Klaus Iohannis és a titkosszolgálatok közös évtizede

2024. december 08., 09:24 utolsó módosítás: 2024. december 08., 15:54

A filmes újságírást művelő román recorder.ro bő kétórás dokumentumfilmet készített a Iohannis-évtizedről, amely megtekinthető a videómegosztón. A szerző, Anca Simina az elfecsérelt remények, a bizalmatlanság és az apátia országának nevezi Romániát, a megválasztandó elnököt pedig a Iohannis-évtized következményének. Összeállításunkban szemelvényeket közlünk a dokumentumfilmből.

Iohannis
galéria
Örök barátság a titkosszolgálatokkal. Klaus Iohannis és Eduard Hellvig, a SRI volt igazgatója közös sajtótájékoztatón Fotó: recorder.ro

Iohannis évtizede a Colectiv-tragédiával és az általa kiváltott nagy reményekkel, a kampányában trambulinként használt igazságügyi reform ígéretével indult, hogy a titkosszolgálatok elhatalmasodásába kössön ki. Olyan tíz év végére értünk, amelyben sem társadalmi vízió és irány, de magyarázat sem volt. A Recorder újságírói releváns vallomásokból rakták össze Románia Iohannis-évtizedét, amelynek az igazságszolgáltatás, az átláthatóság és a demokrácia volt a vesztese.

Klaus Werner Iohannis fizikatanárra, Nagyszeben Német Demokrata Fórumos polgármesterére, a román Nemzeti Liberális Párt államelnök-jelöltjére 2014. november 2-án 2 881 406-an (30,37%) majd 14-én 6 288 769-en (54,43%) szavaztak. A második mandátumára készülő politikusra 2019. november 10-én 3 485 295-en (37,82%) és 24-én 6 509 135-en (66,09%) szavaztak. Az RMDSZ mindkét esetben az erdélyi magyar szavazókra bízta, hogy kire voksoljanak a II. fordulóban.

Iohannis a remények, a jól végzett munka szász elnökeként indult, és a bizalmatlanság elnökeként végezte. Az alábbiakban a Recorder által megkérdezettek mondataiból szemezgetünk.

Iohannis
Cătălin Tolontan újságíró: Az emberek nem Iohannisért lelkesedtek, hanem az addigi folytatás lehetőségét utasították vissza Fotó: recorder.ro

Remények és illúziók

Cătălin Tolontan újságíró: Az emberek nem Iohannisért lelkesedtek, hanem az addigi folytatás lehetőségét utasították vissza.

Micutzu Cosmin Nedelcu humorista kacagott akkori benyomásán: Iohannis hallgat, de okos.

Ludovic Orban liberális politikus: A tévévitában Ponta megtépázta a monoton és unalmas ellenfelét.

Ioana Ene Dogioiu újságíró: A választást nem Iohannis meg, hanem Victor Ponta veszítette el.

Iulian Tănase író: A német Iohannisnak talán van Románia-jövőképe.

Cristian Ghinea politikai aktivista majd USR-s miniszter: Reménykedtem, de a hallgatásával Iohannis lehetetlenné tette az igaz arcának a látását.

Iohannis
Iohannis – Ponta vita a Realitatea televízióban. A választók a PSD-és múlttal akartak leszámolni Fotó: recorder.ro

Dragoș Atanasiu vállalkozó: Zengett az „Olyan országot akarok, mint kint” dal.

Ghinea: Iohannis szépeket mondott a korrupcióellenességről, az igazságszolgáltatás reformjáról, és mindannyian hittek neki.

2015. október 30-án, egy koncert közben leégett a bukaresti Colectiv klub. 60-an meghaltak és 152-en megsérültek. A kirobbant tüntetések miatt lemondott a kormány és a kerület polgármestere. Az igazságszolgáltatási eljárás 2022. május 12-én ért véget. A tragédia a rendszerszintű korrupció miatt következhetett be.

Tolontan: A kiváltott tüntetések a fájdalom és a reménytelenség, az emberi élet állami szintű megvetésének a forradalmi pillanatai voltak.

Iohannis
Kelemen Humnor: Románia egy kisiklott állam. Az örökség nagyon súlyos. Az állam és a polgár között láthatatlan „háború” áll Fotó: recorder.ro

Simina: Az elnöki beszéd cinizmusát elnyomta a zűrzavar.

Ghinea: Hittem, hogy az új kormányt Iohannis a sajátjának tekinti. A Colectiv után a népnek mesés elvárásai voltak az új kormánnyal szemben.

