Erdély egyik legszebb új temploma Mezőpanitban – Kovács Tibor református lelkipásztor a közösségi hit erejéről

Makkay József 2021. június 03., 08:06 utolsó módosítás: 2021. június 03., 08:51

Hivatalosan július 18-án avatják fel a tavaly novemberben átépített mezőpaniti templomot. A 650 férőhelyes impozáns épület Erdély egyik legszebb új református temploma, amelynek építése során a szakemberek a régi, hagyományos vonalakat a modern építészeti kihívásokkal ötvözték. Kovács Tibor lelkipásztorral a templomépítés göröngyös útját jártuk végig.

A régi és az új templom ötvözete valósult meg a mezőpaniti impozáns építményben •  Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség
galéria
A régi és az új templom ötvözete valósult meg a mezőpaniti impozáns építményben Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség

– Tavaly ősszel adták át a mezőpaniti templomot. Hogyan sikerült a gyülekezetnek ilyen hatalmas beruházást tető alá hoznia?
– Öt évvel ezelőtt kerültem a gyülekezetbe, és a presbitériumi meghívó egyik feltétele az volt, hogy a régi templomot újítsuk fel. Mindenki számára egyértelmű volt, hogy a gyülekezet létszámához képest túl kicsi a mintegy 350 lelket befogadó épület, hiszen a faluban kétezer református él.

A tágas és korszerű templombelső 650 ember befogadására alkalmas •  Fotó: Makkay József
A tágas és korszerű templombelső 650 ember befogadására alkalmas Fotó: Makkay József

Vasárnaponként zsúfolásig megtelt, sokszor egy tűt sem lehetett leejteni, és az egyházi ünnepekkor még nehezebb volt bejutni istentiszteletre.

2018 karácsonyán például rengetegen hazamentek, mert sem a templomba, sem a gyülekezeti terembe nem fértek be, ahol kihangosítón lehetett az istentiszteletet követni. Akkor azt mondtuk, valamit sürgősen tenni kell.

Elhívtuk Zolcsák Péter építészmérnököt Marosvásárhelyről, hogy alaposan mérje fel az épületet. A szakember rövidesen ki is jelentette: a tetőszerkezettel súlyos problémák vannak, az egészet le kell bontani. A presbitérium erre úgy reagált, hogy akkor kívül-belül újítsuk fel, és a belső tér növelése érdekében a portikust nyissuk egybe a templomtérrel. A szakember azonban ezt esztétikailag sem tartotta járható útnak. Zolcsák Pétert végül arra kértük, saját elképzelése szerint készítsen látványtervet arról, hogyan lehetne felújítani, kibővíteni a templomot.

– A tervező végül a mai templom látványtervével érkezett?
– Igen. Amikor kiterítette előttünk az új templom tervét, a presbitérium begörcsölt. Nyilván mi ekkora méretű építkezésre nem gondoltunk. A szakember elmagyarázta, a kivitelezéshez a templom déli falát le kell bontani, és arra épülne rá a nagy kereszthajó. Az ijedelem viszont csak átmeneti volt, mert ahogy jobban megnéztük a tervet, mindenki azt mondta, szép épület lenne, és tökéletesen megfelelne a gyülekezet jövőjének.

Kovács Tibor református lelkész vasárnaponként „telt ház” előtt prédikál •  Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség
Kovács Tibor református lelkész vasárnaponként „telt ház” előtt prédikál Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség

A következő lépésben megkértük a szakembert, készítsen részletes számítást, mibe kerülne az építkezés. És akkor jött a második hidegzuhany: amikor megláttam a végösszeget, azt mondtam a presbitériumnak, a terveket tegyük be egy fiókba, és ha majd egyszer úgy fordul a falu élete, hogy az utókor ezt fel tudja vállalni, akkor mi is hátrahagytunk valamit a nagy beruházáshoz. Egész éjszaka nem aludtam. Amikor másnap felkeltem, a 2Kor 8,8-ból olvastam a napi igét: Istennek van hatalma arra, hogy minden áldását kiárassza rátok, és minden szükségessel rendelkezzetek, bőségesen jusson jócselekedetekre.

Szép kivitelezésű padsorok •  Fotó: Makkay József
Szép kivitelezésű padsorok Fotó: Makkay József

– Milyen ihletet adott a bibliavers?
– Azt, hogy ami az ember számára lehetetlennek tűnik, az Istennél nem az. Mondtam a presbitereknek, menjünk el Kató Béla püspök úrhoz, és számoljunk be neki a terveinkről. Tudtam, léteznek magyarországi támogatások templomfelújításokra. 2018 nyarán az egyházvezetőség döntésére bíztuk magunkat.

A püspök megkérdezte tőlünk, hogy közösségként mit tudunk felvállalni a költségekből. Gondnokunk erre azt válaszolta, a teljes összeg mintegy 10 százalékát, 150 ezer eurót.

Amikor a püspöki hivatalból kijöttünk, kicsit csodálkozva rákérdeztem a gondnokra: biztos abban, hogy a gyülekezet össze tud gyűjteni ennyi pénzt? Ezt a falut dolgos, de nem gazdag emberek lakják. Kató Béla végül azt mondta: az egyházkerület a mi önrészünkhöz hozzátesz 900 ezer eurót, tehát lássunk munkához.

Kovács Tibor református lelkész és családja •  Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség
Kovács Tibor református lelkész és családja Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség

– Mennyire volt nehéz az építkezés elkezdése?
– Az engedélyeztetési folyamat nehéznek bizonyult. Az 1800-as évek elején épült templomunk – amelyet az elmúlt két évszázadban már háromszor átépítettek – nem műemlékjellegű, de a különböző hivatalokban azzá szerették volna tenni, hogy az építkezés ne indulhasson el. Végül

a Nagyszebenben székelő műemlékbizottság mondta ki a végső szót, miután meghallgatta érveimet. Fejcsóválva ugyan, de beleegyeztek a nagy ívű átépítésbe.

