Kutatás, eredetiség, ötletesség – sikeres környezetvédelmi diákkonferencia Kolozsváron

2023. március 22., 20:44 utolsó módosítás: 2023. március 22., 21:20

Erdélyben egyedüállóként a Kolozsvári Református Kollégium szervez középiskolások számára környezetvédelmi diákkonferenciát magyar nyelven. Az idei, immár 12. kiadás is sikertörténetnek számít.

Kutatás, eredetiség, ötletesség – sikeres környezetvédelmi diákkonferencia Kolozsváron
galéria
Erdélyi magyar diákok környezetvédelmi konferenciája Kolozsváron Fotó: Kolozsvári Református Kollégium

Tizenkettedik alkalommal szerveztük meg 2023. március 17-én a Regionális Környezetvédelmi Diákkonferenciát a Kolozsvári Református Kollégiumban. Két év kimaradás után sikerült újra megtalálni a különböző – anyagi, emberi és szellemi – erőforrásokat egy újabb rendezvény megszervezéséhez és új lendületet adni a konferencia-sorozatnak.

Diákok és tanárok körében már a kezdetektől nagy érdeklődés mutatkozott a téma iránt, ugyanis hazánkban magyar nyelven nem létezett hasonló szakirányú középiskolai verseny vagy konferencia. Mindmáig ez az egyetlen, kizárólag környezetvédelmi problémákra irányuló középiskolai, diákközeli, iskolán kívüli, de ugyanakkor egy jól meghatároott oktatási célt megvalósító szakmai tevékenység.

A konferencia általános célja a romániai egyházi és „világi” középiskolák környezetvédelmi érdeklődésű szaktanárai és diákjai közötti információcsere, kapcsolatteremtés és további együttműködés megalapozása. Helyet kap védett területeink ismertetése, településeink hulladékkezelési állapotának bemutatása, környezetünk rehabilitációjával kapcsolatos tervek ismertetése, valamint az oktatás, média, társadalom és egyház szerepének körüljárása a környezetvédelmi tevékenységek kezdeményezésében és továbbfejlesztésében.

Az idei diákkonferenciát megnyitó áhítatot Péter Csaba lelkipásztor, a Kolozsvári Református Kollégium tanára tartotta. Az áldást követően kollégiumunk igazgatójának, Török-Gyurkó Zoltánnak a köszöntője hangzott el, majd dr. Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes asszony köszöntötte az egybegyűlteket. A meghívottak soraiba tudhattuk a bíráló bizottság tagjait is: dr. habil. Keresztes Lujza egyetemi docenst, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia Karáról, dr. habil. Tonk Szende egyetemi docenst, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezettudomány Tanszékéről, és dr. Balogh Adalbertet, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyetemi tanárát.

A diákkonferenciát szervező csapat Fotó: Kolozsvári Református Kollégium

A hagyományos módon megrendezett Regionális Környezetvédelmi Diákkonferenciára Erdély bármely IX-XII. osztályos tanulója benevezhetett, egyénileg vagy maximum háromtagú csoport keretében környezetvédelem, ökológia, valamint környezettudományok szekciókban. A résztvevő tanulók a megadott témakörökben saját megfigyeléseiken alapuló dolgozatok kivonatát nyújtották be, melyet a konferencia napján kiselőadás formájában mutattak be. A bemutatásra minden diáknak vagy diákcsoportnak 10 perc állt rendelkezésére, melyhez demonstrációs eszközöket használhattak. A pályamunkákat több szempont szerint bírálta a zsűri: a szakmai kutatási terv kidolgozottsága, az eredetiség, ötletesség, alkalmazhatóság, az önálló kutatói munka és tudományművelés, az előadói készség és a jövőbeli hasznosíthatóság.

A XII. Regionális Környezetvédelmi Diákkonferencia védnökei és támogatói: Demeter József-Szabolcs, iskolánk volt növendéke és biológia tanára, aki megálmodta és elindította 2004-ben ezt a konferenciát, ugyanakkor dr. Székely Árpád, a Szabó Dezső Alapítvány elnöke és a kolozsvári Református Kollégium volt igazgatója, továbbá a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Köszönjük, hogy anyagilag lehetővé tették a biológia és környezetvédelmi problémák iránt érdeklődő diákok idei találkozását!

A diákkonferencia kitűzői a résztvevők számára Fotó: Kolozsvári Református Kollégium

Az idei konferencia nyertesei
1. díj
– Az Apáczai Csere János Elméleti Líceum tanulói, Gábos-Szövérdi Dávid és Szakács Apor-Tamás, a (F)AIR című pályamunkával, vezetőtanáruk Geváld Júlia.
2. díj – A Medve Erdélyben: veszély vagy veszélyeztetett? A pályamunkát Gáspár Bernadett, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium XI. osztályos tanulója mutatta be, felkészítő tanára Cseh Tünde.
Környezetbarát és takarékos légfűtő építése újrahasznosított anyagokból, a napenergia felhasználása fűtés alternatívájaként című dolgozat. Bemutatta Baruch Dávid-Roland és Szatmári Vazul Csaba, a Petru Maior Kollégium X. osztályos tanulói, felkészítő tanáruk Gorbai Mária Melinda.
3. díj – Természeti kincseink az ásványvizek: előadták Lestyán Hanna és Dénes Roland, a Kós Károly Szakközépiskola XII. osztályos tanulói, felkészítő tanáruk Szatmáry Zsófia.
Különdíjak
Radonterhelés az iskolában: előadták Péter-Brezovsky Tamás és Szakács Apor-Tamás, az Apáczai Csere János Líceum diákjai, felkészítő tanáruk Vörös Alpár István.
A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium karbonlábnyomának csökkentése: előadók Gábor Farkas Ferenc, Gudor Eszter, Kerekes Noémi, a Bethlen Gábor Kollégium X. osztályos tanulói, felkészítő tanár dr. László Enikő.

Mihályfalvi Katalin

A szerző a Kolozsvári Református Kollégium biológia tanára

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.