A háromszor megkoronázott király

Garda Dezső 2017. november 18., 21:07 utolsó módosítás: 2017. november 18., 21:15

A 14. század első tíz esztendeje igen zavaros képet mutat a magyar királyok tekintetében. A 12 évesen, 1300-ban Magyarországra kerülő Károly Róbertet háromszor kellett megkoronázni, míg 1310-ben ténylegesen elfoglalhatta a királyi széket.

A háromszor megkoronázott király
galéria
Károly Róbert, az első Anjou magyar király ábrázolása Fotó: Képes Krónika

(folytatás a 43. lapszámunkból)

Károly Róbert 1288-ban született Martell Károly és Habsburg Klemencia fiaként. Az ifjú herceg nagyanyja, Mária, V. István Árpád-házi királynak volt a lánya, aki 13 gyermeket szült II. (Sánta) Károly nápolyi királynak. Közülük a legidősebb Martell Károly, a trónörökös volt. IV. László magyar király halálát követően, 1290-től az Anjouk nem ismerték el törvényes uralkodónak III. András magyarországi uralmát. Trónigényüket VIII. Bonifác pápa is támogatta, aki Máriát tekintette Magyarország királynőjének, fiát, Martell Károlyt pedig a Kárpát-medence jog szerinti királyának.

Habsburg Klemencia 1293-ban belehalt második gyermekének szülésébe. 1295-ben Martell Károly is váratlanul életét vesztette. Jogait egyetlen fia, az árván maradt, hétéves Ká-roly Róbert örökölte. Károly Róbertet a nápolyi trónöröklésből kisemmizték. II. Károly halála előtt készített végrendeletében is úgy intézkedett, hogy még Róbert vagy fiai halála esetén se illesse meg a nápolyi királyság Martell Károly leszármazottait. A nápolyi trónt Róbert legidősebb öccsére, Fülöpre hagyta. A végrendeletben megfogalmazottakat később magáévá tette Nápoly legjelentősebb hűbérura, V. Kelemen pápa (1305-1314) is.

A nagyapa és a pápa elképzeléseit követve a 12 éves Károly Róbert 1300-ban elindult a Kárpát-medencébe, Magyarország királyságának a megszerzésére.

Károly Róbert első megkoronázás

Az ifjú herceg hajója 1300 augusztusában kötött ki Spa­latóban, amikor még III. András ült a trónon. Károly Róbert mellett a délvidéki tartományok urai – Subicsok, Babonicsok, Frangepánok, Csák Ugrin – valamint a főpapok közül Bicskei Gergely esztergomi érsek, Mihály zágrábi, János nyitrai püspök és a nemesek kisebb csoportja állt. Külföldi támogatói VIII. Bonifác pápa és a Habsburg hercegek voltak. András király 1301 januárjában váratlanul meghalt. A támogatói által Esztergomba vitt Károlyt, Bicskei Gergely még 1301. május 13-a előtt – egy alkalmi koronával – megkoronázta. A pápa 1301. május 13-án kelt bullájával Niccolo Boccasinit Magyarországra küldte Károly Róbert támogatására.

Az ellenpárt ezt az alkalmi koronázást az ország szabadságának a megsértéseként tekintette, ezért II. Vencelnek, Cseh- és Lengyelország királyának – IV. Béla dédunokájának – ajánlotta fel koronát.

A cseh–lengyel uralkodó önmaga helyett, azonos nevű 12 éves fiát – III. András leányának, Erzsébetnek a jegyesét – javasolta Magyarország királyának.

Kőszegi Iván Vencel trónigénylő helyzetének a megszilárdítására 1301 augusztusában megtámadta Esztergomot. Az érseki központból Károly Róbert és Bicskei Gergely a Délvidékre menekült. Vencelt 1301. augusztus 27-én Székesfehérvárott a Szent Koronával, tíz püspök és hívei jelenlétében János kalocsai érsek királlyá koronázta. A pápa János kalocsai érseket – az illetéktelen koronázás miatt – hivatalvesztés terhe mellett a Szentszék elé idézte. A kalocsai érsek azonban még a pápa levelének a kézhezvétele előtt meghalt.

