Fogamzásgátlót mindenkinek?

Erdély András 2014. április 04., 18:21

Egy 15 éves lány ma Romániában bármelyik gyógyszertárban gond nélkül hozzájuthat fogamzásgátló tablettához. Előzőleg ugyan orvosi vizsgálaton kellene átesnie, hiszen számos ellenjavallat és mellékhatás előfordulhat, az előírások betartása azonban opcionális jellegű.

Fogamzásgátlót mindenkinek?
galéria

Művésznevükön Ágnes, Olívia és Orsolya mesélnek, miről is szól az élet a kezdődő szexualitás terén. Olívia szerint elsősorban a „mindentudó” világhálóról tájékozódnak, bár beismerik: ami ott olvasható, nem feltétlenül szentírás. „Általában utánanézek az interneten, utána mindig azt hiszem, hogy terhes vagyok, mert összevissza irkál mindenki. Aztán megbeszélem a barátnőimmel, akik megnyugtatnak, hogy ők is így vannak vele” – magyarázza.

Látszattevékenység közpénzen

Elvben ugyan létezik a járóbeteg klinikákon családtervező kabinet, egy szakorvos pedig rendszeresen járja az iskolákat, de nem sok eredménnyel. „Kijött egy doktornő, bezsúfolták valamennyi 9–12-es diákot a díszterembe, s tartott egy semmire való dumát. Az egészből annyi maradt meg, hogy ez a legrosszabb dolog, ezt nem szabad csinálni, mert úgyis teherbe esel, és végig azokról a gyógyszerekről, azokról a hormontablettákról beszélt, amit már az aktus után tudsz használni. Meg, hogy az abortusz mennyire rossz, s hogy az lenne a legjobb, ha nem is feküdnél le senkivel, mert úgyis teherbe esel, s az milyen sok pénzbe kerül majd neked. Tényleg erre vannak ott?” – kérdezi Ágnes.

Ezt mi is megnéztük volna magunknak, kiderült azonban, hogy a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórházhoz tartozó klinikán lévő rendelőben egyetlen orvos dolgozik, ő sem hajlandó szóba állni velünk. Menjünk az igazgatóhoz, vagy szóvivőhöz, mert a közintézményekben ez már csak így szokás. A kórházigazgató felvilágosít: nem is az ő asztala ez, hanem a közegészségügyi igazgatóságé. Itt kiderül: az iskolai látogatások nem is tartoznak szorosan a feladataik közé, többé-kevésbé önszorgalomból csinálják, és kizárólag informatív jellegük van. „Nyilvánvaló, hogy ilyen esetekben nem lehet helyben megoldani valamennyi diák egyéni problémáját. A legfontosabb felhívni a gyerekek figyelmét a családtervező kabinet létére, ahol akár ingyen lehet fogamzásgátló tablettához jutni. Akinek erre igénye van, forduljon oda” – mondja Ágoston László közegészségügyi igazgató.

Vécéből a gyógyszertárba

Márpedig nemi aktusra a legkülönbözőbb szituációkban kerülhet sor, a teherbe esés, illetve annak elkerülése pedig bizalmi kérdés, derült ki a lányokkal folytatott beszélgetésből.

„Szerintem ez attól függ, mennyire bízol meg a barátodban, milyen régóta vagy vele. Mert ha elmegyek egyet a diszkóba bulizni, felszedek ott valakit, bemegyünk a budiba, akkor..., hát semmi esélye nincs óvszer nélkül. De ha van egy kétéves kapcsolatod, nagyon közel kerültetek egymáshoz, más a helyzet. Ha megbízol a barátodban, s nincs nála gumi, de arra kér, csináljuk anélkül, akkor azt is tudod, hogy ő már úgy bírja, valamennyire le tudja magát állítani...s akkor nem esel teherbe” – világosít fel Olívia.

Szerintük a rengeteg szexuális frusztráció a gondja ennek a nemzedéknek. „Folyamatosan a szex a téma, mindenki be van indulva, de ott a kettősség. Egyfelől hormonjaim beindultak, mindjárt letépem magamról a ruhát, és már az úton nekiugrom valakinek, közben pedig, ha lefeküdtél valakivel, utána máris kezdődik: most mi lesz, most hogy kellene eljárni? És valójában nem tudjuk, mit kellene csinálni” – mondja Ágnes.

A fogamzásgátló vásárlásának semmi akadálya, van választék bőven. „Tizennégyféle megelőző és egy esemény utáni fogamzásgátló tablettát tartunk készleten – tudjuk meg Dolcsig Éva gyógyszerésztől. – Ha egy kiskorú kér tablettát, megkérdezzük, járt-e nőgyógyásznál, amire legtöbbször az a felelet, hogy igen. Így aztán kénytelenek vagyunk kiadni a fogamzásgátlót, hiszen nem receptköteles szer.”

Szakorvosi intelmek

Bár hivatalos statisztika nem áll rendelkezésre, a tapasztalat azt mutatja, hogy a nőgyógyászt messze elkerülik a lányok. Dr. Bálinth István szülész-nőgyógyász főorvos (portrénkon) szerint fiatal lányok a legritkább esetben jelentkeznek hasonló vizsgálatra. Holott az utóbbi időben a lányok havi ciklusa már 11-12 évesen beindul, ami azonban nem jelenti a hormonháztartás kialakulását. „Nagy kérdés: mennyire jó, ha egy 15-16 éves kislánynál fogamzásgátlással leállítjuk a beinduló érési folyamatokat. Mert tulajdonképpen ez történik: a fogamzásgátló tabletta szedésével visszaszorítjuk az esetleg még be sem indult ovulációkat” – magyarázza a főorvos.

