Az első szándékos és részletes időkapszulát – a civilizáció kriptáját – 1940.május 25-én, 74 évvel ezelőtt zárták le. Az építmény ötlete egy Thornwell Jacobs elnevezésű presbiteriánus lelkésztől ered. Az 1956-ban elhunyt Jacobs azzal állt elő, hogy meg kellene őrizni az 1930-as évek hétköznapi életét, hogy az ne vesszen úgy el, mint az ókori civilizációk részletei. A lelkész egy kamrát tervezett megtölteni tárgyakkal. Terveit egyébként nagyban befolyásolták az egyiptomi piramisok: az ötletet az egyiptomi piramisok és királysírok 1920-as években történt felfedezése és kinyitása adta. A tervezett kinyitást is az egyiptomi naptárhoz mérte, így jutott a 8113-as számhoz: az úgynevezett civilizáció kriptáját ekkor kellene kinyissák. Jacobs javaslatát sokan üdvözölték, így megvalósulhatott a terve, sőt követői is akadtak.
A Jacobs ötlete nyomán megvalósult civilizáció kriptája az USA Georgia állambeli Oglethorpe Egyetem alagsorában, Atlanta városában kapott helyett. Voltaképpen egy légmentesen lezárt kamra, melynek rozsdamentes acélajtaját 1940. május 25-én hegesztették be. A Guinness-rekordok könyve szerint a civilizáció kriptája az első sikeres kísérlet jelenlegi kultúránk lenyomatának megőrzésére a Föld jövőbeli lakói számára. Az időtállóság érdekében a legtöbb tárgy semleges gázzal töltött rozsdamentes acéltartályban kapott helyet, míg a kamra egy egyiptomi piramis halotti kamrájára hasonlít, melynek padlóján és polcain hétköznapi tárgyak pihennek nyugalmasan.
A legtöbb tárgy, amely a „kriptában” helyett kapott, adományként érkezett. Az adományozók között volt például V. Gusztáv svéd király is, de az Oglethorpe Egyetem sok hétköznapi ember tárgyát is összegyűjtötte felajánlásokból. Mivel minden tárgy és tudás nem fért volna be, sok információ mikrofilm formájában került a kamrába. A filmek – melyeknek fémszalag másolata is van az időkapszulában – olyan irodalmi alkotásokat tartalmaznak, mint a Biblia, a Korán, az Iliász vagy Dante Isteni színjátékának teljes szövege. Van még a kriptában mikrofilmolvasó és szélenergiával működő áramfejlesztő is arra az esetre, ha esetleg a mai értelemben vett elektromosság már nem lenne használatban 8113-ban. A kamra tartalma továbbá többek közt egy konzervnyitó, műanyag madár, tollas ütő, Donald kacsa figura, vetőmagok, néger játékbaba, és segédeszközök az angol nyelv elsajátítására… Hitler, Mussolini, Roosevelt és Sztálin hangfelvételei is helyet kaptak a kriptában, s az egyik utolsó tárgy egy olyan speciális újságmásolat, ami az épp zajló második világháborúról tudósít.
Jacobs ötletét már életében követték: a Westinghouse Electric Company „időzített bombáit” finomították időkapszula névre, ez utóbbi elnevezés általános értelemben rögzült is. Az amerikai cég az 1939-es és az 1964-es New York-i világkiállítás alkalmával juttatott tartályokat 15 méter mélyre. De nem csak a mélyben vannak időkapszulák: jelenleg is négy darab kering az űrben. A Pioneer–10 és Pioneer–11 által vitt üzenetek, valamint a Voyager–1 és Voyager–2 műholdak fedélzetén vitt aranylemezek távolodnak egyre a Földtől. Az ötödik űrbeli üzenetcsomag a KEO műhold fedélzetén hagyja majd el a Földet, s itt a jó hír: bárki bármilyen nyelven üzenhet általa a jövőnek. 2015-re tervezik fellövését, így még megírhatjuk saját szövegünket a keo.org honlapon. A műhold a Föld összes lakójának nagyjából négyoldalas írását el tudja vinni. A KEO magával visz továbbá egy gyémántot, amelybe egy vércsepp lesz bezárva, valamint egy kis levegő, tengervíz és föld. Napjaink enciklopédikus tudásának gyűjteményét is fellövik. Az üzenetek és a könyvtár üvegből készült, sugárálló DVD lemezekre kerülnek. A jövőbeli megtalálóknak többféle szimbolikus utasítás mutatja majd, hogyan építsenek DVD lejátszót. A tervek szerint a KEO több mint ötvenezer év múlva tér majd vissza a Földre. Vajon mit talál itt?
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.