Nem várta meg uralkodásának 40. évfordulóját János Károly spanyol kriály, aki 1975 óta áll az ország élén. Trónra lépésekor nem volt közvetlen trónörökös, hatalmát Francisco Franco tábornoknak köszönhette, aki az 1960-as évek végétől fokozatosan ruházta rá a különböző jogköröket. A szélsőjobboldali diktátor azt remélte, hogy János Károly fenntartja a rezsim működését, de Franco halála után a király demokratikus átmenetet kezdett. Az 1978-ban a politikai erők közötti konszenzus jegyében megszületett új demokratikus alkotmány inkább jelképes szerepet adott az uralkodónak, a demokratikus politikai átmenetben mégis fontos szerepet játszott. Neki köszönhetően a spanyol pártok tíz éven keresztül nem csatároztak egymással, hanem nagykoalícióban vezették az országot.
Míg az ezredforduló táján egy felmérésben I. János Károly minden idők legnépszerűbb spanyolja volt, a luxuskiadások miatt népszerűsége 2008-ban zuhanni kezdett. Az elmúlt években sok időt töltött kórházban megromlott egészségügyi állapota miatt, 2010-ben jóindulatú daganatot távolítottak el a szervezetéből, majd többször műtötték a porckorongsérvével. 2012 áprilisában csípőprotézist kapott, miután egy botswanai elefántvadászaton elesett és eltört a csípője. A válság közepette tett költséges utazás ráadásul botrányt váltott ki, és emiatt János Károly bocsánatkérésre kényszerült, amit spanyol uralkodó addig még sohasem tett. Presztízsét más közéleti botrányok is megtépázták. Veje, az egykori kiváló kézilabdázó, Inaki Urdangarin ellen 6,3 millió eurós sikkasztás miatt folyik vizsgálat. 2013-ban egy év alatt 26 százalékot esett a királyi család népszerűsége. Először az adófizetők pénzéből szervezett elefántvadászat miatt szólították lemondásra, idén márciusban a király lánya is bíróság elé állt, bár nem találták bűnösnek.
János Károly utódja fia, Fülöp lesz, aki korábban kijelentette: támogatja a kormány munkahelyteremtő intézkedéseit. Szakértői vélemény szerint a trónörökös intelligens, ugyanakkor spanyol szemmel nézve unalmas. A spanyol trónörökös, Asztúria hercege V.Fülöp néven lesz király, a hatalomátadás időpontja azonban még bizonytalan.
Döntését indokolva a nemzethez hétfőn intézett televíziós beszédében a leköszönő uralkodó elmondta, hogy akkor kezdte el komolyan foglalkoztatni a lemondás gondolata, amikor januárban betöltötte a 76. életévét. I. János Károly szerint fia, a 46 éves Fülöp herceg készen áll az uralkodásra. Úgy gondolja, hogy fia a remény új korszakát fogja megnyitni, amelyben a megszerzett tapasztalat és az új generáció lendülete egyesül. „A legjobbakat kívánom Spanyolországnak, amelynek egész életemet szenteltem, amelynek szolgálatába állítottam minden képességemet, lelkesedésemet és hitemet” – mondta a király.
A királyi palota ügyeit ismerő egyik forrás azonban arról tájékoztatta a Reuters brit hírügynökséget, hogy a lemondásnak elsősorban politikai okai voltak. Szerinte az uralkodó már januárban döntött a hatalomátadásról, a bejelentést azonban az európai parlamenti választások utánra halasztotta.
Nemzetközi visszhangok a dinasztikus döntésről
José Manuel Durăo Barroso: Történelmi személyiség a spanyol uralkodó. I. János Károly a demokrácia építője és védelmezője, az európai szellemnek és Spanyolország modernizálásának elsőrendű pártfogója volt uralkodásának 39 esztendeje alatt.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke: I. János Károly a demokrácia „tartóoszlopa”, a szabadság és a haladás fontos pillére volt.
Angela Merkel német kancellár: I. János Károly szerepe fontos volt a demokratikus átmenetben.
David Cameron brit miniszterelnök: I. János Károly sokat fáradozott uralkodása idején annak érdekében, hogy segítse Spanyolországot a demokratikus átmenet útján, ezenkívül nagy barátja volt az Egyesült Királyságnak.
François Hollande: A francói diktatúrából a demokráciába való átmenet szorgos építőmestere volt.
A Fehér Ház ugyancsak I. János Károly vezető szerepét emelte ki a spanyol demokrácia történelmi jelentőségű demokratizálási folyamatában.
The Washington Post: biztosította, hogy országa az önkényuralmi rendszerről áttérjen a demokráciára. A király egész nemzetének a vágyát teljesítette.
The New York Times: I. János Károly nagy segítséget nyújtott az 1981-es államcsínykísérlet meghiúsításában. Uralkodása stabilitást teremtett egy olyan országban, amelynek katalán és baszk szeparatista mozgalmakkal kellett szembenéznie.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.