Az Országgyűlés elnöke, Kövér László beszédében rámutatott: a Felvidék különösen jeles helyszíne az emlékezésnek és az ünneplésnek, mivel – mint mondta – ,,itt volt a kezdet és a vég”, mert bár a szó szűk értelmében vett forradalom Pesten tört ki március 15-én, a politikai és pénzügyi szabadságharc már március 3-án a Pozsonyi Országgyűlésben elkezdődött, a fegyveres szabadságharc pedig a komáromi erődben ért véget 1849. szeptember 27-én.
Kijelentette: az 1848-as nemzedék egy akkor már több mint 300 éves magyar álmot valósított meg, a magyar állam függetlenségének helyreállítását,
amely a mohácsi csatamezőn önmagát és a nyugati civilizációt védve, ám a nyugati birodalmi politika által cserben hagyva megroppant a túlerővel szemben, majd fokozatosan elveszítette függetlenségét.
Az Országgyűlés elnöke elmondta: a birodalmak ütközőzónájában élő magyarság történelmi tapasztalata, hogy valamely birodalmi megszállásánál csak egyvalami rosszabb: az, ha egy másik birodalom szabadít fel minket. Rámutatott: nagyszüleink nemzedéke 1945-ben megtapasztalta, hogy milyen a náci birodalmi megszállás alól a szovjet fegyverektől elnyert ,,felszabadúlás",
Felidézte: 1848-ban Bécsben birodalmi kapitalizmust akartak, de magyar kapitalisták, magyar bankok és magyar pénz nélkül.
Elmondta: 1816-ban egy magánbank szerezte meg a birodalomban a pénzkibocsátás kizárólagos jogát, és ez az Osztrák Nemzeti Bank nevet viselő magánbank 1848 tavaszán elkezdte korlátozni a nemesfém alapú pénzkibocsátást, ami miatt a papírpénz értékcsökkenésétől tartó lakosság Budán és Pozsonyban is megrohamozta a pénzváltó helyeket. Ilyen körülmények között javasolta a pozsonyi Országgyűlésben Kossuth Lajos március 3-án az önálló magyar pénzügyminisztérium létrehozását, amiben a magyar monetáris szuverenitás iránti igény testesült meg – tette hozzá Kövér László.
Rámutatott: Kossuth tudta, hogy magyar gazdaságot és magyar államot csak magyar közpénzre lehet építeni.
Hozzátette: a bécsi magánbank hitelt ajánlott a magyar pénzügyminisztériumnak annak fejében, hogy az elismeri a magánbank kizárólagos pénzkibocsátási jogát Magyarországon is, ám ezt Kossuth elutasította, mert tudta, hogy idegen magánhatalmak pénzéből nem lehet a nemzet érdekeit képviselő államot felépíteni.
,,Ez volt a fordulópont, amikor a birodalom eldöntötte, hogy katonai erővel fojtja el a magyarok politikai és pénzügyi szabadságharcát" – húzta alá Kövér László. Hozzáfűzte: több mint jelképes értékű az is, hogy a világosi fegyverletétel után, miután a komáromi erődből elvonult a honvédség, a birodalmi katonaság máglyán égette el a magyarok pénzét, a Kossuth-bankókat, abban bízva, hogy a máglyatűzben végleg elvész a magyar szabadság is.
– szögezte le Kövér László, rámutatva: az a 20. században is életben tartotta a magyarságot, amely 1990-ben eljutott a független magyar állam újjászületéséhez.
Kiemelte: 35 esztendő távlatából egyre pontosabban érthető, hogy 1990-ben a magyarokat és történelmi sorstársaikat Közép- és Kelet-Európában, nem az úgynevezett szabad világ, hanem csak a nyugati kapitalizmus birodalma szabadította ki a keleti kommunizmus lágeréből.
,,Nem akartunk arra gondolni, hogy az akkori nagy geopolitikai rendszerváltás számunkra (…) csak gyarmattartóink cseréjét jelentheti” – jelentette ki Kövér László.
Elmondta: a magyarok, szlovákok és minden térségbeli nemzet egy olyan Európai Unióhoz csatlakozott, amely a második világháború után a szabadságban élő, keresztény kultúrájú európai nemzetek együttműködését testesítette meg, és amelyben a csatlakozó országok nemzeti államaik, gazdaságuk és identitásuk megőrzésének és erősítésének biztosítékát látták.
,,Napjainkban azonban
– hangsúlyozta Kövér László.
Rámutatott: Magyarország Európában nem társtalan, mert minden európai nemzetben a józan ész tábora van társadalmi többségben, és csak idő kérdése, hogy politikai többségé válva az európai nemzetek visszaszerezzék a saját országuk politikája feletti irányítást.
Az ünnepi fogadás során a magyar köztársasági elnök által adományozott állami kitüntetéseket is átadtak, tákoztat az MTI.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.