Személyzeti vallomások a Fehér Ház hálószobatitkairól

Dénes Ida 2015. április 18., 15:32

Április 7-én jelent meg a könyv, de máris nagy a visszhangja, hisz az elmúlt ötven év Fehér Házbeli lakóinak hétköznapi életéről és viselt dolgairól szól Kennedyéktől Obamáékig.

galéria

Kate Anderson Brower korábban az elnöki hivatalban akkreditált tudósító volt. A Bloomberg News egykori riportere két évvel ezelőtt döntötte el, hogy könyvet ír az elnökök és elnökfeleségek életéről, miután kollégáival együtt ebédre volt hivatalos a Fehér Házban és látta, amint Michelle Obama családiasan élcelődik az ételt felszolgáló komornyikkal. A legtöbb érdekesség mégsem az aktuális első párról szól a könyvben: Bill Clinton és Hillary Clinton kapcsolatáról és magánéletükhöz való hozzáállásáról olvashatóak a legpikánsabb részletek.

Szakács és komornyik

Az információk pedig nem légből kapottak: az újságírónő a Fehér Ház egykori és jelenlegi dolgozóit bírta vallomásra névvel és képpel együtt, vagyis egyik informátor sem bújik az anonimitás jótékony homálya mögé. Sok interjúalany igen idős volt, hatan az összesen több mint száz megkérdezettből el is hunytak az elmúlt másfél év során. A jelenleg is alkalmazottak közül egyébként csak egyetlen vállalta a felkérést, pedig – mint kiderült – a Pennsylvania sugárút 1600. alatt dolgozók nem írtak alá semmilyen titoktartási szerződést, egyszerűen nem akarják magukat kirúgatni felesleges fecsegés miatt.

Az Az elnöki rezidencia: a Fehér Ház magánélete (The Residence: Inside the Private World of the White House) című kötet szerzője egyszerre tiszteleg azon emberek munkája előtt, akik az elnöki párt etetik, ágyukat vetik, ruháikat tisztítják, kérésüket teljesítik, de furcsa szokásokról, mániákról, intim pillanatokról is számot ad a kötet. Mert a fikciós – filmes és írott – feldolgozásokon túl csak pletykák vannak és egy ismeretlen világ.

Brower történetei hol drámaiak, hol viccesek, hol szívmelengetőek, de azt a Fehér Házbeli életet mutatják, amit az ott dolgozó szobalányok, komornyikok, szakácsok, kertészek, virágszállítók, portások, szerelők láttak nap, mint nap. Ezek a hozzáértő szakemberek tartják rendben és működtetik a hat emeletes épület 132 szobáját, 35 fürdőszobáját, 28 kandallóját, három liftjét és nyolc lépcsőházát. Közös találkozóhelyük is van: az alsóbb szintek konyháján oszthatják meg egymással történeteiket, titkaikat, itt szövődhetnek barátságok vagy akár szerelmek is. Az sem ritka egyébként, hogy egy-egy család több generációja, vagy több tagja szolgálja az elnöki pár kényelmét.

A személyzet egyébként George H. W. Busht és Barbara Busht szerette a leginkább az elmúlt ötven év elnöki párjai közül, állítólag ők voltak a legközvetlenebbek az alkalmazottakkal. A másik végletet Clintonék képezték: ők voltak a legtitkolózóbbak, de Obamáék sem nagyon nyitottak, mivel kimértebb középosztálybeli közegből érkeztek a Fehér Házba.

Repül a nehéz könyv…

A bennfentes könyv legpikánsabb részletei mégis Clintonékról szólnak köszönhetően az elnök Monica Lewinsky, Fehér Házbeli gyakornokkal folytatott viszonyának, illetve az affér napvilágra kerülésének. Az interjúk tanúsága szerint Bill Clintonnak több öltéssel kellett összevarrni a fejsebét, miután a first lady, Hillary Clinton hozzávágott egy könyvet, amikor nyilvánosságra került a viszony.

