A Királyhágómelléki Református Egyházkerület legnagyobb egyházmegyéjének, az 59 gyülekezetet számláló Bihari Református Egyházmegyének az új székházát adták át vasárnap délután Nagyváradon, a belvárosi Sulyok István utcában. Az egyházkerület székházának a szomszédságában elkészült korszerű, négyszintes épületetet tavaly a koronavírus-járvány miatt nem lehetett az egyházmegye gyülekezeteinek küldötteivel közösen felavatni, ezért az ünnepséget idén május 15-re tűzték ki.
Az eseményen az egyházmegyei székház építését támogató magyar kormányt a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Brendus Réka és munkatársa, Juhos Rózsa képviselte, Magyarország Kolozsvári Főkunzulátusa részéről pedig Demeter Stefánia Katalin konzul vett részt. Az ünnepségen jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter és Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke is.
A székházavató ünnepség a Nagyvárad-Újvárosi református templomban hálaadó istentisztelettel kezdődött, igét hirdetett Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke.
Az egyházi elöljáró igazi ünnepnek nevezte a székházavatót, amelyben otthonra találnak nem csak az egyházmegye lelkipásztorai, hanem a gyülekezetek tagjai is.
Mint fogalmazott, nem virtuális egyházat kell építeni, hanem tevőlegeset: ,,aktív egyháztagokra, testvérekre van szükségünk, akikkel közös jövőben gondolkodunk”. A püspök szerint napjainkban sok embernek nem tetszik az aktív egyház, nem szeretik, ha a keresztyének hallatják hangjukat, és megfogalmazzák véleményüket. Ennek ellenére az egyháznak fel kell vállalnia azokat a hagyományos keresztyén értékeket, amelyek sok ember számára már nem népszerűek.
A templomi ünnepség keretében Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője köszöntötte az egyházmegye gyülekezeteinek küldöttségeiből álló népes közönséget. Beszédét ezekkel a szavakkal indította:
és hála Istennek, nem is szükséges. Hiszen a hála alapvetően nem egy épület megszületését vagy megújulását kíséri, hanem magát az alkotást, magát az építést” – fogalmazott az erdélyi származású budapesti kormánypolitikus.
Brendus a közösségépítés fontosságát hangsúlyozta: ,,Bár most falakat, ajtókat, ablakokat és tetőt látunk, valójában mi nem csupán ennyit építettünk, mert amit építünk, azt nem fejeztük be. Mi közösséget építünk, és ezen építkezésnek csak kezdete van, vége nincs. Nemzedékek adják egymásnak a téglákat, hogy egyre erősebbet, egyre tartósabbat, egyre értékesebbet teremtsünk”.
Megfogalmazása szerint közösséget építeni sokkal fáradságosabb, ezzel szemben viszont sokkal nemesebb feladat. Az egyház, a közélet a közösség építésére vállalkozott, és mindkettő hozzáteszi önmagából azt, amitől a szülőföld a közösség otthonává válik: a hitet és az összetartozás érzését.
A politikus szerint
Szent Istvántól, Könyves Kálmántól, Bethlen Gábortól és Széchenyi Istvántól megtanultuk: építenünk kell, hogy épüljön a közösség.
Azt is, hogy mindig lenniük kell újabb és újabb Bethlen Gáboroknak és Széchenyi Istvánoknak, akik majd tovább építenek.
A templomi ünnepség keretében az egyházmegye gyülekezeteinek képviselői, az egyházmegyei székház építésének támogatói, tervezői és kivitelezői emléklapot és ajándékot vehettek át Dénes István Lukács esperestől és Garnai Sándor főgondnoktól.
A templomi ünnepséget követően a népes gyülekezet átvonult a Sulyok István utcai tágas egyházi telekre. Az egyházkerület székháza mellett korábban már felépült a Református Csillagocska Bölcsőde.
Az öt évvel ezelőtt megálmodott harmadik épület, a Bihari Református Egyházmegye székháza készült el utoljára.
Az egyházmegyei székház építésének történetéről, illetve az új központtal kapcsolatos tervekről Dénes István Lukács beszélt, a hallgatóságot üdvözölte Cseke Attila miniszter is. A szalagvágást követően az ünnepségen részt vevők végigjárták az új épület helyiségeit, a rendezvényt szeretetvendégség követte.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.