Camelia Roiu orvos: Halált, közönyt, tunyaságot, cinizmust látott maga körül. Lángoló bombából szabadították meg az égőket, hogy aztán mikrobák bombájától haljanak meg.

Simina: A háttérben a korábbi politikusok ügyködtek.

Ghinea: Az új kormány egyik felét a PSD ellenőrizte. Az apparátus vagy figyelmen kívül hagyta őket, vagy szembeszállt velük. A megbeszélésről egy óra után Iohannis felállt és elment. Iohannis: „Az én kormányom.” Utólag viszont ezt mondta: „nem az én kormányom”.

Dogioiu: Kipukkadtak az illúziólufik, ilyen ez az ember. Párizsban a nagykabátját feldobta az elnöki autó tetejére.

Dogioiu: Iohannis ránézett az emberre és azt mondta: kérdeztem talán a véleményét? Hívtam én önt? Nem javaslatok és kezdeményezés, csend kellett.

Iohannis: Dragnea és a bandája rátette a kezét a PSD-re a kormányban és a parlamentben.

Iohannis
Klaus Iohannis első beiktatásakor a román parlamentben Fotó: recorder.ro

Harc az igazságszolgáltatásért

Tolontan: Színtelen, ízléstelen populizmus következett.

Dogioiu: A Dragnea és a PSD elleni elleni gyűlöletet a tüntetők közé kimenő Iohannis a maga számára hasznosította.

Florin Iordache igazságügyi miniszter a televízióban falazott a Dragnea elleni vádaknak.

Simina: A 13. számú kormányrendeletet követő 2017. január végi, február eleji tiltakozások a kommunizmus eleste utáni legnagyobbak közül valók.

Tolontan: Iohannis a pártja javára jól helyezkedett.

Dogioiu: Iohannis a politikai érzékét személyes érdekében használta fel.

Simina: Az Alkotmánybíróság a Román Információs Hivatal büntetőjogi perekbe történt bekapcsolódását tárgyalta. Ők végezték a dossziék lehallgatásait, és kizárólagos ellenőrzésük volt az ügyészhez jutó információk felett.

Daniel Morar, 2013–2022 közötti alkotmánybíró: Ha kizárják a titkosszolgálatokat az igazságszolgáltatásból, akkor a lehallgatás eszközét a rendőrség vagy a táblabíróság kell átvegye. Iohannis azt mondta, hogy ez nagyon nem tetszene neki.

Johannis
Ioana Ene Dogioiu újságíró: A választást nem Iohannis nyerte meg, hanem Victor Ponta veszítette el Fotó: recorder.ro

Simina: Nekem nagyon nem tetszik eset volt az alkotmánybíróság és az igazságszolgáltatás függetlensége. Iohannis a szakszolgálatok pártjára állt.

Morar: Valószínű, hogy a mandátuma elején Iohannis jó kapcsolata volt a szolgálatokkal.

Orban: Iohannis mindig jól érezte magár az egyenruhások között.

Tolontan: A szakszolgálatok meg kellene mutassák, hogy jól működnek. Szinte minden a függöny mögött történik, de a természetellenes történések ellen az elnök semmit sem tett.

Simina: A szakszolgálatok az elnök árnyékában, a kulisszák mögött ügyködtek az igazságszolgáltatásban.

Morar: Úgy értelmezték, hogy az Alkotmánybíróságon bármi eldönthető és ők is ott akartak lenni. Megüzenték, hogy ki legyen az elnök.

Simina: A 2017. januárban kezdődött utcai zavargásokat a 13-as kormányrendelet váltotta ki. A parlament az igazságszolgáltatási törvényt tárgyalta. Dragnea PSD-je a társadalom jó részének a korrupciót, a nyugatellenességet és a hozzá nem értés legfelsőbb állami szintre emelését jelentette.

Tolontan: 2018 augusztusában a diaszpóra kezdeményezett tüntetést.

Iohannis: A PSD vezetősége visszaél az elnyert bizalommal, támadja a tüntetőket, az igazságszolgáltatást.

Simina: Iohannis a 2019-es választásra készült.

Dogioiu: Iohannis cinikusan az újraválasztására használta a Dragnea ellenes hangulatot.

Morar: Az elnök eltűnt a korrupcióellenes tájból.

Tolontan: Az elnök nem volt érdekelt az igazságszolgáltatásban.

Simina: Az igazságszolgáltatás nagy dossziéihoz nagy reményeket fűztek Iohannis megválasztásakor.

