A fény ünnepe: Hanuka

Leopold Erika 2013. november 22., 20:54
galéria

Időszámításunk előtt a II. században Jeruzsálemben a Makkabeusok fellázadtak a szíriai görögök ellen, akik azt találták ki, hogy nem ölik meg a zsidókat a Szentföldön, hanem teljesen áttérítik őket a hellén életformára. Megtiltották a Tóra-tanulást, megszentségtelenítették a Szentélyt. Arra kényszerítették a zsidókat, hogy megszegjék az egyik legfontosabb parancsolatot, miszerint tilos a bálványok imádása: le kellett borulniuk a városban körbe hordott Zeusz szobor előtt.

A zsidók eleinte az erdőkbe menekültek, ott tanultak és tanították a gyerekeket, és ha valaki közeledett, elrejtették könyveiket és elkezdtek játszani, hogy megtévesszék az esetleges idegeneket. Végül megelégelték az elnyomást, és bár a görögök túlerőben voltak, és sokkal jobban fel voltak fegyverkezve, a csata mégis a Makkabeusok győzelmével ért véget. Ezek után felszabadították a Szentélyt, kiűzték a betolakodókat, és meg akarták gyújtani a hétágú gyertyatartóban a gyertyákat. Ám kiderült, hogy csak egy napra elegendő szent olaj állt rendelkezésükre, az előírásoknak megfelelően előállított olaj elkészítése viszont nyolc napot vett igénybe. Ám csoda történt, és az egy napra elegendő olaj nyolc napig égett.

A győzelem és az olaj csodáját, valamint a a Szentély újjászentelését ünneplik az izraeliták Hanuka ünnepén, amelynek kezdete a zsidó naptár szerint minden évben Kiszlév hónap 25-re esik. Miután a zsidó naptár a Hold ciklusait követi, más naptárakhoz képest napjai évről évre eltérnek, Hanuka első napja november 28. és december 26. között bármikorra eshet. Idén november 27-e este gyújtják meg a kilencágú menórában az elsőt, majd minden nap, sötétedés után eggyel többet, mígnem ég mind a nyolc. A kilencedik gyertya az úgynevezett szolgagyertya, amelynek segítségével meggyújtják a többit.

Mivel Hanuka ünnepén az olaj áll a központban, ezért olyan ételeket szokás enni, amelyek olajban sültek. Kelet-Európában a tócsni, azaz a latkesz terjedt el. A szefárd zsidók fánkot sütnek, amit a különböző országokban élők mind másként neveznek.

Hanuka idején ugyanakkor Juditra is emlékeznek. Jehudit a főpap, Johanán lánya volt, és aki tőrbe csalta az ellenség vezérét, Holofernészt, s így megmenekítette a júdeai Betulia városába rekedt zsidókat. Holofernész hírhedt volt kegyetlenségéről, ezért amikor látta, hogy a városka lakói milyen bátran és semmivel nem törődve küzdenek szabadulásukért, egyszerűen elvágta az élelmiszer és víz utánpótlást, arra számítva, hogy a kiéhezett városlakók hamar behódolnak majd neki. Az éhes városlakók már majdnem feladták a küzdelmet, ám ekkor Judit előállt a tervével. Átment az ellenséghez, a bizalmába férkőzött, majd megetette sajttal és lerészegítette borral Holofernészt, végül levágta a fejét. Az ellenség meglátva fej nélküli vezérüket, megzavarodva megfutamodott, Betulia városának lakóira hagyva a rengeteg hadizsákmányt is.

Judit emlékére ilyenkor minél több tejes ételt is szokás fogyasztani. A latkesz persze nem csak a zsidó konyhában ismert, tócsni, röszti, lepcsánka néven a különböző nemzetiségek konyhájában is megtalálható.

(egigeropaszuly.blogspot.com)

Latkesz

Hozzávalók: 5 db nagy krumpli, 3 tojás, 1 lilahagyma, 5 ek liszt, 1 tk só, olaj a sütéshez.

Elkészítés: A krumplit meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük a hagymával együtt. Összekeverjük a liszttel, tojásokkal és a sóval. Serpenyőben ujjnyi olajat felforrósítunk, 1-1 evőkanálnyi masszát teszünk bele, és mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Önmagában is finom, de lehet enni fűszeres tejföllel, sajttal meghintve, vagy almaszósszal.

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.