A szakmunkásképzés átlépte az országhatárokat, sőt a legkiválóbb művelői nemzetközi versenyeken is találkoznak. A fiatal szakemberek vetélkedőjét a WorldSkills-t, és annak európai párját az EuroSkills-t évente felváltva rendezik meg. Az előbbi találkozót idén Lipcsében szervezték. A seregszemle jelentőségére utal, hogy a megnyitó ünnepségen a vendéglátó ország kormányát két miniszter képviselte, és Angela Merkel kancellár videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. A világbemutatót és a versenyzőket számos magyar közéleti személyiség is meglátogatta.
„Nem véletlen, hogy Szászország második legnagyobb városában versenyezhetnek a világ fiataljai – értékeli a németek helyszínválasztását Czukor József, Magyarország berlini nagykövete. – Az ország, huszonnégy évvel az újraegyesülés után figyelemreméltó eredményeket ért el az új tartományok fejlesztésében. A régi ipari centrumok, mint Lipcse vagy Drezda, új erőre kaptak, s a szervezők a helyszínválasztással is bizonyítani kívánják a fiataloknak, hogy Németország számára a szakmunkásképzés stratégiai jelentőségű.”
Magyar jelenlét
Magyarország 2007-től vesz részt a WorldSkills versenyeken. A bemutatkozón még csak három szakmában négy versenyzőnk képviselte az országot, a németországi találkozón már 15 szakmában 16 szereplővel állhattunk rajthoz. A részvétel egyben az ipari fejlettség és a szakmunkásképzés színvonalának lenyomata is, a visegrádi négyek közül idén egyedül Magyarország indított csapatot, s a románok sem tagjai a világszervezetnek. A megmérettetést több évi munka előzi meg. A versenyzők néhány év szakmai tapasztalattal a hátuk mögött mutatják be tudásukat. A résztvevők csak egyszer tudnak bizonyítani, mivel a versenyszabályzat szerint a kiválasztott szakmunkás csak egy-egy európai, illetve világversenyen vehet részt.
„A szakmunkásképzésnek kicsit degradáló jelentése volt még az én generációmban is – idézi a közelmúltat Czomba Sándor, foglalkoztatásért felelős államtitkár. – Az idők jele, hogy mára egy jó szakmunkásnak a társadalomban betöltött értéke az egyetemi végzettséggel vetekszik. A lipcsei, és az ehhez hasonló versenyek visszahozhatják a kétkezi munka becsületét, s hazánknak is jó bemutatkozási lehetőséget biztosítanak. Fiataljaink hitét is megerősíti: van értelme szakmát választani, hiszen az tudást és hosszabb távon kenyeret is ad.”
A rendszerváltás katasztrofális hatással volt a szakmunkásképzésre. A szocializmus éveiben már létezett egyfajta dualitás, a vállalatok saját szakmunkásképző műhelyeket szereltek fel, iskolákat tartottak fenn. Ez a szisztéma a rendszerváltáskor teljesen eltűnt, s oktatáspolitikusaink számára napjainkban vált világossá, hogy a képzésnek nem szabad elszakadnia a gazdasági élettől, a vállalatokat be kell vonni a szakmai elméleti és gyakorlati oktatásba. Mára a jogszabályi feltételek is ösztönzik a duális képzést. Magyarországnak hagyományos partnereivel, Ausztriával, Németországgal szemben évtizedes lemaradása van, de a politikusokat bizakodással töltheti el, hogy megtették a jó irányba vezető első lépéseket, s ennek nyomán elkönyvelhették az első sikereket is.
„Egy olyan kis ország, mint Magyarország csak nyerhet a találkozókon: megállapíthatja, hol tart szakképzési rendszere a világ tükrében, másrészt összehasonlíthatja saját metódusát más, sokszor fejlettebb nemzetéivel – indokolja a részvétel fontosságát Fekete Balázs, Magyarország hivatalos delegáltja a szakmák világszervezetében. - Az új szakképzési rendszer a világ élvonalába emelte a magyar oktatást. Az eredmény már az elmúlt évben is megmutatkozott: az Európa-bajnokságon már a hatodik helyet foglaltuk el az országok sorában, s erre a szakmai közvélemény is felfigyelt. Az eredmények a szponzori támogatások előtt is megnyitották az utat, így nem szegény rokonként kell részt venni e megmérettetéseken.”
A magyar csapat Lipcséből is figyelemre méltó eredménnyel térhetett haza: 52 ország „válogatottja” között a 31. helyezést érte el. A fiatalok öt versenyszámban szerepeltek jól, míg a korábbi londoni találkozóról csupán egy kiválósági érmet hoztak haza.