Orban: A forradalom, a bányászjárások, az augusztus 10. dosszié, amiben szerepük volt az erőszakszervezeteknek, a felelősségekkel és hatalommal rendelkező embereknek, nem lettek megoldva, a bűnösök nem lettek megbüntetve.

Tolontan: Az elhalasztott igazságszolgáltatás visszautasított igazságszolgáltatás.

Ghinea: Elárulta a bíróság. A bírók különleges nyugdíjakat, immunitást, előnyöket akarnak. Már nem vizsgálják a bírósági korrupciót. Újból megy a suttogás a szakszolgálati kapcsolataikról.

Tolontan: Az igazságszolgáltatás Iohannis legnagyobb veresége.

Iohannis
Daniel Morar: Az elnök eltűnt a korrupcióellenes tájból Fotó: recorder.ro

A tökéletes terv

2019 októberében Viorica Dăncilă PSD-s miniszterelnök amatőr és felelőtlen politikusnak nevezte a törvényhozásban ülőket.

Simina: Egy hónappal az elnökválasztás előtt a PSD-s többségű parlament lemondatta a PSD-kormányt. Ezt a Iohannisnak előnyös kormánybuktatást lezsírozták.

Dogioiu: A PSD árulása szándékos volt.

Dan Vîlceanu PNL-s képviselő: Iohannis javasolta a bizalmatlansági indítványt. Azt mondta, hogy tegyük, amit kell, mert menni fog. És ment.

Orban: A bizalmatlansági indítvány sikerétől biztos volt, hogy I. megnyeri az elnökválasztást.

Simina: Miután öt évi elnökség után Iohannis csak a PSD-ellenességét hagyta maga után, hitte, hogy a választóknak tesz jót az újraválasztásával.

Emilia Șercan újságíró: Iohannis nagyon rosszat tett a sajtónak, másrészt a nyilvános kommunikáció milyenségének, és végső soron az állampolgároknak. Csak neki tetsző újságírókkal állt szóba.

Vasile Dîncu szociológus, PSD-s politikus: Nem volt tényleges verseny. Lehet, hogy volt háttérmunka abban, hogy így legyen.

Iohannis
Emilia Șercan: Az igazságszolgáltatás akadályozza Ciucă doktori disszertációjának az ellenőrzését Fotó: recorder.ro

Kelemen Hunor RMDSZ-es politikus: Ügyes, ott van és minden úgy történt, ahogy akarta.

Az árulás

Simina: A koronavírus miatti szükségállapot idején a romániaiak a házaikba húzódtak, a hadsereg volt az utcákon.

Orban: Ciucă I. embere volt, tudta, hogy hallgatni fog rá.

Simina: A 2020-as parlamenti választások után Iohannis az emberek által várt reformáló elnökként tetszeleghetett.

Simina: A következő hónapok bebizonyították, hogy az elnök sokkal inkább a hatalom felügyeletét akarta, mint a reformokat.

Ghinea: Iohannis három minisztériumot akart magának, a honvédelmet, az oktatásügyet és a külügyet. A hadsereg, a szakszolgálatok elsőbbséget és titkos oltóközpontokat akartak maguknak. Pakisztán-érzésem volt.

Ghinea: Az ügyészek kinevezési eljárásával volt baja, nem akarta megosztani a kinevezés előjogát egy USR-s miniszterrel.

Vîlceanu: A Vila Lac-nál találkoztunk. Flutur azt mondta, hogy a dolgok úgy fognak történni, ahogy kell.

Orban: Ez a természetellenes PNL-PSD szövetség a román állampolgárok elleni legsúlyosabb árulás.

Vîlceanu: Ciolacu: mi nem a vörös kereszt, hanem a vörös pestis vagyunk. Tőletek miniszterelnöknek csak a mi Ciucănkat fogadjuk el.

Dîncă: Biztos, hogy az elnök akarta Ciucăt.

Vîlceanu: Amikor a minisztériumoknak felét már letárgyaltuk, akkor Iohannis mindent lefújt. Kelemen Hunor megkérdezte tőlem, hogy nem engedi apuka?

Simina: A stabilitásra hivatkozva, Iohannis így fújta le a közszféra rendszerének megváltoztatását, és megszűnt a PSD-ellenessége, mint a kommunizmustól való végleges elszakadás.

A K2, a SRI protokollvillája, a koalíciós tárgyalás helyszíne.

Vîlceanu: A koalíciót alakító pártok közötti megbeszélés az elnök óhaja szerint alakult, a SRI láttára, hogy minden úgy történjen, ahogy történnie kell.

