A nagyváradi városháza üléstermében az október 22-én tartott rendezvényen 1956-hoz kapcsolódó könyvet és folyóiratszámot mutattott be a Magyar Polgári Egyesület és a Rákóczi Szövetség váradi szervezete. Ezt követően a főtéri Szent László-templomtól a Partiumi Keresztény Egyetem belső udvaráig fáklyás menetben vonultak az emlékezők, ahol megkoszorúzták a 2006-ban felavatott emlékjelet, aminek felirata a legendás Faludy-vers közismert sora: „ezerkilencszázötvenhat, te csillag”. Az alkalomhoz illő dalokkal a Váradi Dalnokok férfi énekegyüttes szolgált. Ünnepi beszédet mondott Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
Az egykori királyhágómelléki református püspök, volt európai parlamenti képviselő beszédét azzal kezdte, hogy ahhoz a nemzedékhez tartozik, amely még személyes emlékezetében őrzi az 1956-os forradalom történetének eseményeit. Élete, korai gyermekkora első emlékei fűződnek a magyar történelem eme kimagasló eseményéhez.
,,Emlékszem, tisztes szegénységben éltünk, akkor még heten voltunk testvérek.
s mi, a kisebbek is föléreztünk ezek fontosságára, noha igazából nem fogtuk fel mélyebb tartalmukat” – fogalmazott a beszélő.
Tőkés László szerint ma már tudjuk, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. Rövidsége miatt hajlamosak vagyunk csak a tragikus leverettetésére emlékezni, pedig a valóság az, hogy éppenséggel tüneményes gyorsasággal – egyetlen hét alatt – kivívott győzelme miatt igazából történelmünk egyik legdicsőségesebb eseményének kell tekintenünk. Az október 23-i tömegtüntetéssel kezdődően a kirobbanó fegyveres felkelés a kommunista pártszékház október 30-i elfoglalásával végezetére is megbuktatta a diktatórikus rezsimet, és felszabadította a kis Magyarországot.
A volt református püspök arról is beszélt, hogy a politikai közbeszédben sajnálatos módon devalválódott az ún. európai vagy éppenséggel keresztény értékrend.
Olyan elkoptatott hivatkozási alappá váltak, melyeknek hiányzik a tettekben megmutatkozó valóságfedezete.
,,Szabadságharcosaink – köztük is elsősorban az egyetemi ifjúság és a legendás pesti srácok – kiontott vérükkel tették hitelessé a szabadságot, mint legfőbb értéket. A Műszaki Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége, a MEFESZ 16 pontos programját véráldozatával hitelesítette. A ferencvárosi Korvin-köz vakmerő tizenéves harcosai már-már csupasz ököllel gyűrték le a szovjet 33. gépesített gárdahadosztály mérhetetlen túlerejét” – mutatott rá az EMNT elnöke, aki így folytatta: ,,Mostani megemlékezésünk alkalmával az ifjúság forradalmi szerepvállalását állítottam a középpontba.
A természet törvénye szerint: ők jelentik a jövőt. Nekik kell átvenniük elődeiktől a stafétát. Megszenvedett múltunkat magunk mögött hagyva: nélkülük elsorvad a társadalom, oda lesz a nemzet, és „elvérzik a csatában” a szabadság” –.fogalmazott az ünnepi megemlékezés szónoka, Tőkés László.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.