II. András és az Aranybulla

Garda Dezső 2017. június 23., 21:53

Az Áprád-házi királyok sorában II. András uralma alatt jelent meg 1222-ben az Aranybulla – mai szóhasználattal élve alkotmány –, amely széles tömegek jogait rögzítette. Ekkor született meg az erdélyi szászok szabadságlevele, az Andreanum is.

II. András és az Aranybulla
galéria
Az Aranybulla függőpecsétje II. András király korából

(folytatás 20. lapszámunkból)

A nagyhatalmú előkelők II. András király idején elsősorban a királyi birtokok rovására gazdagodtak meg. Ez a királyi birtok és a világi magánbirtokok arányának jelentős eltolódását jelentette. A királyi birtokok csökkenésével együtt járt a királyi hatalom gyengülése, ami a nagyurak hatalmaskodásához vezetett.

A pénzben beszedett adók az 1210-es években vámok és illetékek formájában kerültek a kincstárba.

A pénzhiány miatt II. András uralkodása idején megváltozott az adórendszer. 1217-ben először vetették ki a magyar térségben a rendkívüli adót, amely a valóságban rendszeresen kivetett pénzadóvá vált.

Megváltozott a királyi udvar gazdálkodása is, 1214-től megjelent a tárnokmesteri méltóság. Az adók behajtására II. András is a bérleti rendszert részesítette előnyben. Egyes királyi jövedelmeket egyösszegű bérleti díj lefizetése ellenében adóbérlők kaptak meg. A király pénzváltási illetéket is bevezetett, mivel az emberek vonakodtak elfogadni a gyengébb minőségű, így egyre értéktelenebb magyar fémpénzt. A bérleti rendszer kialakulásával a pénzverés decentralizálódott, de törvény tiltotta, hogy a kamaraispánok és a pénzváltók izmaeliták vagy zsidók legyenek.

Jogforrás az előkelő őstől való származás

Az adományozások és az erőszakos földszerzés mellett a gazdagok vásárlás útján is gyarapították birtokaikat. A világi földbirtokok szaporodása és növekedése szükségessé tette az ingatlanok jogos birtoklásának igazolását. Ezért megnőtt az oklevél-kibocsátás szerepe, fellendült az okleveles gyakorlat. A korábban szerzett földbirtokokról azonban nem készült oklevél. Így fontossá vált a nemzetségek származásának, a távoli közös ősnek a kimutatása, mert a régiség és az előkelő őstől való származás jogforrássá vált. Az oklevelek ekkortól utaltak „de genere” kitétellel a származásra. Azok az előkelők, akik kimaradtak a királyi birtokok adományozásából, már 1210-ben megpróbáltak kapcsolatot keresni III. Béla öccsének, Gézának görög földön élő fiaival, és felajánlották nekik segítségüket a magyar trón megszerzésére. Az ilyenszerű kísérletek megakadályozására II. András 1214-ben megkoronáztatta elsőszülött fiát, a későbbi IV. Bélát, aki ekkor még csak 8 éves volt. Ugyancsak 1214-ben II. András – Leszek krakkói fejedelemmel szövetségben – sikeres hadjáratot vezetett Halics ellen, amelynek eredményeként fiát, Kálmánt Halics trónjára emelte.

Az 1222-es fehérvári törvénynap hozománya

Az „új berendezkedés” nagymértékben veszélyeztette a nagyszámú királyi szerviensek, a várjobbágyok és a várnépek érdekeit. A sókereskedelem bevonása a bérleti rendszerbe jelentős jövedelmet vont el a katolikus egyháztól.

Ez sérelmezte azt is, hogy az izmaelita és zsidó bérlőkkel szemben hatástalanok voltak az egyházi fenyítés hagyományos eszközei. Ezért ők is a király ellenségeivé váltak. Eltérő okok miatt ugyan, de az egész társadalom szembekerült az uralkodóval. Az elégedetlenség társadalmi mozgalommá alakult, amelynek élére az ellenzéki főurak álltak, fegyveres erejét pedig a szerviensek alkották. A várjobbágyok és a parasztok segítségével az 1222-es fehérvári törvénynapon kényszerítették II. Andrást, hogy a jogaikat az Aranybullában erősítse meg.

A dokumentum 31 cikkelyből állt, ami magába foglalta, hogy a szervienseket nem lehetett bírói ítélet nélkül fogva tartani, nem voltak kötelesek adót fizetni (vérrel adóztak), és hadba vonulniuk is csak védekezésnél volt kötelező, megengedték számukra a szabad végrendelkezést is. Idegenek nem tölthettek be tisztségeket az országos tanács beleegyezése nélkül, nem voltak kötelesek elszállásolni a királyt és tilos volt a tisztségek halmozása. Idegenek nem kaphattak birtokokat, és a már idegeneknek adományozott birtokok visszavételére kötelezték a királyt.

Az Aranybulla rendelkezett egy ellenállási záradékkal, amely kikötötte: ha a király nem tartja be a pontokat, akkor megilleti őket a felkelés joga.

Elégedetlenkedett az egyház is, ugyanis teljesen kimaradt a bőkezű adományozásokból. A királyi hatalom annyira gyengének bizonyult, hogy az egyház kikényszerítette az Aranybulla megújítását 1231-ben. Ez az új változat megengedte a tized pénzbeli behajtását, megváltoztatták az ellenállási záradékot is, miszerint az egyháznak joga volt a királyt kiközösíteni.

