A virágvasárnap bemutatott passiójáték helyszíne igazi történelmi múlttal rendelkezik: mint tudjuk, az erdélyi színjátszás kezdete a csíksomlyói iskolai színjátszáshoz kötődik, 1721-től vannak biztos adataink arról, hogy az erdélyi ferencesek iskoláiban színjátékokat mutattak be, ezáltal is segítve a szerzetesek oktatását. Az 1721–1784 közti időszak az erdélyi és azon belül a csíksomlyói iskolai színjátszás virágkorának tekinthető, a több mint 130, tanárok által írt darabból majdnem százat vittek színre. A latin–magyar, vegyes nyelvű, verses drámák közül 41 passiójáték, így a Svella Adélék által színre vitt Csíksomlyói Passió Csoport gazdag hagyományt folytat: először 1996-ban mutatták be passiójátékukat, az évente kétszer megismételt előadásokkal 2006-ig lepték meg az oda látogatókat. Virágvasárnap 20 éves jubileumot ünnepelve újra megjelenítették a nagypénteki misztériumjátékot a kegytemplom előtti téren, a vasárnapi előadáson ugyanazok a szereplők léptek fel Oláh-Bányai Iringó rendezésében, a koreográfiát Görbe Kinga tervezte.
Mint Borsodi L. László ferences sajtóreferens tájékoztatójából kiderül, a csíksomlyói hazai előadásokon kívül az időközben 60 főre gyarapodott csíksomlyói passiósok több országban is bemutatták Krisztus szenvedéstörténetét: Magyarországon, Ausztriában, Hollandiában, Németországban és Franciaországban. 2000-ben Krakkóban a csapat elnyerte a Passió-díjat. Többek között ezt a díjat, régi fotókat, korabeli újságokat is közszemlére állítottak a kegytemplom bejárata előtt virágvasárnap.
2006 után a csapat tagjainak különbözőelfoglaltságai miatt megszakadt az előadások sorozata, három évvel ezelőtt született meg a gondolat, hogy a 20 éves évfordulóra a csoport felelevenítse a passiójátékot, így hosszas készülődés és új tagok toborzása után március 20-án, virágvasárnap a csíksomlyói kegytemplom előtti tér ismét helyszíne volt a passiójátéknak.
Mint Bilibók Attila, a Csíki Játékszín színésze a Székelyhon portálnak elmondta: nagy családként tekintenek a csoportra, ha évekig nem is találkoztak, most ott folytatják, ahol abbahagyták. „Örvendünk egymásnak, és úgy érezzük: méltó tolmácsai tudunk lenni a krisztusi üzenetnek. Jézus szenvedéstörténete olyan üzenet, melyet immár saját gyerekeinknek és a fiatalabb generációnak is át szeretnénk adni” – fogalmazott a színész. Jézus kereszthalálát követően testét leemelték a keresztről, betakarták és a kegytemplomba vitték. A passiócsoport és a hívek sokasága töltötte meg a templomot, ahol bemutatták a legszentebb áldozatot.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.