A pápa 1302. június 10-én Boccasini Miklóson keresztül a Szentszék elé idézte Vencel királyt és fiát, illetve Károly Róbertet. Boccassini 1302 közepén tért vissza Magyarországról Rómába. Magyarországi tevékenysége hozzájárult az Anjou-párt megerősödéséhez. Az országból távozni készülő Boccasini Miklós interdictum alá helyezte a Vencel-párti budaiakat. Válaszul a budaiak Petermann bíró és Tót Márton esküdt kezdeményezésére Lajos pap vezetésével megszegték a tilalmat, kiszolgáltatták a szentségeket és kiközösítették a pápát, valamint a Károly pártján levő magyar érsekeket és püspököket. 1302 szeptemberében Károly Róbert megostromolta Vencel székhelyét, Budát, de Kőszegi Iván fellépésére kénytelen volt visszavonulni, s csak a környéket dúlta fel.

VIII. Bonifác pápa 1303. május 31-i bullájában Károly Róbertet királynak nyilvánította, Vencel király fiát pedig eltiltotta a magyar uralkodói cím használatától és a vele járó jogok gyakorlásától.

Ezzel párhuzamosan felkérte Habsburg Albert német császárt és Rudolf osztrák herceget Károly Róbert katonai támogatására.

Magyar királyok Csehországból és Bajorországból

II. Vencel, Cseh- és Lengyelország királya – fia érdekében – szövetségre lépett IV. Fülöp francia királlyal. Az egyházfőt IV. Fülöp emberei Anagni városában szeptember 7-én megtámadták. A pápa 1303. október 11-én belehalt a támadás során szerzett sebekbe. A szeptember 7-i támadás során az Anagni városában tartózkodó Bicskei Gergely esztergomi érsek is életét vesztette. A pápai székbe XI. Benedek néven Boccasini került, aki Mihály zágrábi püspököt nevezte ki esztergomi érsekké.

1304-ben Károly Róbert Oroszországba utazott, ahol eljegyezte Lev halicsi fejedelem lányát. 1304 augusztusának elején II. Vencel cseh-lengyel király jelentős sereggel Magyarországra jött, és elfoglalta Esztergomot. A Duna menti város kifosztása után, a Szent Koronával Csehországba távozott.

Károly Róbert augusztus 24-én Pozsonyban Rudolf osztrák herceggel kötött szövetséget, melynek eredményeképpen még 1304-ben hadjáratot indított Vencel cseh király ellen. A cseh-lengyel király elleni háborúban Csák Mátét Károly Róbert oldalán találjuk. A hadjáratba az osztrák herceg szövetségeseként Ottó bajor herceg – IV. Béla unokája – is bekapcsolódott. Ő később II. Vencel oldalára állt.

II. Vencel királynak az 1305. évben bekövetkezett halála után, fiát, III. Vencel néven – Cseh- és Lengyelország királyává koronázták. III. Vencel az őt támadó szövetséggel szemben békekötésre kényszerült. Az új cseh–lengyel király 1305. október 9-én Brünnben Ottó bajor herceg javára lemondott a magyar trónról. A megegyezés során átadta a bajor hercegnek a magyar koronát és a koronázási jelvényeket. Ottó magyarországi trónigényének fő támogatói a Kőszegiek és a bajor rokoni kapcsolatokkal rendelkező Ákosok voltak. Hozzájuk csatlakoztak a Borsa testvérek, Rátót Domonkos és Debreceni Dózsa tartományurak is. Az új esztergomi érsek, Tamás 1305. augusztus 2-án az egyházból kiközösítette az Ottót támogató Kőszegi Ivánt és Henriket. A kalandos úton Magyarországra jött Ottó herceget hívei Székesfehérvárra vitték, és itt 1305. december 6-án a veszprémi és a csanádi püspökök a Szent Koronával királlyá koronázták. 1305-ben II. Károly nápolyi király – unokája támogatása céljából – a firenzei bankároktól újabb kölcsönt vett fel, és a délvidéki magyar főurak követeit is fogadta Nápolyban. 1306 tavaszán Károly Róbert elfoglalta Esztergomot és több felvidéki várat is. Hívei Budát visszafoglalták és felesküdtek az új királyra.

