Romok és éledő örökség Bihar megyében – a törvények útvesztőiben sok magyar történelmi épület válik az enyészet martalékává

Sütő Éva 2022. június 10., 15:56

Bihar megyében sok műemlék értékű templomot, kastélyt, kúriát újítottak fel az elmúlt évtizedben. Egyeseket egyházi alapítványok segítségével, másokat megyei, önkormányzati pénzekből vagy határon átívelő projektekből sikerült átmenteni az utókornak. Sok viszont a gazdátlan, romos épület is, amelyeket eltüntet az idő vasfoga. 

Az érkenézi Szlávy-kastély utolsó bástyája •  Fotó: Sütő Éva
galéria
Az érkenézi Szlávy-kastély utolsó bástyája Fotó: Sütő Éva

Az Érmellék gazdag történelmi hagyatékának egy részét nehezen, de mégis sikerül visszaállítani. Sokat vajúdott felettük a mindenkori közigazgatás, de mára teljes pompájában áll az ottományi Komáromi-kastély, a gálospetri Fráter-kúria, sőt a székelyhídi Stubenberg-palota is. Lassan

a bihardiószegi Zichy-kastély is visszanyeri eredeti formáját. Az Érsemjénhez tartozó barantói Csiha-udvarház, a nagykágyai Pongráczok ősi fészke és számos régi műemléktemplom is teljes pompájában díszíti az adott települést.

Érmihályfalván is megmentésre került az egyik Stubenberg-féle grófi lak, de arculatára nem voltak tekintettel a tervezők, mivel nem volt számon tartva védett épített örökségként. Az érköbölkúti Dráveczky-kúriát pedig örököse úgy mentette meg az enyészettől, hogy szimbolikus áron adta el – karbantartás ellenében – egy jóravaló gazdának.   
Azonban a visszaszolgáltatási perek során visszakerült épületekkel, amelyekről az örökösök végül is vevők hiányában „megfeledkeznek”, már nincs mit kezdeni. Némelyik visszaszerzett ingatlant nem tudják értékesíteni, így évekig tovább romlik az állaga.
Jelenleg a mihályfalvi Bernáth–Bujanovics-kastély ad aggodalomra okot, hiszen a néhány évvel ezelőtt lezárult visszaszolgáltatási per kimeneteleként a Bujanovics család javára döntött a bíróság. Ennek következményeként már több esztendeje áll üresen a hatalmas kétszintes épület, amely még nemrégiben a helyi egészségügyi központot szolgálta. Azóta állaga folyamatosan romlik.

Részben felújított kúria. A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete •  Fotó: Facebook/Zichy-kastély
Részben felújított kúria. A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete Fotó: Facebook/Zichy-kastély

Elveszettek és veszendők

A törvények útvesztőinek következtében olyan épített örökségeink mentek tönkre, amelyeket soha többé nem lehet pótolni. Ilyen volt a gálospetri Dráveczky-kúria, amely néhány évvel ezelőtt pusztult el. Az érkenézi Szlávy-erőd megmentésére sem történtek erőfeszítések, végleges pusztulása még a kommunista időben következett be. Egyetlen „bástya-szem” őrködik még belőle a falu felett. Az érköbölkúti Bónis-kúriát még jobban kikezdte az idő, amióta elköltözött belőle a helyi iskola. Csokalyon is sok szép 19. századi udvarház került romos állapotba. Az érkeserűi Kuthy-ház legutóbb is lakatlanul, málladozva várta a szebb jövőt, hasonlatosan az Stubenberg grófok albisi vadászlakához, amelyhez fogható szépségű erdei kastély nincs a környéken.

Érsemjén központjában a Fráterek ősi fészke még áll, de állaga annak sem tart ki sokáig, ha a helyi önkormányzat nem veszi kézbe a sorsát.

Az asszonyvásári Fráter-kúria elvesztése az egyik legfájóbb pontja a mai Érmelléknek. Története úgy kezdődött, hogy Fráter Pál 1582-ben Báthory István fejedelemtől kapta adományképpen Boldog Asszony Vásárát (Forum Reginae). Fia, Fráter István 1600 körül kastélyt épített magának a településen, amelyet 250 esztendő múlva a birtokkal együtt egy későbbi Fráter Pál (1807–1867), Bihar vármegye főjegyzője, 1848-ban a premontrei rendnek adományozott.
Fejes Rudolf Anzelm premontrei apát már egy évtizeddel ezelőtt aggasztónak minősítette a romok állapotát. Sok helyütt már csak porladó téglahalmok jelzik az egykori dicsőséges időket megélt ingatlant. Az épületnek a kéménye még őrzi az egykori úri lak tűzhelyének melegét. Az előző rendszerben a termelőszövetkezet használta, de a ’89-es változások után sorsára hagyták. Akkor kezdődött el a tulajdonjog körüli huzavona, közben az épületet és a kerítést gyakorlatilag széthordták a helyiek. A telket és az ingatlant, már ami megmaradt belőle, a rend nevére telekkönyvezték. A rend a Szülőföld Alaptól kapott 500 ezer forintot, az összeg akkoriban csak a papírmunkára és a műemlékvédelmet is szem előtt tartó tervek kivitelezésére volt elég. Az ingatlan megmentéséhez más támogatók is kellettek volna. Az erre vonatkozó tervekre utalva a premontrei rendfőnök elmondta, hosszútávú elképzeléseik vannak az épület hasznosítását illetően, ezek csupán anyagi lehetőségeik függvényei. Folyamatosan pályáznak, illetékeseknél „kopogtatnak”, több-kevesebb sikerrel. A tavalyi tereprendezési munkálatokat is a magyar állam által nyújtott támogatás egy részéből fizették, a támogatást a premontrei rend 900 éves fennállása alkalmából kapták.
Kordics Imre egykori nagyváradi helytörténész a kúria drámájáról intő példa gyanánt így ír:

