(folytatás 28. lapszámunkból)
A közszékelyek elérkezettnek látták a leszámolást elnyomóikkal. Az egész Székelyföldön üldözőbe vették a nemeseket és székely főembereket. Mihály vajda parancsára elfogták az összes Moldvába menekülő nemest, többek között a sellemberki vereség után menekülő Báthory Andrást és kíséretét is. A fejedelmet Balázs Mihály (más néven Ördög Balázs) fejszével ölte meg. A Báthoryak elleni gyűlölet az egész Székelyföldön általános volt. Báthory András fejét Gyulafehérvárra vitték Mihály vajdához, akinek parancsára elhozták testét is és fejedelmi rangjához illően temették el.
A sellemberki győzelem után Mihály vajda hadaival a gyulafehérvári fejedelmi székhely felé vette útját. Ide hívta országgyűlésre az erdélyi rendeket.
A Diéta utolsó napján, 1599. november 28-án állította ki a székely székek kollektív privilégiumait is. A székelyeknek kiadott kiváltságlevél megszilárdította Mihály vajda erdélyi hatalmát.
A császári udvarnál azonban attól tartottak, hogy a havasalföldi vajda nem lesz hajlandó elhagyni az erdélyi fejedelemség területét, Prágában ugyanis arra számítottak, hogy Báthory András legyőzése után Mihály Erdélyt átadja a Habsburgoknak. A vajda erre nem volt hajlandó: sellemberki győzelme után Mihály nyíltan bevallotta a császári követ előtt, hogy nem áll szándékában Erdélyt a császár kezére adni. Prágában ezt nem nézték jó szemmel: a Habsburgok mindent elkövettek a vajda hatalmának megszüntetésére, amihez ők is a székelyeket igyekeztek felhasználni.
A Habsburg udvarban egyre tüzetesebben kezdték tanulmányozni Mihály vajda viszonyát a székelyekkel.
Rudolf császár arra szólította fel erdélyi küldöttjét, Dávid Ungnadot, hogy részletesen számoljon be arról, mit ígért a vajda a császár nevében a székelyeknek. A császári udvarban a tények pontos ismerete után, november végén azon gondolkoztak, miként lehetne éket verni Mihály és a székelyek közé. Erre legalkalmasabb eszköznek a székely szabadságlevél kiadásának késleltetését találták. 1599. november 30-án arra utasították Mihályt, hogy várjon a székely szabadságok visszaállításával mindaddig, amíg arra felső utasítást nem kap. A vajda azonban Erdélyben úgy rendelkezett és kormányzott, mint saját országában. Amikor a császári udvarnál a székely szabadságok megadását igyekeztek elodázni, Mihály sürgősen kiállította a legfontosabb szabadságleveleket, és országgyűlési határozatba foglaltatta a visszaadott székely jogokat.
Az első szabadságlevél a kézdiszéki székelyeknek 1599. november 3-án Gyulafehérváron kiállított privilégiuma volt. Az összes kézdi székelyt kivette a jobbágysorból, és arra kötelezte, hogy a régi rend szerint ki lovon, ki gyalog, teljes fegyverzettel a császár, a maga és utóda első hívására szálljon hadba és védje a hazát. A szabadságlevélben megparancsolta a nemeseknek, királybíráknak és vicekirálybíráknak, hogy a megnevezett szabadosokat együttesen és egyénenként, leszármazottjaikat és utódaikat a fenti szabadságban tartsák meg, háborgatni ne merjék. A másik szabadságlevelet 1599. november 28-án Gyulafehérváron adta ki Csík, Gyergyó, Kászon, Udvarhely, Maros, Sepsi és Orbai székeknek, külön pedig Udvarhelyszék lakóinak.
A szabadságlevelek azonban sok perlekedéshez vezettek a székely nemesekkel, aminek megszüntetésére Mihály vajda 1600 márciusában megfogalmazta újabb szabadságlevelét.
Ez már lényegesen különbözött az 1599 novemberében általa kiadott székely szabadságlevelektől. Ebben már nem esett szó arról, hogy a közszékelyeket felmentené a jobbágyi szolgálattól és kivenné őket a nemesek hatalma alól. Ellenkezőleg, elrendelte, hogy minden nemes szabadon bírja nemcsak az 1562-es felkelés előtti birtokait, örökségét és szerzeményeit, hanem azokat az ingatlanokat is, amelyeket azt követően vételáron, cserében vagy zálogosítás útján szerzett.
A nemesi birtokok ilyenszerű védelme a székely jobbágyok kérdésében is más megközelítést kívánt. A szabadságlevél megengedte a jobbágyok elköltözését a székely székek nemesi birtokairól. A vajda megengedte a székely nemeseknek, hogy az elköltözött jobbágyok helyébe másokat telepítsenek. Az új adománylevél csak azt tiltotta, hogy az erőszakkal elfoglalt jobbágyföldeket a székely nemes továbbra is bírhassa. A jobbágyok zálogos földeiket a megfelelő összeg lefizetésével visszaválthatták. Az 1600. március 7-én kiadott oklevél rendezte a székelyföldi sóhasználat kérdését, s elrendelte, hogy minden székely a sóbányákból szabadon vehet sót saját használatra, de nem kereskedés céljából.