Sokan úgy gondolták, hogy a felindult first lady egy lámpával vágta fejbe a férjét, de a tettlegesség eszköze az ágy melletti éjjeli szekrényen tárolt olvasnivaló volt. Az „első pár” ágyneműje véres lett. Gáláns afférjának lelepleződése után az elnök 1998-ban több hónapig a Fehér Ház egyik irodai kanapéján aludt – olvasható a kötetben, ami már a megjelenését követő pár napban heves vitát generált az olvasók közt. Vannak, akik érdekes könyvnek ítélik, mások felesleges pénzkidobásnak nevezik a kiadványt.

A Fehér Ház személyzete előtt mindenesetre már sokkal a lelepleződése előtt nyílt titok volt Bill Clinton és Monica Lewinsky 1995-ben kezdődött románca. A komornyikok, szobalányok és virágszállítók fültanúi voltak azelnöki pár veszekedésének is. A first lady, akit a házasságtörés lelepleződésénél is jobban bántott a sajtóhírverés, Roland Mesnier cukrász mokkatortáival vigasztalódott.

Az elnöki rezidencia alkalmazottjai szerint Clintonék már jóval azt megelőzően megszállottjai voltak a titkolózásnak, hogy kiderült: Hillary Clinton külügyminiszterként nem a hivatalos elektronikus levelezési rendszert, hanem saját e-mail-szervert használt. A 90-es években az elnöki pár átkábeleztette a Fehér Ház telefonrendszerét, hogy ne kelljen a telefonközponton keresztül beszélniük egymással.

Sokkoló tusoló

De Brower más elnöki párok titkait is megszellőztette könyvében. Írt John F. Kennedy jól ismert hűtlenkedéseiről és arról is, hogy szeretett meztelenül úszkálni a személyzet női tagjaival. Carterék felnőtt fiai vízipipából szívták a marihuánát a Fehér Házban. A könyv szerint Jimmy Carter és családja két héten át siratta, hogy 1980-ben nem sikerült az újraválasztás.

A kötet egyébként azzal a jelenettel nyit, ahogy Preston Bruce portás megélte JFK, azaz John F. Kennedy meggyilkolását. Az idős alkalmazott felidézte Bobby és Jackie Kennedy könnyes ölelését, amikor azok éjjel négykor a Fehér Házba értek. Jackie még mindig a vérfoltos rózsaszín gyapjúruháját viselte, Bobby kezét szorítva azt mondta az alkalmazottnak: „Bruce, vártál, amíg megérkezünk?” „Tudta, hogy itt leszek, Mrs. Kennedy” – hangzott a válasz.

A legbizarrabb részlet JFK utódjához, Lyndon Johnsonhoz kötődik, ő ugyanis egy olyan tusolóberendezést kért, ami több irányból lő nagyon erős vízsugarakat. Az egyik sugarat úgy kellett beállítani, hogy épp az elnök férfiasságát érje, amit viselője Jumbónak nevezett. Egy másik vízsugár az ülepet célozta. Red Arrington vízvezeték-szerelőt annyit kínozta különc kéréseivel az elnök, hogy az alkalmazott egy ideig idegösszeomlás miatt kórházba került. Johnson egyébként utazásaira is többféle tusolófejet vitt magával. Amikor a következő elnök, Nixon meglátta a tusolót csak annyit mondott: „Szabaduljanak meg ettől”.

Valószínűleg nem véletlen egybeesés, hogy a magánéleti részleteket bemutató kötet néhány nappal azelőtt jelent meg, hogy Hillary Clinton volt szenátor és külügyminiszter bejelentette: indulni kíván a 2016-os elnökválasztáson. Talán nem érdektelen, hogy a választók érthető emberi indulatnak vagy indokolatlan hevességnek ítélik majd a könyvvel való támadást. Ez is ki fog derülni, ahogy várhatóan számos részlet is kiszivárog majd a Fehér Házból, hisz kit ne érdekelnének az elnöki hálószobatitkok?

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.