Jelentést tett közzé nemrég a World Economic Forum azokról az országokról, amelyek a lehető legjobb áron várják a világ különleges élményekre vágyó turistáit, és nyilván elfogadható szolgáltatásokat is kínálnak. A versenyképesség alapján 141 országot vizsgáltak, olyan, korántsem elhanyagolható szempontok szerint, mint: mennyibe kerül az odautazás, az egynapi költségek milyen összeget emésztenek fel egy turista pénztárcájából. Nézzük a tízes toplistát.
10. Algéria
Az észak-nyugat-afrikai ország csak a 44. helyet foglalta el az odautazás költségei tekintetében (a cikk megírásához használt forrás ebben a tekintetben az Amerikai Egyesült Államokat veszi alapul). Egy jó hotel ára egy éjszakára átlagban 185 dollár, a nagyvárosokban, még a Szahara nagy településein is vannak európai komforttal rendelkező szállodák, a Földközi-tenger partján lévő üdülőhelyeken nyaralók és bungalófalvak is. A benzin ára igencsak alacsony, Algériánál olcsóbban csak 5 országban lehet üzemanyagot vásárolni a világon. És annak ellenére, hogy turisztikai célpontként évek óta rosszul hangzik Algéria, miért érdemes odalátogatni? Mert nem szokványos desztináció, utazási különlegesség, és teljesen biztonságosan látogatható látványosságokat kínál: Algír óvárosa, a sivatagi oázistelepülések, érdekes falvak, berber várak és olyan UNESCO-világörökség-listás helyek, mint Djemila római kori maradványai, a tipasai vár romjai, a M’zab völgye, Beni Hammad erődítménye, Tassili-n Ajjer sziklafestményei.
9. Pakisztán
Mi tagadás, az olcsó célpontok nem feltétlenül a legfelkapottabb turistahelyek. Repjegyárai alapján a dél-ázsiai Pakisztán a világ 36. országa, viszont kényelmes, jól felszerelt hotelben 94 dollárért alhatunk. Mivel az ország igencsak kicsi, talán ennek is köszönhető, hogy a szolgáltatások és egyéb árak 70 százalékkal elmaradnak az amerikaiakétól. Az országról kialakult negatív kép, a terrorista akciók, tüntetések, a keresztény- és külföldellenesség miatt ugyan egyre kevesebben mennek Pakisztánba, de látnivaló akad ott bőven: Moenjodaro régészeti lelőhelye, Taxila és Takht-i-Bahi buddhista romjai, a városmaradványok Sahr-i-Bahlolban, Lahore erődje, a Shalimar-kertek, a Rohtas erőd. A pakisztániak roppant barátságosak, állítólag mindent megtesznek azért, hogy országuk minél jobb színben tűnjön fel.
8. India
Indiába egész olcsón utazhatunk, repülőjegyárai alapján a 16. helyre sorolják a világon. Igen barátságos árúak a szolgáltatások is, bár a benzin nem tartozik ide, majdnem 5 dollár egy gallon (kb. 3,8 liter). Mit lehet ott csinálni? Erről biztosan sokan sok mindent olvastunk, az olykor kibírhatatlanul zajos, de varázslatosan színes Delhitől az igaz szerelem szimbólumáig, Tádzs Mahalig, és a Mumbaiban látható a Hadzsi Ali Dargahig, amely egyszerre mecset és síremlék.
7. Tunézia
Tunéziába repülni sem nagyon drága – legalábbis amerikai zsebhez mérten, ugyanis 50 helyen áll a világtoplistán e szempontból –, bár kérdés, mennyien teszik ezt most a terrortámadás után. Aki mégis, jó szállodát kaphat 91 dollárért éjszakánként, és 60 százalékkal olcsóbban ehet-ihat-vásárolhat, mint az Államokban. Ráadásul fehérhomokos tengerpartokon heverhet, csodálatos látnivalókat – köztük a tuniszi Medinát, a Bardo Múzeumot, a berber barlanglakásokat – szemlélhet, és olyan egyedi légkörnek lehet a részese, ami csak erre az országra jellemző.