Bármennyire is csökkentette Mihály vajda a székely közösség szabadságjogait, a köznép a továbbiakban is hű maradt a havasalföldi uralkodóhoz.
A vajda a székelyeknek köszönhette moldvai katonai sikereit. Visszatérésekor azonban a politikai erők átcsoportosulását tapasztalta. Habsburg nyomásra megkezdődött a havasalföldi nagybojárság árulása, de az erdélyi nemesek közül is sokan ellenségeihez csatlakoztak. Az erdélyi nemesség fokozatosan megbarátkozott az udvarral való egyezkedés szellemével, illetve a Básta generálissal való szövetség gondolatával. Belátta, hogy az elkerülhetetlen összecsapásban csakis Básta segítsége biztosíthatja a sikert. A szász universitas is a Habsburgok pártjára állt.
Miután a székelyeknek a szászsebesi táborba való gyülekezéséről Básta generális tudomást szerzett, igyekezett éket verni a vajda és szövetségesei közé.
A Habsburg tábornok azt javasolta a vele szövetséges nemeseknek, hogy küldjenek követeket és leveleket a Mihály vajda mellé álló székelyekhez, akiknek ígérjék meg szabadságuk elismerését és bírják rá őket az átállásra. Az aranyosszékieket és a marosszéki lovasságot leszámítva azonban a székelyek hűek maradtak Mihály vajdához. A legtöbb székely szék közszékelyei nem voltak hajlandóak a nemesség intő szavára hallgatni.
A háromszéki székelyek csatlakozását Mihály vajda seregéhez a szászok próbálták megakadályozni. Szeptember 15-én a Mihály vajda megsegítésére felkészült székelyek Krizba mellé szálltak táborba, majd a következő napokban a brassói szászok minden ellenállását leküzdve fokozatosan nyomultak előre, Szászsebes felé. A szász székek ellenállása azonban meghiúsította a Havasalföldről érkezett két had és a háromszéki székelyek egyesülését a vajda Szászsebesnél táborozó hadával. A szász ellenállás gyengítette ugyan a vajda hadainak erejét, azonban Udvarhely, Csík, Gyergyó és Kászon széki székelyek tömegesen sorakoztak fel Mihály vajda mellett.
Az olasz Tarducci da Corinaldo 1601-ben megjelent beszámolójában arról írt, hogy Miriszlónál a vajda nagyszámú hadában sok volt a székely. A miriszlói csatában részt vett székely hadak számáról azonban eltérően beszélnek a korabeli források. Egyes emlékírók szerint Mihály vajda oldalán tizenháromezer székely sorakozott fel, más források négyezer főnyi székely hadról tudósítottak. Szamosközy István szerint „húszezer puskása volt Mihály vajdának Miriszlónál. Minden hada állott havaselviből, székelyből, magyarból, szerbből és lengyelből.” A 20. század első felének kiváló történésze, Veress Endre a korabeli források alapján összeállította a Mihályhoz csatlakozott székely vagy hajdú kapitányok és hadnagyok névsorát, akiknek száma mintegy ötven tiszt volt, és ez jelentős számú közkatonára enged következtetni.
1600. szeptember 17-én, a miriszlói csatát megelőző napon Mihály vajda egyezkedni próbált Básta generálissal. Követe Örmény Péter a magyar nemesség elleni összefogást javasolta a Habsburg tábornoknak.
Basta arra szólította fel a vajda küldöttét, hogy Mihály „engedje át a tartományt őfelsége birtokába, amint az kötelessége. Ha ezt megteszi, szabadon átkelhet Havasalföldébe; enged neki megfontolási időt is másnap reggel nyolc óráig.” Mihály vajda visszautasító válasza elkerülhetetlenné tette az összecsapást.
1600. szeptember 18-án Miriszló térségében Basta egy ügyes katonai manőverrel menekülésszerű visszavonulást színlelt, amellyel sikerült Mihály hadait kivonnia megerősített táborukból. A futást színlelő Habsburg és nemesi sereg láttán, a vajda üldözőbe vette Bastát és a nemesi hadakat. A vajda seregét azonban Miriszló és Décse közt ekkor erős tűz fogadta. A kozák lovasság cserben hagyta Mihály vajdát, és elmenekült a Maroson át. A székely puskás sereg szánta el magát ellenállásra, de a vesztes csata nem kegyelmezett neki: szemtanúk szerint a nemesség halomra vágta a bekerített csapatot, mielőtt szabad elvonulást ígért nekik, ha megadják magukat. A miriszlói csata áldozatairól több forrás is megemlékezett. Mikó Ferenc szerint egy „enyedi ember vette rovásba, „kilencezer ember fekszik az öregebbik halomban, a kisebbikben kétezer.” Az áldozatokkal kapcsolatban Illésházy István így fogalmazott: „székelyekben sokat levágának, három nagy halmot rakának az holttestekből.”
(folytatjuk)
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.