Hogyan vélekedtek Bara Margitról?
Törőcsik Mari: „nem játszott, hanem élt. Színpadon is, filmen is.”
Bodrogi Gyula: „a mi színészi világunkban nagyon ritka, hogy valaki tehetségesen legyen szép.”
Kállai Ferenc: „Margit volt az én szakmám szent asszonya!”
Bakó Márta: „nem túlzás azt mondani, hogy ő a magyar film Greta Garbója volt.”
A kezdeti hatalmas siker nem Bara Margitot, hanem a nála gyengébbeket, a képzelt sztárocskákat, irigyeit szédítette meg. Mert hogyan jön hozzá ő, a Kolozsvárról menekült színésznőcske, hogy meghódítsa előlük a világot? Pedig ő aztán senkitől sem kért ingyen kenyeret. Hátulról támadtak rá. Szépségére, tehetségére, sikerére. A legpuritánabb, legerkölcsösösebb asszonyra zúdították a moslékot. Mert ez a sorsa annak, aki tiszta.
A pletykák sosem igazolódtak be. Ettől volt minden még kegyetlenebb. És a sárga színű gonosz győzött. Karrierje, élete millió kis csillogó darabra tört, álmai egy rágalomhadjárat aktáinak a mélyén végezték. Kivégezték, mert talán túl sokan szerették. Talán a legdrámaibb színésznői sors az övé. Nem született még író, aki ezt ki tudná találni.
„Amikor a Nemzeti Színházban az utolsó előadásomat játszottam, akkor nemcsak én, a kollégák is tudták ezt. Vége lett az előadásnak, én borzasztó fegyelmezetten viselkedtem, szépen lesminkeltem, azt a sminkruhámat elhoztam emlékül. Azelőtt legtöbbször az volt, hogy a kollégák felajánlották, hazavisznek, rengetegen laktak Budán. Azt hiszem, csak nekem nem volt kocsim, úgyhogy mindig valamelyik kedvesen felajánlotta, hazavisz. Nos, akkor senki sem ajánlotta fel. Kijöttem a színház hátsó bejáratán, az egy nagyon ronda, piszkos udvar, és vigasztalanul szemerkélt az eső. Kiléptem azon a ronda kapun, és ott álltam egy kicsit, ott, az esőben, és akkor arra gondoltam, hogy befejeződött a pályafutásom. Szép lassan elmentem a buszmegállóba és hazamentem. Egyedül.”
Fél évszázadon át hallgatott. Negyven évvel ezelőtt aztán örökre az asztalfiókba zárta az utolsó szövegkönyvet. Néhány igazán nagy ember még meglátogatta néha. Családja mellette volt. Margit mégis magányos lehetett. Mert ekkora megalázás után az ember nem is lehet más.
Kolozsvár, a bölcső
Élnek még közöttünk olyanok, akik látták őt fellépni a sétatéri színpad deszkáin. Esküsznek rá, hogy feltűnő szépsége mellett csak tehetsége volt ragyogóbb. Mondják, ha nem magyar nyelvterületen születik, akár Gina Lollobrigida, Sophia Loren vetélytársa is lehetett volna.
Bara Margit Éva Kolozsváron született 1928. június 21-én. Pályája is furcsán kezdődött: a kolozsvári színiakadémián kezdte el tanulmányait, de már tizenhét éves korától a színház társulatának is tagja volt. Amikor iskoláját áthelyezték Marosvásárhelyre, Bara abbahagyta a tanulást, hiszen anélkül is jobbnál jobb és főleg sok szerepet kapott. Számára a színpad volt a munka és a legjobb iskola is egyben. Margitra teljesen ráillett az őstehetség kifejezés.
A színházban ismerkedett meg első férjével, Halász Gézával is, aki viszont Budapestről szerződött Erdélybe. 1955-ben együtt költöztek át Magyarországra, aminek – természetesen akkor senki sem sejtette – tragikus vége lett. Mindkettőjük számára…
Halász, a szépfiú, a nők bálványa, nem tudta feldolgozni, hogy pályája messze nem alakul olyan sikeresen, mint a feleségéé: előbb az alkoholba, majd 38 évesen az öngyilkosságba menekült. Mindeközben a közönség Bara Margitot a filmvászon királynőjeként ünnepelte, zúgó tapssal jutalmazta a Nemzeti Színházban nyújtott alakításaiért. Egy szavazáson az ország legnépszerűbb színésznőjének választották, sok pályatársa irigyelte ezért.
Derékbetört karrier
Amikor úgy tűnt, új csillag született a magyar színjátszás egén, mint derült égből a villámcsapás, beütött a ménkő. Margitot olyan ügybe keverték bele, amihez – immár bebizonyosodott – semmi köze nem volt.
1964. december 5-én a Népszabadság hírül adta, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság nyomozást folytatott Ónody Lajos, az Éttermi és Büfé Vállalat igazgatója (mellesleg a kupakos sörnyitó feltalálója) és tizenegy társa ellen a társadalmi tulajdont károsító bűncselekmények miatt. A nyomozás megállapításai szerint Ónody és társai éveken keresztül „csaltak, sikkasztottak, károsították a kezelésükre bízott társadalmi tulajdont. És ez még nem minden! A vádak során az is megfogalmazódott, hogy Ónody orgiákat rendez, amiknek több ismert magyar színésznő – Krencsey Marienn, Törőcsik Mari, Bara Margit, Pécsi Ildikó – is a résztvevője. Egy idő után azonban már csak arról szóltak a lejárató kampány hírei, hogy Bara Margit állandó vendég ezeken a partikon. Hogy kitől és miért indult a pletyka, ma sem tudja senki, de tény, hogy a botrány tönkretette Bara Margitot és karrierjét is. A szörnyű kirakatper és meghurcoltatás után második férjével, az olimpikon vízipólós Gyarmati Dezsővel két évre Kolumbiába költözött.
Megkésve bár, negyed évszázaddal visszavonulása után, megkapta a Kossuth-díjat. Ami a színésznőt már semmivel sem vigasztalta. 2006 januárjában összeesett, és rohammentő szállította kórházba: agyvérzéssel került az intenzív osztályra.
Megszoktam a szenvedést – mondogatta. A napokban Isten megkegyelmezett Bara Margitnak. Megszabadította az évtizedekig tartó – mindenekelőtt lelki – kínoktól.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.