Az oklevelet hét példányban adták ki. Az Aranybullában korlátozták az uralkodó adományozási jogát. A királlyal kimondatták, hogy egész vármegyét vagy bármiféle méltóságot nem adományozhat, illetve becsületes szolgálattal szerzett birtokaitól soha senkit sem foszthat meg. Számos rendelkezés a főpapoknak a bérleti rendszerrel szembeni ellenkezését fejezte ki. Megtiltották a zsidók és izmaeliták számára, hogy kamaraispánok, pénzverők, sótisztek és vámszedők legyenek. A szerviensek elfogását és megbüntetését bírói ítélethez kötötték.

Megerősödik a főpapság hatalma

Az Aranybulla II. András korábbi nézeteinek az átértékelését jelentette az adópolitikában, a személyzeti ügyekben, az öröklési rendben és az igazságszolgáltatás területén. E királyi dekrétum számos olyan kiváltságot biztosított a szervienseknek, amelyet később megtalálunk a nemesi szabadságjogok között. 1227-ben IX. Gergely pápa szót emelt a királynál a zsidók és az izmaeliták hivatalviselése ellen. Az egyház részéről a király politikájával szembeni tiltakozás végül az Aranybulla 1231-i évi megújításához vezetett, amelyben a király és fia kötelezte magát az abban foglaltak betartására. Ennek nyomán az ellenállási jog helyébe az esztergomi érsek kiközösítési joga került az okiratba.

1232-ben megjelent a nemesi vármegye kedvezményezése, miután a zalai szerviensek jogot kaptak a királytól a kehidai oklevélben, hogy saját ügyeikben maguk ítélkezzenek. 1233-ban a pápa utasította a Magyarországra küldött legátusát, Pecorari Jakabot, hogy II. Andrást és fiait ne közösítse ki. A pápa „jóindulatát” azonban a királynak a beregi egyezmény aláírásával kellett meghálálnia. A pápai legátus a halicsi hadjáratra indult királyt a beregi erdőben érte utol, innen az egyezmény elnevezése, amelyben a katolikus egyház visszaszerezte korábbi kiváltságait, és ezáltal megerősödött a főpapság hatalma. Az okiratban a király megígérte, hogy a zsidókat és az izmaelitákat nem juttatja hivatalhoz, és jellel különbözteti meg őket a keresztényektől. Az Aranybulla egy sajátos, középkori értelemben vett „demokratizálás” rögzítését jelképezte. Az okirat neve onnan származik, hogy aranypecséttel látták el. A bulla jelentése pecsét.

Az Aranybulla legtöbb pontja azonban papíron maradt. Rövid idővel a dekrétum megszületése után a palotaforradalommal eltávolított főemberek visszakerültek a hatalmi pozíciókba. Ennek következményeként év végén a királyi dekrétumot kikényszerítő főurak és a mögöttük álló szerviensek elérték, hogy II. András kompromisszumként átcsoportosította a funkciókat a hívei között. A hivatalba lépő új tisztikar azonban lehetőséget biztosított a királynak, hogy folytathassa a régi, a királyi birtokokat eladományozó, a zsidók és az izmaeliták hivatalviselését támogató politikáját.

A Német Lovagrend kiűzése és az Andreanum

A Barcaságba 1211-ben betelepített Német Lovagrend hatalma – a királyi adományok és engedmények, valamint a szomszédokkal szembeni agresszív magatartásuk eredményeként – annyira megnőtt, hogy a pápa a rendet az egyházi szervezet megváltoztatásával közvetlenül Róma fennhatósága alá vette. Ezáltal a lovagrend nagymérvű függetlenségre tett szert a magyar királlyal szemben. II. András ezt már nem tűrte, s mivel a lovagrend nem volt hajlandó a király parancsára az erőszakkal elfoglalt területeit visszaadni, a király katonai erővel űzte ki a lovagrendet az országából. A Német Lovagrend Délkelet-Erdélyből Mazóviába és a Baltikumba költözött. A Német Lovagrend helyébe a szászokat költöztette. II. András 1224-ben a szászok meghatározott földrajzi területre költöztetésével létrehozta a dél-erdélyi Szászföldet, s ennek hatására a székelyek keletebbre és északabbra vonultak, és a Háromszéki-medencében leltek végleges otthonra.

A II. András király által kiadott szabadságlevél Andreanum néven ismert, amelyet az uralkodó a Szászváros és Barót közötti területen lakó erdélyi szászoknak adott ki, akik addig különböző ispánok fennhatósága alá tartoztak. Az okmányt a német történészek goldener freibriefnek, azaz arany szabadságlevélnek nevezték.

A kiváltságlevél a király és a szász telepesek viszonyát szabályozta. Meghatározta jogaikat és a királlyal szembeni kötelességeiket. A szászok közösségét egységes jogi személynek tekintette. A privilégium értelmében a Szászváros és Barót közötti terület Nagyszeben központtal a szász közösség birtokává vált, és területén senki sem élhetett nemesi előjogokkal. Erre a területre vonatkozóan a király lemondott háramlási jogáról, vagyis a kihalás vagy hűtlenség esetén gazdátlanná vált föld szabad eladományozásáról. A szászok maguk választhatták papjaikat, valamint bíráikat és a szász szokásjog szerint maguk ítélkezhettek. A szászok földjén tilossá vált a hivatalok pénzen való megvásárlása. A szász közösség az uralkodótól megkapta a szabad vásártartás és kereskedelem jogát. Kiváltságaikért a szászok kötelesek voltak a király számára 500 katonát állítani, ezt még százzal növelniük kellett, ha a király személyesen is hadba vonult. A szászok kötelesek voltak 500 ezüstmárka adót fizetni. Az adórendszer globális volt, amelyet a szász közösség saját tisztviselői révén szedetett be.

(folytatjuk)

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.