az épített örökségünk védelmében sokszor hangoztatott kívánalmaink nem mindig találnak megértésre. Meg kellene értenünk, hogy épített környezetünknek identitást megőrző ereje, településképi, településtörténeti jelentősége van.

Büszkék kellene lennünk arra, hogy az a kastély, kúria, magtár, pince, vagy bármi más ott van, és csak nekünk van. (…) Megmentése nemcsak hatósági feladat, hanem a falu közös ügye kellett volna, hogy legyen. (…) A 38 /15 méteres, tizenhárom teremből álló épület klasszicizáló barokk kocsifelhajtója, a két tornyot utánzó kupolás épületrész egy mozgalmas összhatást, szimmetrikus főhomlokzatot hozott létre. Itt az Érmellék egyik legszebb kúriája pusztult el. Egyben a premontrei prépostság épített örökségének egy része veszett oda az ismert restitúciós eljárások miatt. (…)”

Az assonyvásári Fráter-kúria romjai. A kommunista rendszerben a termelőszövetkezet használta •  Fotó: Sütő Éva
Az assonyvásári Fráter-kúria romjai. A kommunista rendszerben a termelőszövetkezet használta Fotó: Sütő Éva

A Bernáthok ősi fészke is omladozik Érmihályfalván

Az évtizedekig zajló jogi hercehurca után az érmihályfalvi Bernáth–Bujanovics-kastély is jócskán tönkrement. Köztudott, hogy a 2000-ben kelt végzésben a bíróság csak a kastélyt, illetve az előtte elterülő parkosított részt ítélte meg a Bujanovics családnak. A hivatalos irat nem tartalmazza azt a 2,7 hektáros angolparkot, amely az ingatlan mögött terül el, és amiért többször is fellebbezett a tulajdonos – sikertelenül. Nem tartalmazza azt a 168 ezer lej értékű emeleti rész sorsát sem, amelyet a kommunista kisajátítás után a román állam épített az ingatlanra, és amely a város részéről is sorozatos fellebbezések tárgyát képezte.
A 19. század közepén a szabadságharc-párti Bernáthok úrilaka (1790-ben épült) szerencsétlen csillagzat alatt cserélt gazdát. A család a szabadságharc leverése után csődbe jutott. A Bujanovicsok zálogvisszaváltási perrel az érmihályfalvi birtok tekintélyes részét megszerezték. Mára csak az enyészet szele játszik a kastély néhány felveszített nyílászárójával. Kerítése összedőlt, a hajdani bejárati park elvadult, felverte a dudva, az ingatlan mállik, eresze szakadozik, omladozik. Gazdája, a horvát származású arisztokrata család sarja, Bujanovics Ede nemrég tért meg őseihez, örököse azóta sem jelentkezett a helyi önkormányzatnál – számolt be a Nagyvárad–Szatmárnémeti–Nyírábrány hármas útkereszteződésben álló ingatlan helyzetéről Karsai Attila, Érmihályfalva alpolgármestere.

Gazdakezekben a bihardiószegi Zichy-kastély

A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete. A nemesi lak 1701-ben épült, annak a tartománynak a központjában, amelynek a mai magyarországi Kokad is része volt. 1930-ban az épület állami tulajdonba került, ami a kastély állapotának folyamatos romlásához vezetett, és ami szinte a pusztulás szélére sodorta a B kategóriás műemléképületet. A kastély területe 1780 négyzetméter, ami kiegészül az alatta húzódó egyedinek számító 1500 négyzetméteres borospincével. A főépület két nagyméretű, egymástól elkülöníthető, külön bejárattal rendelkező részből tevődik össze. A mintegy tíz esztendővel ezelőtt indult első beruházás 500 négyzetméternyi beépített területet érintett.
Az említett részleges felújítási projekt 2015 márciusában zárult. A pályázatban a Hortobágyi Nemzeti Park, a Milvus Transilvania Vest Egyesület és Kokad község voltak a diószegiek partnerei. A teljes ingatlanon kicserélték a tetőzetet is, és a belső rész mintegy harmadát is rendbetették.

A Zichy-kastély felújításának második részéhez idén nyáron kezdenek hozzá – mondta Mados Attila polgármester.

Uniós forrásokból kaptak 500 ezer eurót, ennyivel járul hozzá a helyi önkormányzat is, amelyből az ingatlan teljes felújítása befejeződik. Tervek szerint a múzeumi, illetve a kulturális eseményeket kiszolgáló termek mellett borászati központ, illetve a régi vincellér iskola mintájára oktatási intézmény is helyet kap majd. A felújítás harmadik része is tervben van, ekkor kerül sor a dendrológiai park, illetve az épülethez tartozó kápolna helyreállítására is – számolt be a tervekről Mados Attila polgármester.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.