Oscar-ruhák: ami a külsőségek mögött van

2015. március 07., 22:13

Az Oscar-díjátadót követően gombamód jelentek meg a „legjobban-legrosszabbul öltözött sztár” című cikkek. A feedbackeket olvasgatva merült fel bennem: kíváncsi vagyok, vajon kik állnak e listák tárgyainak – a sztárok gardróbjának – hátterében. Akiknek munkája sokszor kitett a magukat hirtelen, minden előzmény és felkészültség nélkül divat-tudornak valló sajtósok néhol egekbe-emelő, néhol vitriolos kritikájának.

galéria

Szakács Ágnes

A díjátadót megelőző nagy bevonulás az egyik legfontosabb pillanat a hírességek és a több tízmillió tévénéző számára egyaránt. Az ABC televízió sztárokat fogadó, maga is pompás estélyibe öltözött riporternője második kérdése a kötelező amerikai „hogy van, hogy érzi magát?” után a mit, vagy ahogy újabban mondják „Kit visel?”.

És akkor záporoznak a nagy nevek: Armani, Chanel, Dior. Hanem a nagyok mellett számtalan új, eddig ismeretlen tervező neve is elhangzik, akik a hírességek mellett éppoly izgatottan várják a feléjük, illetve munkájukra irányuló figyelmet és a majdani minősítést. Soknak a sorsa ezen az estén dől el. Ha jó kritikát kap a ruha, repülhetnek a vilaghír felé, ha nem, mehetnek vissza az ismeretlenségbe.

Ki mit dönt?

De ki dönti el, mit viseljen egy híresség ezen az ominózus napon? Van, aki maga alakítja ki stílusát – ha van ilyen, másokat a stylistjuk öltöztet. Talán többen vannak ez utóbbiak táborában, hisz abban a világban, ahol a külsőségek szinte mindent felülírnak, a tévedés rizikóját jobb minimálisra csökkenteni. Egyik elismert név a szakmában Anita Patrickson, aki többek közt Julie Delpy és Emma Watson stílusáért felel. Egy interjúban beszélt a folyamatról. A dolog úgy kezdődik, hogy az illető hírességet a tervezők vagy nagy divatházak becserkészik: a kész ruhával vagy a stylisttal való előzetes egyeztetés után szín-, illetve anyagmintát küldve neki. Ekkor a stylist szakmai rátermettségétől függően kiválasztódik a ruha, mely bármennyire is hihetetlen az ártatlan olvasó számára, de egy időre meghatározza viselője megítélését, a sajtó akár évekig visszhangozza a hatást. Óriási a nyomás ilyenkor a stílus- tanácsadón, mert azon túl, hogy kliense igényeit maximálisan ki szeretné elégíteni, a közvéleménynek is meg kell felelnie, ami évente mintegy 43 millió tévénézőt jelent. Szóval a tét nem kicsi.

Vannak művészek, akik fittyet hánynak a lista besorolására, mint például a bohém angol színésznő, Helena Bonham Carter vagy Cher, akiknek a meghökkentés inkább szívügyük, mint a megfelelni vágyás. Megjelenéseik többnyire merészségüknek köszönhetően maradnak emlékezetesek. És ez így van jól.

Emma Stone-inspirációk

A Vogue divatmagazin online kiadásában az Oscar-díjátadón lime (tavaszi zöld) ruhájával és Oscar-jelölésével oly nagy sikert arató Emma Stone rövid fotóriportja ragadta meg figyelmemet, amely bepillantást engedett a színésznő személyes készülődésébe e nagyméretű rendezvényre. Emma Stone, aki – talán nyugat-európai gyökereinek köszönhető – természetes bájával üde színfolt a sokszor művi sztárvilágban, szintén egy kisebb, 3 tagú stáb segítségével készült az eseményre. Csapatát stylist, fodrász, sminkes alkotta. Fényképsorozat dokumentálta az átalakulást egyszerű lányból dívává. Stylistja, a fent említett Patricksonhoz hasonlóan szintén dél-afrikai Petra Flannery a lime szinű, Elie Saab estélyi mellé korall színű kiegészítőt javasolt. Merész, ugyanakkor érzékeny ez a társítás, ahogy Stone cipője sarkán, haja színében, rúzsában is megjelenik ez az életteli szín. A sminket inspiráló, zselatinba öntött rózsa- és ibolyacsokor gyönyörű példája annak, hogy egy alkotó embert miként inspirálhat jóformán bármi a körülvevő világból. Mellékelném is e képet az olvasó hangulatba hozására. Nagyon szép.

Az összkép valóban tetszetős, a ruha szinte minden követelménynek megfelel, ami a hollywoodi alkalmi megjelenés íratlan szabályaiban benne foglaltatik, s amelyek a következők:

1. Természetesen tökéletesen illik viselőjére, mintha csak rászabták volna. Merthogy valóban rászabták.

2. Klasszikus vonalat követ, nem hagyva tévedési lehetőséget a kísérletezésnek.

3. „Old Hollywood”, azaz az ’50- es évek Hollywoodjának „glamourjára”, régi fényére hajaz.

Szubjektív szűrőmön keresztül az Oscar-ruha–megmérettetést sikerrel vett színésznők idén a következők: Marion Cotillard, aki Európa divatfővárosából érkezve aligha nyúlhatott mellé Dior-ban, Sienna Miller visszafogottan stílusos (Oscar de la Renta), Dakota Johnson egyszerűségében nemes Saint Laurent ékszerrátétes, piros kreációjában. De ott van Lady Gaga, Azzedine Alaia által szignált fehér ruhája, melynek gyöngydíszítésein 25 ember dolgozott 3 héten keresztül.

Férfiakat itt nem szoktak „osztályozni” jólöltözöttségüket illetően, én sem tenném a klasszikus iránti elkötelezettségemből. Egy férfin ugyanis semmi sem szexibb egy jól szabott fekete szmokingnál.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.