Preda: Iohannis szerint a demokrácia egy zárt ajtók mögötti, hatalommegtartó alku. Ciolacu és Ciucă a politikai élet radikális demokáciátalanításnak a végrehajtói. Nem a polgárok, hanem az intézmények döntenek arról, hogy ki fogja vezetni őket.

Iohannis
Vasile Dîncu: A politikai osztállyal, a pártokkal szembeni bizalmatlansági élménnyel maradunk Fotó: recorder.ro

A rendszer emberei

Simina: A Iohannis évtizedben újra feltűnt egy korábbi dilemma: a nagy döntéseket a polgárok választotta politikusok hozzák, vagy a kulisszák mögül érkeznek?

Orban: A politikai döntéseket befolyásolják a szakszolgálatokat vezető emberek. Nem létezhet vállapos demokrácia.

Tolontan: A politikusok mondanak le a polgároktól kapott hatalmuk egy részéről, és feketén adják oda a szakszolgálatoknak.

Orban: Egyeseknek az erdőből jövő kósza hírre, hogy az erdőben nem látják jónak X nevesítését, nincs is szüksége kimondott parancsra.

Vîlceanu: Erdőnek az Információs Hivatalt nevezik.

Ghinea: Az erdőszindróma elsősorban a PNL-s minisztereknél érvényesült.

Simina: Az erdő-félelemre rárakódott a (Cotroceni) dombról jött parancs.

Ghinea: A PNL borzalmasan megalázkodó. A PNL ellenőrzése a titkosszolgálatokon keresztül történik.

Tolontan: A hatalom mindenikének egyéni és alkotmányos felelősségéről beszélünk. A megalázkodás az illető vétke.

Pro tv: Két hónappal sem a kinevezése után Ciucă miniszterelnököt plágiummal vádolták.

Simina: Egy Iohannis által támogatott, a rendszer által védett politikus védelmére az állam intézményei sorakoznak fel.

Iohannis
Dan Vîlceanu: Nem létezik a titkosszolgálatok civil ellenőrzése Fotó: recorder.ro

Șercan: Egy általam ismeretlen személynek megvoltak a saját fényképeim. A fényképeket felnőtteknek való portálokon tették közzé. A rendőrségről 24 óránál kevesebb idő után a képernyőképeim kijutottak, és Moldáviai portálon jelentek meg, majd a RealitateaTV csoportról vagy 80 portálra továbbítódtak.

Tolontan: A romániai polgárnak igaza van, amikor a társadalom dolgaiba való megengedhetetlen beavatkozások miatt gyanakvó a titkosszolgálatokkal és a rendőrséggel szemben.

Simina: Az ügyészségek nyomozás helyett módszeresen temették Șercan lejáratásának az esetét.

Șercan: Az igazságszolgáltatás akadályozza Ciucă doktori disszertációjának az ellenőrzését.

Orban: In rem dossziékat nyitottak. Elvitte az ügyészség, hogy senki kezébe ne kerülhessen.

Dogioiu: A büntetőjogi dossziét minden további nélkül lezárták. Az lett a cél, hogy lehetetlenné tegyék a működést.

Simina: Aki megnyitotta a dossziét és rendelkezett az eredeti dokumentumok elviteléről, utólag Iohannis elnöki aláírásával az Országos Korrupcióellenes Hatóság főnöke lett.

Orban: Láthatatlan kezek kezelik a kapcsolókat.

Simina: Romániában nem működik a szolgálatok civil kontrollja.

Vîlceanu: Nem létezik a szakszolgálatok civil ellenőrzése.

Ghinea: Az ellenőrző bizottságok maguk is titkok.

Morar: Ahelyett, hogy a parlament ellenőrizze a titkosszolgálatokat, a szolgálatok ellenőrzik a parlamentet, ami a normális társadalmi paradigma feje tetejére történő állítása.

Simina: A hosszú távú politikai tevékenység a szakszolgálat által kiadott diplomával kezdődhet.

Ghinea: A szakszolgálatok és a hadsereg nem megfelelő arra, hogy kormányzásra képezzenek, ellenkezőleg. Nevetséges, hogy a szakszolgálatok tanítsanak kormányzásra.

Tolontan: Romániában ha nem vagy közeli kapcsolatban a szakszolgálatokkal, akkor valószínű, hogy sose kerülhetsz be a felső ligába.

Iohannis
Cristian Ghinea: A szakszolgálatok és a hadsereg nem megfelelő arra, hogy kormányzásra képezzenek, ellenkezőleg. Nevetséges, hogy a szakszolgálatok tanítsanak kormányzásra Fotó: recorder.ro

Dogioiu: A hatalom soha, vagy csak rendkívüli esetekben önkorlátozó. Mindig többet akar.