1307 tavaszán házassági tervvel az Erdélybe látogató Ottót az erdélyi vajda, Kán László elfogta. Néhány hónapi fogság után Ottó kénytelen volt visszatérni Bajorországba, a koronázási jelvények azonban a vajdánál maradtak. Bár Ottó 1312-ben bekövetkezett haláláig viselte a magyar királyi címet, 1307 után Károly Róbertnek már nem kellett vele számolnia, mint trónkövetelővel.

1307. augusztus 8-án V. Kelemen pápa Gentilis bíboros személyében legátust küldött Magyarországra. Augusztus 10-én

a pápa Ottót – Károly Róbert jogai háborításáért – felelősségre vonta. Hasonlóképpen cselekedett a csanádi püspökkel is, amiért az Ottót megkoronázta.

A királyválasztás és végleges beiktatás

Károly Róbert egyházi támogatása 1307-ben megélénkült. Május második felében Tamás esztergomi érsek Udvardon tartományi zsinatot tartott, ahol Károly Róbert királyi címének elismerésére szólított fel mindenkit. Az ellenkezőket azzal fenyegette, hogy egész Magyarországot egyházi tilalom alá veti. A pápa és Tamás érsek erőszakos fellépése után, 1307. október 10-én Károly Róbertet a – hívei által összehívott – rákosi országgyűlés királlyá választotta. A nagyurak közül többek között jelen volt Csák Ugrin, Rátot Domokos, Aba Amadé nádor, Borsa Kopasz nádor, Ákos István nádor és Rátót Loránd nádor. A megjelentek elismerték Károlyt és utódait Magyarország királyának. Nem voltak jelen a leghatalmasabb tartományurak, mint Csák Máté, Kán László és a Kőszegiek. A koronázási ünnepségen jelenlévők érdekei sem egyeztek a Károlyéval a királyi hatalom megszilárdításában.

Gentilis bíboros 1308 tavaszán érkezett Magyarországra, és a tartományurak Károly Róbert melletti meggyőzésére törekedett. 1308. november 10-én Csák Mátéval jutott megegyezésre a Pilis hegységbeli Kékesen. Csák Máté cserébe Károlytól megkapta a tárnokmesteri tisztséget. November 27-én Gentilis Budán országos gyűlést tartott, ahol a Kőszegiek közül többen személyesen megjelentek, Kán László és Csák Máté pedig követei útján képviseltette magát. 1309. június 4-én Kőszegi Henrik egész családja nevében hűségesküt tett Károly Róbertnek Gentilis előtt. 1309. június 15-én,

Budán, a Nagyboldogasszony-templomban került sor Károly Róbert második koronázására Tamás esztergomi érsek által, egy Gentilis által készíttetett koronával.

A Szent Korona ugyanis még mindig Kán Lászlónál volt Erdélyben, aki a koronázáson még követekkel sem képviseltette magát. Jogilag ezt a koronázást is érvénytelennek lehetne tekinteni, mivel nem a Szent Koronával és nem Székesfehérvárott történt.

Gentilis Kán Lászlóval is megpróbált megegyezésre jutni, de kezdetben sikertelenül. Válaszképpen 1309 karácsonyán kiközösítette az erdélyi vajdát. Kán László végül 1310. április 8-án Szegeden elismerte Károly Róbertet törvényes urának. Az erdélyi vajda esküjét Tamás esztergomi érsek kezében lévő keresztje előtt tette meg.

Az erdélyi vajda által visszaadott Szent Koronával Székesfehérvárott 1310. augusztus 27-én az esztergomi érsek harmadszorra is megkoronázta Károly Róbertet.

Ezt a koronázást már minden tekintetben érvényesnek tekintették a főurak is.

(folytatjuk)

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb
Fontos számunkra az adatai védelme!

Annak érdekében, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és hirdetéseket, közösségi médiaszolgáltatásokat nyújtsunk, valamint elemezzük a látogatottságokat, partnereinkkel együtt sütiket (cookie-kat) használunk oldalunkon. Kattintson az Elfogadom a sütiket! gombra az említett technológia webes használatának elfogadásához. Bármikor megváltoztathatja hozzájárulási beállításait.



Szükség van a hozzájárulásához!

Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.

Tájékoztatás a sütik használatáról

A Príma Press Kft. által üzemeltetett erdelyinaplo.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.

A sütik feladata

Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.

