Paradicsomos céklaleves
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg cékla, 25 dkg paradicsom, 2 liter húsalaplé, 2–3 darab krumpli, 2 tojássárga, 2 dl főzőtejszín, pici cukor, só
Elkészítés: A céklát puhára főzzük, majd a meghámozott paradicsomokkal összeturmixoljuk. A húsalaplével összekeverjük, összefőzzük, belevágunk néhány meghámozott darabokra vágott krumplit. Puhára főzzük, majd elzárjuk alatta a tüzet. Sóval ízesítjük. A tojások sárgáját a tejszínnel elkavarjuk, és a leveshez öntjük, majd pici cukorral ízesítjük.
Úgy nőttem fel, hogy sokáig azt képzeltem, a céklából csak savanyúságot szokás készíteni. A mi családunkban ugyanis egyik kedvenc savanyúság az ecetes tormás cékla, amit édesapám szokott késő ősszel eltenni minden évben. Édesapámnak évek óta megvannak a specialitásai, vagyis kedvenc konyhai teendői, melyek kizárólag az ő feladatai. Ilyen a reszelt céklasavanyúság, melynek íze páratlan, és nagyon szeretjük. Igen ám, de idővel rájöttem arra, hogy a cékla többre képes, vagyis nem érdemes csak a savanyúságra szorítkozni. Első próbálkozásom ezen a téren egy céklaleves volt, amire történetesen meghívtam szüleimet, hogy kóstolják meg. Örömömre szolgált, hogy nagyon ízlett nekik, sőt azóta a céklaleves állandó szereplője az őszi szezonnak nálunk. És mivel az első próbálkozásom sikeres volt, folytattam további kísérleteimet céklaügyben. Rájöttem arra, hogy készíthetek belőle fasírtot, tócsnit, mártást húsok mellé, pürét köretként, chipszet nassolnivalónak, szendvicskrémet gyerekeimnek, őszi-téli salátát, illetve desszertekben is kitűnő. Sütöttem muffint és tortát is, amelyhez fő alapanyagként a céklát használtam. Tehát összességében kiderült számomra, hogy bár térségünkben nagyon egyoldalú a felhasználása, érdemes kitágítani nézőpontunkat erre vonatkozóan is, annál is inkább, mert a cékla egyik legfontosabb vitamin- és ásványianyag-forrásunk, így különösen fontos a téli és őszi időszakban. Mindenekelőtt sok káliumot tartalmaz, ami hozzájárul a test fiziológiai táplálásához, az izmok és az állóképesség növeléséhez. A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzőnek ismeri, ami annak köszönhető, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket. Érdemes belőle zöldséglevet is fogyasztani, ugyanis például a sárgarpalével keverve kitűnő májtisztító. A céklából készült ital segít leküzdeni a náthát és az influenzát. Céklalével ezenkívül tisztítókúrát is tarthatunk, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulni fog, savtúltermelésből származó gyomorpanaszaink pedig megszűnnek. Ilyenkor ősszel bőven van cékla a piacon, ugyanakkor ha bevásárolunk belőle nagyobb mennyiséget, hideg helyen sokáig eláll. Igyekezzünk tehát minél több céklát fogyasztani, és érdemes próbálkozni különféle céklás ételekkel, mert nem fogunk csalódni.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.