6. Malajzia
Végre egy békésebb hely a toplistán: Malajziába olcsó a repjegy (igaz, a maláj gépek közül az utóbbi időben több is szerencsétlenül járt), a világon a 20. legolcsóbb, egy kényelmes szállodai éjszaka 109 dollár (emellett az ismert szállodaláncok Kuala Lumpurban a szokásosnál jóval olcsóbban kínálnak szobát, a fapadosak meg a világ legolcsóbbjai közé tartoznak), Amerikához képest pedig féláron vásárolhat a turista. A délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében fekszik, és persze csodás élményeket kínál.
5. Gambia
Bár keveseknek juthat ugyan eszébe Gambiában nyaralni, az ország a listánkon az ötödik legolcsóbb turisztikai célpont. Nem az odautazás, inkább az ottlét költségtakarékos, és talán az is jól hangzik, hogy a miniállam angol neve Smiling Coast, azaz Mosolygó Part. Az itt található atlanti óceáni üdülőhelyek képezik Gambia idegenforgalmának központját, a 10 kilométeres partszakaszon 20 szálloda található strandokkal, golfpályákkal. Érdemes megnézni Bakauban a botanikus kertet, valamint a Kichikaly Krokodilparkot, ahová a helyiek imádkozni járnak, mert a krokodil néhány gambiai törzs számára a termékenységet szimbolizálja.
4. Jemen
Kicsit furcsa számunkra Jemen, mint turisztikai desztináció a toplistán, lévén, hogy az országot polgárháború dúlja, és nem ajánlott turistáknak. Azt mondják, olyan, mint egy időkapszula, a régi Arábiát őrzi és idézi. Békésebb időkre ajánljuk.
3. Indonézia
Indonéziát a világ 11. helyére sorolják a repjegyárai, ám 93 dollárért éjszakánként már luxushotelben szállhatunk meg, egy gallon benzin ára csupán 1,77 dollár és 60 százalékkal lehet olcsóbban enni, vásárolni, mint az Egyesült Államokban. Emellett a világ egyik legfontosabb turisztikai célpontja, a szigetcsoporthoz tartozik trópusi erdeivel, homokos partjaival, vulkánjaival és gazdag kulturális örökségével Bali (képünkön), ősi vallási helyeivel Jáva, gazdag élővilágával és hatalmas folyóival Szumátra.
2. Egyiptom
Az olcsósági toplista második helyezettje is sokat veszített kedveltségéből az utóbbi időben belviszályai miatt. Odarepülni közepesen drága, és egy középkategóriás hotelszoba 73 dollár körüli áron kapható. Roppant olcsó a benzin és alacsonyak az árak. És hogy mit láthatunk Egyiptomban? A piramisokat említeni sem kell, az Asszuáni gátat, a Királyok völgyét, Memphis romjait, Kairó nevezetességeit talán mindenki ismeri.
1. Irán
A lista készítőinek szempontjai alapján Irán lett az első helyezett, de sajnos ez a csodás ország a terrorveszély miatt napjainkban turistáknak nem ajánlott. Az ország a 2500 éves civilizáció emlékeinek, az ősi Perzsia örökségének, történelmi kincseknek, építészeti csodáknak a tárháza, és igen vonzó a hétköznapi életbe mélyen beleivódott perzsa örökség és vendégszeretet. Hátha egyszer majd békésebb idők köszöntenek az országra.
És nálunk hogy a szállás?
A kizárólag hotelekkel foglalkozó hotels.com portál adatai szerint Románia Európa olcsó országai közé tartozik. Egy jobbacska hotelszobáért átlagban szinte 100 eurót kell fizetni egy éjszakára, ami körülbelül 40 százaléka a legdrágábbnak kikiáltott Monacóban fizetendő 275 eurónak. Elgondolkodtató, hogy az évente turisták millióit vonzó Thaiföldön az átlagos szállodai ár 6 euróval alacsonyabb, mint Romániában.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.