Mi a süti?

A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.

A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.

Az erdelyinaplo.ro által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.

A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.

Alapműködést biztosító sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
PHPSESSID erdelyinaplo.ro
Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között.
munkamenet saját
cookieControll erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
cookieControlPrefs erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját

 

Preferenciális sütik:

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

Preferenciális sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
newsvote_ erdelyinaplo.ro
Cikkre való szavazás rögzítése
30 nap saját

 

Statisztikai célú sütik

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A statisztikai célú sütik által gyűjtött információk arra vonatkoznak, hogy pl. a látogató az oldal mely részére kattintott, hány oldalt keresett nyitott meg, milyen hosszú volt az egyes munkamenetek megtekintési ideje stb.

A felhasználónak lehetősége van a normál, illetve anonimizált beállítás közül választani.

Például, a Google Analytics IP-anonimizálási funkciója az IPv4-felhasználók IP-címének utolsó oktettjét, illetve az IPv6-címek utolsó 80 bitjét nem sokkal a cím Analytics adatgyűjtő hálózatba kerülése után nullára állítja a memóriában. Ilyen esetben a rendszer soha nem írja lemezre a teljes IP-címet.

Statisztikai célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
_ga google.com 2 év Harmadik fél
_gat google.com 1 nap Harmadik fél
_gid google.com 1 nap Harmadik fél

 

Hirdetési célú sütik

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.

Hirdetési célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
__gads google.com 2 év harmadik fél
_fbp facebook.com 3 hónap harmadik fél
ads/ga-audiences google.com munkamenet harmadik fél
DSID google.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 100 nap harmadik fél
IDE google.com 1 év harmadik fél
pcs/activeview google.com munkamenet harmadik fél
test_cookie google.com 1 nap harmadik fél
tr facebook.com munkamenet  harmadik fél

 

Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

Közösségimédia-sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
act facebook.com munkamenet harmadik fél
c_user facebook.com 1 nap harmadik fél
datr facebook.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 1 nap harmadik fél
locale facebook.com 1 nap harmadik fél
presence facebook.com munkamenet harmadik fél
sb facebook.com 1 nap harmadik fél
spin facebook.com 1 nap harmadik fél
wd facebook.com 1 nap harmadik fél
x-src facebook.com 1 nap harmadik fél
xs facebook.com 1 nap harmadik fél
 urlgen   instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 csrftoken   instagram.com  1 év  harmadik fél
 ds_user_id  instagram.com  1 hónap  harmadik fél
 ig_cb  instagram.com   1 nap  harmadik fél
 ig_did   instagram.com  10 év  harmadik fél
 mid  instagram.com  10 év  harmadik fél
 rur  instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 sessionid   instagram.com  1 év  harmadik fél
 shbid  instagram.com  7 nap  harmadik fél
 shbts  instagram.com  7 nap  harmadik fél
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com  1 nap harmadik fél
SSID youtube.com  1 nap harmadik fél
SID youtube.com  1 nap harmadik fél
SIDCC youtube.com  1 nap harmadik fél
SAPISID youtube.com  1 nap harmadik fél
PREF youtube.com  1 nap harmadik fél
LOGIN_INFO youtube.com  1 nap harmadik fél
HSID youtube.com  1 nap harmadik fél
GPS youtube.com  1 nap harmadik fél
YSC youtube.com   munkamenet harmadik fél
CONSENT youtube.com  1 nap harmadik fél
APISID youtube.com  1 nap harmadik fél
__Secure-xxx youtube.com  1 nap harmadik fél

 

A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:

Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage

Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy

Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu

Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies

 

A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik

A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.

Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?

A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.

Alapműködést biztosító sütik:

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs.


NEM FOGADOM EL
MINDIG AKTÍV
Preferenciális sütik

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak

Preferenciális sütik listája: newsvote_


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM
Statisztikai célú sütik:

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – minden funkció aktiválásra kerül

ANONIM – a társadalmi-demográfiai funkciókat inaktiválódnak, és az IP-cím anonimizálásra kerül

Statisztikai célú sütik listája: _ga, _gat, _gid.


ANONIM
NORMÁL
Hirdetési célú sütik:

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg

ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg

Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.


ANONIM
NORMÁL
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak

Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.

Székely Sport