Nem kis felháborodást gerjesztett az elvileg kincses várost népszerűsítő zenés videoklip az interneten: Kolozsvár és az ifjúság helyett valahogy a trópusi éghajlaton partizó formás női fenék került a középpontba. Joggal tették fel sokan a kérdést, hogy a bugyuta szöveg és a túlfűtött fesztiválos képi világ hogyan képviseli az idei ifjúsági főváros projektjét. A klip készítői nemcsak zeneileg alkottak divatjamúltat, de látványvilág tekintetében sem nevezhetők trendinek, hiszen a meghatározó jelentőségű, amerikai Time Magazin szerint az idei esztendő nem a Barbie-alkatú nőké, hanem a valóságos testé és szépségé.
Zuhanórepülés
A szépségideál elmozdulása egyébként nemcsak a divatiparban érzékelteti hatását, de befolyásolja a Barbie-baba eladásokat is. Csak a tavalyi évben 16 százalékkal estek az amúgy 56 esztendős játékszer eladási adatai és ez már a harmadik egymást követő év volt, amikor a Mattel legismertebb márkája zuhanórepülés jeleit mutatta. Elemzések szerint nem a marketinggel van probléma, hanem a baba lehetetlenül sovány testideáljával. Ezért már két évvel ezelőtt is növekvő népszerűségre tett szert az átlagos testalkattal rendelkező „Barbie-rokon”, a Lammily-baba. Ezek a játékok annyiban különböznek a Barbie-któl, hogy szőke helyett barnák, a testalkatuk pedig egy átlagos 19 éves méreteit követi, hétköznapi viseletet hordanak. Kiegészítésként vásárolhatók a babához cellulitiszt, heget és pattanást imitáló lehúzósok is, amit a gyerekek kedvük szerint helyezhetnek Lammilyjükre. „Meg akartam mutatni, hogy a valóság vagány” – nyilatkozta a kiegészítőkkel együtt talán túlontúl realisztikus babákat tervező Nickolay Lamm, aki szerint a játékok többsége hat a gyerekek fantáziájára, ám ennek nem kellene kizárnia, hogy a valóságos életet is menőként mutassák be. „Ez persze nem tökéletes, de a miénk, és ez nagyon jó” – vallja a tervező, aki véletlenül lett vállalkozóvá. Egy művészi terv részeként elkészítette a „normál-Barbie-t” , ami aztán vírusszerűen terjedt az interneten és hatalmas népszerűségre tett szert.
Szintén az internetes közismertség adott lendületet a tasmániai Sonia Singh-nek is, aki használt Barbie-kat varázsol újjá, kicsit másként. Lemossa az összes festéket az arcukról és sokkal barátságosabb kinézetet fest nekik: nem rajzol sminket, kisebb szájat és szemet készít, majd visszafogott ruhácskákat köt az újjászületett játékszereknek. A kreatív édesanya a sok lelkes szülőtől érkező felkérés nyomán azt tervezni, hogy online boltot nyit. A készítő az ex-Barbie-kat Tree Change Dollsoknak, vagyis faváltoztató babáknak nevezi, és olyan szabadtéri helyszíneken fényképezi azokat, ahol a gyerekeknek is minél többet kellene játszaniuk.
Élő Barbie-k a nagyvilágban
A 29 éves, egykori Ukrajna szépe, Valeria Lukyanova azzal vált világhírűvé, hogy élő Barbie-vá plasztikáztatta magát. Bár a szépségkirálynő csak a mellimplantátumot vallja be, minden mást speciális gyakorlatainak tulajdonít. Tavaly beállt a fényevők közé, azóta nem cikkezik róla a világsajtó. Ám nemcsak élő Barbie létezik, hanem hús-vér Ken – vagyis Barbie barátja – is él. Ő az Amerikában született, szlovák származású, 34 éves Justin Jedlica. Róla közismert, hogy közel kétszáz beavatkozáson esett át. Implantátumot helyeztek el az ajkában, felkarjában, mellkasán, állán is. Jedlica a híres chicagói Trump-toronyban él sikeres üzletember férjével – igen, férjével – együtt, aki finanszírozza „Ken” szépészeti műtéteit. Valeria és Justin végletes esetek, ám Barbie-szindróma létezik, a lélektan azon eseteket írja le ezzel a névvel, ahol az alany célja, hogy Barbie-babához hasonlíthasson. Ezt a betegséget többnyire serdülő- és tinédzser korú lányok körében diagnosztizálják. A szindrómában szenvedők Barbie-alkatúak szeretnének lenni, holott a baba arányai irreálisak és természetes módon elérhetetlenek.
Kerekebb divatsiker
Nem csak a játék babák területén veszít népszerűségéből az irreális: a divatvilág is meglovagolja ezt a hullámot. Őszinteséget számon kérni a szépségiparon és a divatárukon természetesen hasztalan, az viszont hasznos, hogy bármilyen anyagi érdekek is vezérlik a „diktátorokat”, céljaik eléréséhez az utóbbi időben egyre több teltebb idomú hölgyet is foglalkoztatnak. A Pirelli tavalyi rangos naptárában december, azaz Candice Huffine volt az legelső „plus size” – vagyis az egyébként elvárt modellalkaton felüli méretekkel rendelkező – hölgy. A Calvin Klein az átlagos méretű Myla Dalbesiót alkalmazta alsóneműinek népszerűsítéséhez a többi, modell alkatú – vagyis soványabb és magasabb – manöken közt. A MiLK modellügynökség ugyanakkor a jócskán molett Tess Hollidayt vette fel, s ez már sokaknál kiverte a biztosítékot, mondván, hogy ezzel az egészségtelen életmódot reklámozzák. Holliday saját bevallása szerint viszont egyáltalán nem él egészségtelenül és sokat mozog, egyszerűen ilyen az alkata. Vagyis a látszat és a számos csatornán belénk sulykolt elvárásokkal ellentétben a soványság nem jelent feltétlenül egészséges életet, mint ahogy a „plus size” sem jelent automatikusan egészségtelen életmódot. Akárhogy is, a divatipar tavaly 5 százalékkal több „modellméreten felüli” ruhadarabot adott el, mint az azt megelőző esztendőben.
Ám ne feledjük: az újabb trend csak aktuális eszköz, a kifutók és kirakatok látványa nem fog radikálisan megváltozni. Bármennyire is örült például a közvélemény a 49 éves, kétgyerekes amerikai szupermodell, Cindy Crawford retusálatlan képének kissé megereszkedett hassal, mára kiderült: a fénykép hamisítvány, az exmodell ma is tökéletes idomokkal büszkélkedhet. Ennyit a valóságról.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.