Ha a fiatal mégis a tabletta szedése mellett dönt, egy echográfiai vizsgálatnak mindenképpen meg kellene előznie azt. „Meg lehet állapítani, hogy a lány méhe mennyire fejlett, ellenőrizni lehet a petefészkek állapotát, ki lehet zárni egy hormontermelő ciszta esetleges jelenlétét. Mindenképpen ajánlott lenne egy nőgyógyászati vizsgálat, mielőtt valaki fogamzásgátló tablettákat kezd szedni.” A főorvos szerint a tabletta szedése kimondottan ellenjavallt, ha a családban trombózisra, visszérre való hajlam mutatható ki.

Iskolától családorvosig

Tájékozódásra ott volna az iskola, ahol akár opcionális tantárgyként is bevezethető a szexuális nevelés, ám Szőcs Torma Katalin, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium igazgatója szerint erre egyszerűen „nem vevők” a pedagógusok. Pedig egy osztályfőnökön nagyon sok múlik. „Nem is azon, hogy ő személyesen tartsa meg a felvilágosítást, hanem, hogy felkutassa az arra alkalmas embert, akit bevihet az órára – és ezt legkésőbb ötödik osztályban el kellene kezdeni. De ötödikbe azt a szakembert kell bevinni, aki azon a szinten beszél, hetedikbe egy másikat, és így tovább” – fogalmaz az intézményvezető. Úgy tűnik azonban, hogy a dolog egyszerűen nem működik.

A másik út a családorvos lenne, ám őhozzá is csak ritkán fordulnak. „Az én praxisomban, évente legfeljebb négy-öt fiatal lány keres meg azzal, hogy mit tegyen, ha fogamzásgátlót szeretne szedni – osztja meg tapasztalatait dr. Sipos Erzsébet. – Pedig jó tudni, hogy Romániában, függetlenül attól, hogy valaki biztosított-e vagy sem, jogában áll a családtervező rendelőhöz fordulni. Fontos lenne, hogy így történjen, mert a fogamzásgátlás egyénre szabott. Nem mindegy, hogy a kiskorú milyen hormontartalmú fogamzásgátlót használ. Nemcsak májfunkciós próbákat, hanem trombofíliás vizsgálatokat is végezni kellene, mert ezzel el lehetne kerülni a fiatalkorban gyakran jelentkező tromboembóliás szövődményeket.”

A rációhiány kora

A fogamzásgátlás mindenképp szorosan összefügg az érzelmi kontroll kérdésével, jelenti ki Brassai László pszichológus, a Kovászna Megyei Nevelő-Tanácsadó Központ vezetője. A pszichológus szerint a serdülőkori rizikóvállaló magatartást az illuzórikus optimizmus jellemzi. Azaz úgy gondolják, hogy velük „az” nem történhet meg. Tudva tudják, hogy egy adott helyzetben valami megtörténhet, és az Jóskával, Bélával, Andreával is megesett, de ővelük nem történhet baj. Márpedig az intim együttlét többnyire érzelmi túlhevültségben jön lére, ami nem jó tanácsadó. A serdülőkor nem arról híres, hogy a ráció dominálna az érzelmek fölött, sok esetben a megfelelő, például az óvszeres védekezés elmulasztása attól is függ, hogy tud-e a fiatal erre reagálni. Van-e ideje megkérdezni az aktus előtt: van-e nálad óvszer?

Leltár, megoldások

De egyéb gond is van: az óvszer nem népszerű, mert csökkenti az élvezetet. „Olyan, mintha meg akarnál csókolni valakit, miközben fólia van a szájatok között” – érzékelteti meggyőződéssel Ágnes. Az óvszer tehát esik. A hormontartalmú tablettákat szintén nem szeretik, mert mellékhatásaitól tartanak. „Azzal még nem lenne baj, ha esetleg kinő a bajuszod – azt ki lehet szedni. Én attól rettegek, hogy kövér leszek” – így Olívia.

A legnépszerűbb az esemény utáni tabletta, jóllehet mindenki előtt világos: ez a legkárosabb, hiszen lórúgásnyi hormont tartalmaz, amely azonnal beindítja a vérzést.

A legnagyobb gond mégis az, hogy kinek kellene ezt megfizetni. A legkésőbb 72 órával a „szerencsétlenség” után bevehető hormontabletták kisebb vagyonba kerülnek. „Két pici gyógyszer 60 lej, s akkor megnyugodhatsz. Csak ez nem megoldás, mert minden két hétben nem tudsz venni egy olyan gyógyszert. Másrészt meg ezt a fiúnak kellene fizetnie, mert ő rontotta el – egy működő kapcsolatban ennek így kellene történnie. Milyen dolog az, hogy neki jó, s még azt is elvárja tőlem, hogy a pirulát is én vásároljam?” – fogalmaz Olívia.

Orsolya szerint marad a józan megfontolás: „Az az elsődleges, hogy ne egy vécében szexelj, hogy megválogasd, kivel, mikor, milyen körülmények között, mennyire józan állapotban fekszel le.”

Ellenkező esetben marad a sok mindent elrontó félelem: mikor történik meg a „baleset”? Hogy mégsem úgy jöttek be a számítások, későn reagált a fiú. „Akkor ott vagytok ketten, és be vagytok parázva, és az... aznagyon rossz.”

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.