg egy-egy kanál túrókrémmel, majd lerben gondosan süssük ki. Helyezzük egy tálba a fánkokat (a túrókrémes töltelékkel lefele), ezután öntsük a fánkra a meleg gombakrémet. Kis szerecsendiót is reszelhetünk a tetejére.
Húsos gnocchi nápolyi módra
Hozzávalók a gnocchihoz: 4 kg piros krumpli, 1 tojás, liszt (amennyit felvesz)
Hozzávalók a szaftos húshoz: 1 nagy fej vörös hagyma, 1 répa, 1 zellerszár, 1,3 kg pörköltnek való disznóhús, 1,1 kg friss kolbász, 1 csirkenyak, 30 dkg zsírnakvaló háj vagy nyers szalonna, 1 pohár vörösbor, citromhéj, 2 héjazott paradicsom
Elkészítés: ahhoz, hogy jó gnocchit készítsünk, meg kell találnunk a helyes egyensúlyt a krumpli, a liszt és a tojás között, miközben a krumpli állaga típusától függően változik. A gnocchinak mindenképpen a szájban kell olvadnia, szétmállania, semmiképp sem főzés közben. A krumplit főzzük meg, pucoljuk meg, reszeljük le, majd adjunk hozzá lisztet és tojást. Amikor a tészta állaga megfelelő, formázzunk rudacskákat a tenyerünkkel. Késsel vágjunk körülbelül 2 cm hosszú darabokat a rudacskákból, finoman nyomkodjuk őket a reszelő hátához (így formázzuk), majd forgassuk lisztbe. Dobjuk forrásban levő, sózott vízbe. A gnocchi akkor főtt meg, ha feljön a víz felszínére. Ha ez megtörtént, alaposan szűrjük le. Vágjuk apróra a hagymát, a répát és a zellert és pirítsuk meg az olívaolajban egy tepsiben. Vágjuk kockára a húst, bőrözzük le és szeljük karikára a kolbászt, majd adjuk a zöldségekhez. Amikor minden szépen megpirult, öntsük hozzá a bort, és hagyjuk főni, amíg a bor teljesen elpárolog. Öntsük fel vízzel, úgy, hogy a húst úgy két centire lepje el, adjuk hozzá a két paradicsomot, a reszelt citromhéjat és sózzuk. Kis lángon főzzük körülbelül másfél órát. Ha túlságosan elpárolog, töltsük fel vízzel. Mielőtt levennénk a tűzről, vegyük ki a nyakat, fejtsük le róla a húst, vágjuk apróra. Az apróra vágott húst tegyük vissza a serpenyőbe és főzzük további 15 percig.
Ünnepi tekercs (canneloni)
Hozzávalók a tésztához: 1 kg liszt, 6 tojás, 80 ml extra-szűz olívaolaj, 40 ml víz, 2 csipet só. Hozzávalók a cannelonihez: 60 dkg spenót, 1 kg ricotta, 20 dkg reszelt parmezánsajt, 1 l besamel mártás, 10 dkg vaj, szerecsendió, gombakrém, só, bors. Hozzávalók az öntethez: besamel mártás, gombakrém, parmezán.
Elkészítés: keverjük össze a tésztához valókat és hagyjuk pihenni nagyjából fél órát. A megtisztított spenótot áztassuk sós vízbe, majd tegyük fel főni. Szűrjük le, és amikor már langyos, csavarjuk szárazra, majd vágjuk apróra. Keverjük össze a ricottával, parmezánnal, sóval, borssal és szerecsendióval. A tésztát nyújtsuk körülbelül 1 mm vastagságúvá, majd vágjunk belőle 10×7 centis téglalapokat. Egy lábast kétharmadáig töltsük meg vízzel, adjunk hozzá sót és tegyük oda főni. Amikor fő, tegyük bele a canneloniket és pár percig főzzük, amíg a tészta félig megfő. Vegyük ki, csöpögtessük le, tegyük át egy másik lábosba jéghideg vízbe, majd a lehűtött tésztát papírtörölközőre helyezve szárítsuk. Ne tegyük a tésztadarabokat egymásra, mert összeragadnak. Kenjünk mindegyik cannolinire vékony réteg tölteléket, majd csavarjuk fel és tegyük egy megvajazott tálba. Öntsük a rolókra a besamel mártást, melybe előzőleg belekevertük a gombakrémet, szórjuk meg reszelt parmezánnal, itt-ott vajdarabkákkal, majd tegyük 15 percre a 200 fokos sütőbe.
