Bár szeretünk fészbúkozni, mert fészbúkozni azért jó, szórakoztató, kikapcsoló vagy akár tájékozódást nyújtó, mégis mintha a Facebook-kutatások zöme a közösségi portál árnyoldalaira világítana rá. A legtöbb, a médiában megjelenő beszámoló szerint – ki gondolta volna – nem szabad túlzásba vinni a virtuális közösségi létet. Fogózzon meg jól az olvasó, ezekből válogatunk.
Like-vadászat, gyenge önértékelés
Gyakorta megesik az emberrel, különösen, ha médiamunkás, hogy alaposan kidolgozott, sok munkát igénylő szellemi termékei viszonylag kis számú like-ot vonzzanak, míg egy egyszerű fotó valamely hétköznapi tevékenységről széles érdeklődést hoz. Egy hosszas kutatómunkát igénylő cikk például 10 like-ot kap, míg a szomszéd nő macskás szelfije, barátjáról készült felvétele, vacsorája képe, leírása több százat. Mégis, friss kutatások szerint – azért ez megnyugtató – a szomszéd nőnek rosszabb. Ha hihetünk a médiában megjelenteknek, a londoni Brunel Egyetem pszichológusa, dr. Tara Marshall, a Facebook-felhasználók állapotfrissítései alapján végzett kutatásában azt vizsgálta, hogy mit mond el az emberről egy-egy poszt. Az 555 ember lapját elemző felmérés 5 személyiségvonást vizsgált: extrovertáltság, neurotikusság, barátságosság, nyitottság, lelkiismeretesség.
A tanulmány meglepő eredményeket hozott. (Már, ha meg tudunk lepődni az ilyesmin.) Azoknak, akik már roppant unják, hogy legundokabb, közepes képességű, szülő- és tanárkompatibilis iskolatársaiknak most a Facebook szerint milyen jól megy, jó híreink vannak. Soroljuk. A. Azok, akik sokat posztolnak magukról, gyakran alacsony önbecsüléssel küzdenek. B. Az alacsony önbecsülésű emberek gyakrabban posztolnak aktuális párjukról. (Nohát, mindenki alacsony önbecsülésű. Csak mi vagyunk helikopterek.) No, de: aki nem alacsony önbecsülésű, az önimádó (megmondta ezt már Csernus doki is), hiszen: C. Az önimádó személyek esetében gyakoribbak az eredményeikről szóló kiírások, ami a figyeleméhségükből ered. Az ilyen tartalmakkal megerősítést várnak a Facebook-közösségtől. Summa summárum: a like-vadászat dicsekvés, a dicsekvés figyelemhiányból ered. Ámdebár, és itt jön a sajnálatos rossz hír, Tara Marshall szerint azokat, akik sok like-ot és kommentet kapnak, jobban befogadja a közösség, akikhez pedig nem érkezik visszajelzés, azok kitaszítottnak érzik magukat.
Közösségben magányosan
Azért mégse szomorkodjunk, mert az ausztrál Charles Sturt Egyetem is kutatott, összesen 616 nő üzenőfalát és közösségi életét. A szakértőik arra a következtetésre jutottak, hogy minél több infót oszt meg magáról valaki, annál magányosabb. A magányos posztolók pedig a figyelmet éhezik nagyon. Szóval legyünk empatikusak, ha barátaink folyamatos állapotjelzésével, létük apró-cseprő tevékenységeinek özönével találkozunk – ha másként nem megy, tekintsük e bejegyzéseket, képeket segélykiáltásnak, az elidegenedés szomorú sikolyának, hátha könnyebb lesz úgy nekünk.
„Ésszerű, hogy a magányosak ilyen jellegű információkat teregessenek ki, hiszen meg akarják könnyíteni másoknak, hogy kapcsolatba léphessenek velük” – állítja dr. Yeslam Al-Saggaf, az említett kutatás irányítója. Tessék tehát kétszer is meggondolni letiltásukat az üzenőfalról.
Már ebből is látszik, hogy mezei felhasználónak lenni sem könnyű, amit ráadásul az is fokoz, hogy a magány, az ugye sokárnyalatú. Ugyanis az önmutató vagy a fentiek alapján önmagány-mutató szelfi mellett itt a relfie, a relationship selfie, a kapcsolati szelfi, ami ismét csak a magány jele (a kutatók szerint). Ha valaki sok mindent közöl a szerelméről, többes számban beszél magukról, az nem feltétlenül a szerelem dús virágzását jelenti, hanem azt, hogy az illető magányos a párkapcsolatában (a kutatások szerint). A relfie lehet a társas magány új divatú kifejezője is tehát.
Facebook nélküli örömök
E miatt a sok rossz eredmény miatt történhetett, hogy a dán kutatók is munkához láttak. Több mint ezer embert vizsgáltak. Két csoportra osztották őket, ahogy az szokás: az egyik csapatnak megtiltották a Facebook használatát, míg a társaság másik fele kedve szerint beléphetett a közösségi oldalra. Kiderült, fele annyi stressz érte azokat, akik nem kapták meg a szokásos Facebook-adagjukat. A kutatást vezető Meik Wiking, a koppenhágai BoldogságkutatóIntézet igazgatója így kommentálta az eredményt: „A Facebook folyamatosan bombázza a felhasználókat jó hírekkel. De a legtöbb ember ezután csak kinéz az ablakon, és a szürke, esős időt látja. Főleg itt Dániában” – írja a hvg.hu. Azért az erdélyi tél sem könnyű dolog. Különösen, ha előregyártott elemekből építkező, virtuális műboldogság árad hozzá a közösségi médiából. Úgyhogy talán érdemes egy hétig mellőzni a Facebookot, a boldogság fokozása érdekében mondjuk tepertőt enni ecetes vöröshagymával, utána multimédia nélkül elnyúlni a pamlagon. Fokozott boldogság esetén pedig az eredmény egy hét múlva posztolható.
Apasági szabadságra megy Mark Zuckerberg
A Facebook alapítója bejelentette, hogy kislánya születése után két hónap apasági szabadságra megy, mert minden idejét születendő kislányának szeretné szentelni. Ezt a saját üzenőfalán tette közzé, „nagyon személyes döntésnek” nevezve a hírt. A poszthoz egy képet is mellékelt egy babakocsiról és a pulijukról. A Facebook lehetővé teszi, hogy az egyesült államokbeli dolgozói maximum négy hónap fizetett szabadságot vegyenek ki szülői szabadság címén. Ezt kivehetik egyszerre vagy a gyerek születését követő egy éven belül elosztva. Zuckerberg júliusban jelentette be, hogy feleségével, Priscilla Channel gyermeket várnak. A vállalat egyelőre nem közölte, ki veszi át ez alatt az idő alatt a vezérigazgató helyét, de sokan Sheryl Sandbergre tippelnek, mivel ő már most szerteágazó tevékenységekért felel a Facebooknál, egyebek mellett a teljes reklámüzletágat is ő felügyeli.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.