Lipcsében, amúgy németesen
A szakmai vetélkedő előtt a nagy múltú lipcsei vásárváros nyitotta meg kapuit. A grandiózus központi üvegépület mellett fekvő négy pavilonban a fiatalok 45 szakmában mérhették össze tudásukat. Az összesen százezer négyzetméteres „versenyarénákat” a főszponzorokról nevezték el. A bemutatón gyakorlatilag versenyeztetik a szponzorokat: a világcégeknek presztízskérdés, hogy e jeles eseményeken támogatóként vehessenek részt. Az egész verseny főszponzora a Samsung volt, minden bizonnyal e befektetéssel az elektronikai világcég is megtalálta számítását.
A rendezés színvonala a német hagyományokat követte. A WorldSkills Németországban és Johann Sebastian Bach városában egyaránt fontos társadalmi eseménnyé vált. A mintegy kétszázezer látogató a verseny megtekintése mellett színvonalas szakmai programokon, konferenciákon vehetett részt. A rendezvény fontos feladata volt a pályaválasztók megfelelő tájékoztatása, a szakmák képviselői és a fiatalok önálló kiállítóhelyen találkozhattak. Az ifjabb nemzedéket élete első fontos döntésében bemutatók, interaktív foglalkozások, egyéni konzultációk segítették. A verseny érdekes színfoltja volt, hogy megszervezték a szurkolótáborokat is. A fiatal magyar indulókat a várostól nem messze fekvő kis település, Parthenstein iskolásai buzdították. A programkezdés előtt a magyar csapat felkereste a település tanintézményét, ahol családias fogadtatásban részesült. A bőséges ebéd után a két ország fiai focimeccset is játszottak. A német fiatalok másnap viszonozták a látogatást, s a vásárvárosban lelkesen drukkoltak a magyar indulóknak.
„A világversenyek hangulata lényegesen különbözik az európai találkozókétól. Amíg az EuroSkillsen két tucat ország versenyzői indulnak, addig a WorldSkillsen félszáz ország versenyzői mérhetik össze tudásukat – idézi emlékeit Berkes Gábor, aki 2009-ben a kanadai világversenyen épületasztalos szakmában nyolcadik lett, az európai, Belgiumban rendezett megmérettetésen pedig csapatban és egyéniben is felállhatott a dobogó tetejére. – A megnyitó ünnepség felér egy olimpiai ceremóniával: neves szereplők, látványos műsorszámok, tűzijáték teszi emlékezetessé. Ilyenkor már mindenkinek a másnapi kezdés jár a fejében. Az időkeret korlátozott, így minden versenyzőnek nagyon kell koncentrálnia, hogy befejezhesse feladatát. Nemcsak a versenytársakkal, az idővel is meg kell mérkőzniük. Vannak a verseny területén is nagyhatalmak: Németország, Korea, Franciaország. A felelőseik nem bíznak semmit a véletlenre, évekkel korábban kiválasztják versenyzőiket, így a felkészítésre bőven jut idő. A szereplők többtonnás ládákkal érkeznek, a szerszámok választása a szereplők egyéniségére vall. Kanadában a koreai szereplő például hat felsőmarógépet vitt, csupán azért, hogy ne kelljen egy kétperces késcserével bajlódnia. Mi magyarok sikereinket a kreativitásunknak köszönhetjük, a rutin feladatok mellett jól is rögtönzünk.”
A világverseny szervezői és résztvevői egy nagy család tagjai, barátokkal, ellenfelekkel. A magyarok különösen a franciákkal, a németekkel és az angolokkal és a most taggá vált oroszokkal építik kapcsolataikat. Távolabbra tekintve, az indonézekhez fűzik szorosabb szálak. Ez a felkészülés szempontjából is hasznos, mivel az országok meghívják egymást a versenyekre, így például a magyar csapat is részt vett a francia bajnokságban, s az oroszokat is vendégül láthatta a hazai versenyen.
Lipcse idén gyakorlatilag a professzionális, kiemelkedő tudású versenyzők találkahelye volt. Anekdotaként kering a CNC-nél, a számítógép-vezérelt marórendszerek versenystandjánál megtörtént esemény. Az egyik fiatalember – aki korábbi munkája során már találkozott a versenyen is szereplő géppel – jelezte a szakértők főnökének, hogy a berendezésének hibás a beállítása, s a hiba helyét is diagnosztizálta. Ide már a szakértők tudása is kevés volt: a gyártó cég szakemberét kérték fel az egyeztetésre. A messziről jött ember a fiatalembernek adott igazat, s ennek nyomán át is állították a gépet. Az ifjú „diagnosztának” minden bizonnyal nem lesznek elhelyezkedési gondjai.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.