Padlizsános nyúl
Hozzávalók: 3 egész nyúl, 3 szál zsálya, 2 cikk fokhagyma, 1 kg padlizsán, 2 pohár vörösbor, 1 l paradicsomlé, csípős paprika, olívaolaj
Elkészítés: egy serpenyőben keverjünk össze hat evőkanál extra-szűz olívaolajban pár zsályalevelet és két cikk fokhagymát. Tegyük hozzá a darabokra vágott nyulakat és főzzük nagyjából 40 percig. Adjunk hozzá kis vizet vagy zöldségleveslét, hogy az olaj folyékony maradjon. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A kockára vágott padlizsánt grillezzük. Az olívaolaj alatt húzzuk fel a lángot, és adjuk hozzá a vörösbort, majd a paradicsomszószt. 15 percig főzzük, hogy sűrűsödjön a szósz, majd adjuk hozzá a grillezett padlizsánt, sózzuk, borsozzuk. Következhet csípős paprika, majd főzzük tovább 10 percig. Grillezett puliszka-rudacskákon szolgáljuk fel.
„Elmúlt egy év” saláta
Hozzávalók: 2 csomó bébi spenót, 5 avokádó, 6 mandarin, 10 dkg dió és mandula keveréke, 40 dkg gorgonzola, vinaigrette (vagy annak elkészítéséhez szükséges mustármag)
Elkészítés: mossuk meg jól a bébispenótot, szikkasszuk, és tegyük salátástálba a kockára vágott avokádóval és gorgonzolával. Ízesítsük balzsamecetes vinaigrettel, díszítsük cikkekre szedett mandarinnal, valamint a dió- és manduladarabkákkal.
Erdei gyümölcsös habcsók
Hozzávalók a habcsókhoz: 8 tojás, 30 dkg vaníliás porcukor, fél kiskanálnyi
citromlé
Hozzávalók a krémhabhoz: 30 dkg mascarpone, 20 dkg ribizli, 20 dkg erdei gyümölcs, 20 dkg málna, 1 l tejszín, 10 dkg porcukor
Elkészítés: a francia habcsók elkészítéséhez hevítsük fel a lert 80–100 fokra. Egy magas falú tálban verjük fel a tojásfehérjét egy csipetnyi sóval, közben apránként adjuk hozzá a cukor felét. Miután a hab kemény lett, kiskanalanként óvatosan keverjük hozzá a maradék cukrot. Adjuk hozzá a citromlevet is: ez fényessé teszi a habot és elüti a tojásfehérje ízét. Rajzoljunk sütőpapírra egy 26 centiméteres átmérőjű kört, helyezzük tepsibe, majd öntsük bele a habot a körbe, úgy elegyengetve azt, hogy a kör szélei két ujjal magasabbak legyenek a közepénél. Fül nélküli kosár formájára kell emlékeztetnie. Süssük 4 és fél órát, vegyük ki és fordítsuk a „kosár” szájával lefele egy fémrácsra. Figyeljünk rá, hogy a sütő 65–80 fokos legyen, ez a hőmérséklet elősegíti a cukor olvadását úgy, hogy közben törékennyé váljon a hab. Miután a sütési idő letelt, vegyük le a sütőpapírt, és hagyjuk hűlni. Verjük fel a tejszínt a cukorral, adjuk hozzá a mascarponét, majd töltsük meg vele a habcsókot. Helyezzük középre a málnát, erdei gyümölcsöt, és rakjuk körbe ribizlivel.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.