Ghinea: Rendet kell rakjunk a szakszolgálatokhoz fűződő kapcsolatokban.

Orban: Újra kell gondolni a nemzetvédelemmel kapcsolatos, 1991-ből való jogszabályokat.

Kelemen: Ez egy régi történet. Megpróbálta Băsescu is, Iohannis is, sikertelenül. Módosítani kellene a törvényeket.

Iohannis: Összeállítottak egy tervezetet. Megvan az első, nem nyilvános változat.

Cristian Pantazi, újságíró: Hogy engedte meg az állam elnökeként magának, hogy azonosítsák egy kiadvány forrásait, és megfenyegesse őket?

Iohannis: Sajnálom, nem használom a hatalmam, hogy akadályozzam a szabad médiát.

Simina: Iohannis tíz éve után a szakszolgálatok ugyanazon törvények szerint működhetnek, amelyek 1990-től lehetővé tették számukra a hatalmi rendszerük kiépítését.

Orban: Nagyon sok ellenőrizetlen információs szolgálatunk van. Ezer lakosra vetítve nagyon sok tisztünk van.

Șercan: Az állam egyik szakszolgálata politikusokat, egy adott politikust, vagy egy érdekcsoportot szolgál ki.

Orban: Nagyon sok megválaszolhatatlan miért? kérdés van.

Ghinea: A minisztériumokban és a kormány hivatalaiban mindenki mindenkire gyanakszik állapot van.

Tolontan: Tíz év után az erőszakszervezetek okkult intézmények benyomását keltik,

Kelemen: Rendkívül erősek ezek az intézmények, de mit tesznek ezzel az erővel.

Vîlceanu: Senki se zavarta őket. Számukra minden úgy történt, ahogy kellett.

Șercan: Iohannist az elnöki palotába érkezése pillanatától elnyelte a rendszer.

Az örökség

Tolontan: Iohannisnak egyféle katonatanár vénája van.

Simina: Kötelességünk felelni egy kérdésre: mi az az örökség, amit ez az elnök hagy maga után?

Preda: Iohannis után csak az autóra dobott nagykabát és a 100 000 euróért bérelt repülőgép marad.

Ghinea: Semmit sem tud letenni az asztalra.

Cristian Preda: Iohannis stabilitása egy temetői csend.

Kelemen: Volt, amikor a legionáriusokat idézték a parlamentben. Az elnök nem reagált. Soha.

Dîncu: A politikai osztállyal, a pártokkal szembeni bizalmatlansági élménnyel maradunk.

Dogioiu: Egy minden szintjén működésképtelen állam marad utána.

Kelemen: Egy kisiklott állam. Az örökség nagyon súlyos. Az állam és a polgár között láthatatlan „háború” van.

Șercan: Iohannis a politikai osztály és a társadalom között mediátori szerepben csődöt mondott.

Ghinea: Iohannis jól nevelt Romániája nulla reformot hozott.

Șercan: A tanároknak nem volt részük a tanár Iohannis szolidaritásából.

Tolontan: Szerinte a 19 milliós ország elnöke megérdemli a luxusutakat.

Preda: Ez a köztisztségből való haszonszerzés legalacsonyabb színvonala.

Orban: Iohannis rossz elnök volt Románia számára. Teljesen elveszítette a kapcsolatot a román társadalommal, és elfelejtette, hogy Románia elnöke.

Vîlcean: Nem volt még elnök, aki ilyen alacsony népszerűséggel fejezze be a mandátumát. Nem értette meg azt a megbecsülést, amit megélt, és amit Románia adott neki.

Kelemen: Sem víziót, sem követendő irányt nem mutatott. Tetszett neki az elnöki tisztség. Az emberek zavarták.

Dîncu: Bármit is mondtunk volna, nem hallgatott meg bennünket.

Șercan: Iohannis tíz éve után a nyilvános kommunikáció és átláthatóság eltemetése, a luxus és politikai turizmus iránti vágyakozás marad örökségül.

Nagy István fordítása

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
EN-összeállítás 2024. december 18., szerda

Fehér karácsonyt ígérnek a meteorológusok – egyhetes időjárás-előrejelzés Erdélyben

Tartós fagyokra a következő napokban sincs kilátás, de hétvégétől jelentősebb csapadékfront éri el térségünket, ami fehér karácsonyt hozhat. A havas esővel induló időjárás-változás jövő hét elején átvált havaz&

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.