Székelyföldi kártyás közösségitudat-fejlesztés

Csinta Samu 2014. január 10., 10:25

Az elérhető helyi erőforrások minél hatékonyabb felhasználása a közösség javára a célja annak a kezdeményezésnek, amely Székelyudvarhelyen indult, de eddig Sepsiszentgyörgyön aratta a legnagyobb sikert. A közösségi kártya ma nemcsak a takarékoskodás, hanem a közösségi érzés szimbóluma is.

galéria

A háromszéki megyeszékhely egyre több kereskedelmi vagy szolgáltató egységének – élelmiszerüzlettől gyógyszertárig – fizetőhelyén ma már ez az első kérdés: van közösségi kártyája? És már egyre ritkább az olyan vásárló is, akinek nincs.
A hullám hihetetlen gyorsasággal futott végig a sepsiszentgyörgyi társadalmon. A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) által 2011 augusztusának elején útjára indított kezdeményezett Közösségi Kártya program keretében bő hét alatt 2000 kártya talált gazdára. A törzsvásárlói kártya használatakor a vásárló egyszázalékos kedvezményben részesül, amelyet a partnerüzlet – első körben a Bertis és a Merkúr üzletlánc egységei – újabb egy százalékkal növel, ez utóbbi összeg a HKA közösségi programjainak finanszírozását segíti. A kártya készpénzes és bankkártyás kifizetés esetén használható, étkezési jegyekkel való fizetés esetén, illetve dohánytermékek vásárlásakor nem. Kezdetben a kártyákat az Egyesült Államokból importálták, a későbbiekben viszont már egy sepsiszentgyörgyi cég, a Multinr Kft. állította elő a műanyag lapocskákat. 2011 novemberének végén már a nyolcezredik kártyatulajdonost, a 41 éves sepsiszentgyörgyi Gyulai Angelát ajándékozták meg.
A siker újabb fokmérője: 2013 végén több, mint 20 ezer kártya volt forgalomban Háromszéken, novemberben pedig minden eddiginél nagyobb összeg, 17198,33 lej gyűlt az Ujjvárossy József közösségi alapba. A 2013. július-szeptember periódusban 46554,18 lej felhasználásáról döntött a HKA kuratóriuma. A program beindítása óta 304407 lej gyűlt az Ujjvárossy József-alapba, amiből 81 elképzelést, pályázatot valósítottak meg, tehetséges gyerekeket támogattak és létrehozták a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácsot.

Hűségkártya és komponensei
A Közösségi Kárta programot a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány indította el 2009-ben az Elan Trio Kft.-vel együttműködésben. Az SZKA tapasztalataira és szakmai segítségére alapozva 2011-ben további két városban is elindult a program: Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Közösségi Alapítvány, Csíkszeredában a Zöld Székelyföld Egyesület szervezésében. Marosvásárhelyen tavaly startolt a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal együttműködésben. A levédett márkanév és program a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány tulajdona.

A program időközben átlépte a háromszéki főváros határait, Kézdivásárhelyen és Kovásznán elsősorban a Bertis cégcsoport – a kártyaprogram messze legnagyobb „beszállítója” – üzleteinek megjelenése révén, Baróton pedig alapítványi iroda létrehozásával. A hajdani bányászvároska vállalkozói azonban egyelőre adósak a közösségi áldozatvállalással, a 2012 novemberi nyitás óta ugyanis egyetlen új partner sem társult a kezdeti kettőhöz, a Hermann gyógyszertárhoz és az Orex építőanyag-kereskedéshez. A megkeresettek elsősorban az infrastruktúra hiányára – nem számítógépes nyilvántartással dolgoznak –, illetve a várható többletmunkára hivatkozva utasították el a HKA megkeresését. Ma a Bertis üzletek, a Merkúr üzlet, a Salvia gyógyszertárak, a TTS utazási iroda, az OTP Bank, a Háromszék napilap, az Orex építőanyag-kereskedés, a Hermann gyógyszertár és a Hajnal&Istvan biztosítótársaság tartozik a háromszéki partnercégek „klubjába”.
„A két és fél éve indult, programjaiban, azok szervező-mozgósító erejében is egyre többet felmutató civil szervezet ezáltal is azt a közhangulatot kívánja erősíteni, hogy nem csak kívülről kell várni a segítséget, a támogatást, a közösségen belül is van megfelelő tartalék arra, hogy önépítkező módon gazdasági értelemben is megerősödjön. Ehhez modern marketingeszközöket is alkalmazunk, az autós matrica például olyan emberek figyelmét is felhívhatja a helyi termékek fontosságára, akik eddig nem gondoltak erre. A helyi értékek védelméhez, a közösségi jövő biztonságához szülőföldünkön a helyben termelt javak forgalmának növekedésével is hozzájárulhatunk” – tartja Bereczki Kinga, az alapítvány ügyvezető igazgatója.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.