2019 márciusára kaptuk meg az engedélyeket, és a versenytárgyalásra meghívott nyolc építkezési cégből a presbitérium végül a széki Ház Construct vállalatot választotta ki, április 15-én szedtük le az első cserepet a régi templomról.

Kőtábla a templom falán •  Fotó: Makkay József
Kőtábla a templom falán Fotó: Makkay József

– A régi templomot végül teljesen le kellett bontani. Ez mennyire rázta meg a gyülekezetet?
– A probléma abból adódott, hogy amikor az építők lebontották a déli falat, kiderült, hogy a templom régi szerkezete nem bírja meg az új építkezést. A statikus mérnök, a tervező és a kivitelező csapat egyöntetű véleménye az volt, hogy csak a régi templomtornyot lehet megőrizni eredeti állapotában, a többit le kell bontani.
Ez „földrengésnek” számított a presbitérium számára, amit nehezen tudtunk feldolgozni. Az egyházközség közgyűlése arra adott engedélyt, hogy a régi templom egyetlen falát bontsuk le, a többi három pedig maradjon. De meg kellett hoznunk a döntést. Amikor az emberek arra ébredtek, hogy a régi templom falai eltűntek, az idősebb egyháztagokat megrázta a történet. Sokan megkérdezték, miért kellett így döntenünk. Mindenkinek elmagyaráztuk, hogy erre miért volt szükség: van, aki megértette, van, aki nem…

– Közben gőzerővel épült az új templom…

A templom lebontását követő döbbenet csak átmeneti jelenség volt, mert a gyülekezet többsége látta, hogy ami helyette épül, sokkal tágasabb és szebb lesz.

A mezőpaniti templom udvara fontos közösségi térré válik •  Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség
A mezőpaniti templom udvara fontos közösségi térré válik Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség

Beindult az adakozás: másfél év alatt a csodával határos módon 200 ezer euró gyűlt össze a gyülekezeti tagoktól, amiből 140 ezer eurót kimondottan az emberek, a családok fizettek ki. Az volt a legszebb, hogy nem hirdettünk kötelező kiróvást: az emberekre bíztuk, ki mennyit tud fizetni. Amikor tavaly kitört a járvány, és bevezették a korlátozásokat, kitettünk egy perselyt a templom előtti székelykapuhoz: három hónap alatt 15 ezer eurónyi pénzadomány gyűlt össze…

A gyülekezet óriási adakozó kedvről tett tanúbizonyságot.

2020. november 8-án tartottuk meg a 650 férőhelyes, zsúfolásig megtelt templomban az első istentiszteletet.

Az udvarról az új templom •  Fotó: Makkay József
Az udvarról az új templom Fotó: Makkay József

– Több erdélyi településen már gond a templom megtöltése, Mezőpanitban pedig vasárnapól vasárnapra „telt ház” előtt prédikál a pap. Mi a titka e lelkületnek?
– A története visszanyúlik a második világháború idejére, és az azt követő évekre, amikor a faluban 1912-től 1961-ig egyhuzamban szolgáló Váradi Albert egy neoprotestáns misszióra válaszul az akkori CE Szövetség képviselőinek támogatásával elindított egy református missziót. Isten lelkének munkája nyomán olyan ébredés indult el a gyülekezetben, amelynek során több száz ember tudatosan vállalta fel a hitét. E nemzedék alapos bibliás emberré vált. Az örökség kitart ma is, hiszen napjainkban 350–400 Bibliaolvasó Kalauzt vásárolnak évi rendszerességgel az egyháztagok, ami azt jelenti, hogy ennyi családban naponta olvassák a Bibliát. A gyülekezet jól ismeri a Szentírást, és magas a lelki igénye.

A többszinten épült karzatba is ülhetnek a hívek •  Fotó: Makkay József
A többszinten épült karzatba is ülhetnek a hívek Fotó: Makkay József

– Az újjáépült templom egyik falára a következő bibliai verset írták ki: „mert csak én tudom, mi a tervem veletek – így szól az Úr. Jólétet és nem romlást tervezek, és reményteljes jövő az, amelyet nektek szánok” (Jer 29, 11). Mit üzen e vers?
– Mi hiszünk a megújulásban. Abban, hogy Istennek van hatalma megtölteni a templomot, s ezt az elmúlt hónapokban a járvány ellenére többször megtapasztaltuk. A templom kapott egy filegóriát is nagy nyárikonyhával. E gyönyörű környezetben az ifjúsággal, a gyerekekkel, a házasok csoportjával szeretnénk nyáron vasárnapi ebédeket szervezni. A gyerekeknek játszóteret építettünk, amelynek hihetetlen vonzereje van.

Minden lelkészkollégának ajánlanám, hogy a templom udvarára építsen játszóteret.

A templom az utcafrontról •  Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség
A templom az utcafrontról Fotó: Mezőpaniti Református Egyházközség

Ez lelkileg megújította a gyülekezetet. Sok az önkéntesünk. A diakóniai szolgálatunknak elektromos kerekesszékprogramja van. Minden mozgássérültnek, aki templomba jár, ajándékba adunk egy elektromos kerekesszéket, de kisbusszal is beszállítjuk a templomba az öregeket és a fogyatékosokat. Jó érzés látni, hogy vasárnapról vasárnapra mintegy ötszáz ember jön el a gyönyörűen kialakított, új templomba.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.