A Sárga csikó története és Márton Áron élete

Nánó Csaba 2019. február 21., 09:55 utolsó módosítás: 2019. február 21., 10:36

Erdélyben a filmgyártás megszületését Janovics Jenő Sárga csikó című filmjétől számítjuk. A „hetedik művészet” titkait ma már egyetemen oktatják, de Erdélyben továbbra sincs elegendő pénz a filmes szakmai fejlődéshez.

A Sárga csikó története és Márton Áron élete
galéria
A Márton Áron film kolozsvári forgatásán a Szent Mihály-templom előtt Fotó: Tofán Zsolt

A kárpátaljai Ungváron született Janovics Jenő mindössze 33 esztendős volt, amikor 1905-ben kinevezték a kolozsvári színház élére. Janovics átgondolt, megtervezett repertoárt állított össze. A századelő gazdasági fellendülését kihasználva vállalkozóként is részt vett Kolozsvár életében. A művészetek történetébe viszont azzal írta be nevét, hogy hamar felismerte a mozgókép által nyújtotta lehetőségeket: 1913-ban elhatározta, filmet készít Csepreghy Ferenc A Sárga csikó című népszínművéből.  A párizsi Pathé cégnek megtetszett a forgatókönyv, Kolozsvárra küldtek két kiváló operatőrt és Félix Vanyl rendezőt. Janovics tőlük leste el a szakmai fortélyokat. A filmben a kolozsvári társulat kiváló művészei szerepeltek, köztük Várkonyi Mihály, aki Victor Varconi néven osztrák, német és amerikai némafilmekben is főszerepeket kapott. Kertész Mihály rendező Michael Curtis néven vált világhírűvé, de Janovics műhelyéből indult Hollywoodba Korda Sándor is. Janovics, úttörőként a magyar színjátszásban, a vetítést színházi előadásokba is beépítette. Az első világháború után a megváltozott politikai és gazdasági viszonyok nem kedveztek a kolozsvári filmgyártásnak, Janovics 1924 után több filmet nem forgatott.

A kolozsvári filmgyártás a Sárga csikó megjelenítésével olyan irányt mutatott, amely nemzeti és művészi szempontból egyaránt az egyetlen járható útra terelte a magyar filmet. Az erdélyi kezdeményezés nemes nyomokon indult.

(…) Az erdélyi filmelgondolások magyar szempontból is, nemzetköziség szempontjából is jelentős és helyes útkeresések voltak. Kitűnt, hogy a külföldet nem érdeklik azok a fogyatékos eszközökkel készített filmizzadmányok, amelyek utánzatai voltak a mind pazarabb felkészültséggel jelentkező nyugati termésnek, ellenben kapva kapott a kolozsvári filmeken, amelyek még akkor is jellegzetesen magyarok voltak, amikor internacionális témát dolgoztak fel” – vélekedett Janovics.

Anyagiak hiányában a Márton Áron életéről forgatott nagyjátékfilmnek csupán néhány jelenetét sikerült felvenni Fotó: Szabó Tünde
Ajánlat a románoknak

Janovics 1934-ben és 1935-ben a román oktatási minisztériumnak ajánlja fel szolgálatait: oktatófilmek, kultúrfilmek terveit nyújtja be első körben. Majd újabb tervet vet fel egy román nemzeti filmgyár létrehozásáról. A részletesen kidolgozott tervében a filmgyártás pénzügyi oldalát is érinti (reklámfilmek, bérbeadás, külföldi filmek utáni vám), de tartalmi dolgokra is kitér (nemzeti témák, szinkronizálás, kultúrfilmek készítése). Az oktatófilmekre vonatkozó tervét elfogadták, és számos kultúrfilmet rendeltek tőle. Ezzel egyidőben Janovicsnak a magyar kultuszminisztériummal is sikerült együttműködnie, akik azzal bízták meg, vegye filmre „a magyar tanuló ifjúság számára a Erdély régi, igaz magyar képét, geográfiáját, természeti szépségeit, városait, templomait, műemlékeit, történelmi és irodalmi vonatkozásait”.
Janovics 1912-ben mozivá alakítja az 1200 férőhelyes sétatéri nyári színházat. 1915-ben stúdiója egyesül a Projectograph-fal, létrejön a Prója Filmgyár. A boldog békeévekben a kolozsvári Fotofilm nevű cég, amely fényképeket és képeslapokat is készített, a bukaresti híradóknak is gyártott rövidke filmeket, ezek nagyon ritkán a magyarországi híradókba is bekerültek. A Fotofilm a háború után is készített még egy rövid ideig dokumentumfilmeket Bukarestnek – mesélte lapunknak Tóth Orsolya, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem filmművészet, fotóművészet, média szakának gyártásvezetője (portrénkon).

Fővárosközpontú filmgyártás

A diktatúra alatt a romániai film­gyártás teljes egészében Bukarest-központúvá vált, így az erdélyi filmkészítők kiszorultak e körből.

A román fővárost a kommunizmus idején különösebben nem érdekelte a vidéki élet, a filmesek munkája gyakorlatilag abban merült ki, hogy gyárlátogatásokat, mezőgazdasági munkákat örökítettek meg kamerájukkal. A művészfilmek készítői néha eljöttek a központból Erdélybe forgatni – az Akasztottak erdeje című híres román film egyes jeleneteit például a bonchidai kastélyban vették fel –, de ez sem volt jellemző abban a korban.
1990-ig kellett várni, míg Erdélyben is beindult a filmes képzés – mondja Tóth Orsolya. Először a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem indított két osztályt erdélyieknek a 90-es évek közepe táján, ahol rendezőket, operatőröket képeztek. Dokumentumfilmeket továbbra is inkább külföldiek készítettek Erdélyben, olyan szakemberek, akiket érdekeltek a helyi témák, hagyományok, tájak. A technika fejlődése is segített a filmeseknek, hozzáférhetőbb lett a felszerelés beszerzése, könnyebb lett a kezelése is, már amatőrök is filmezni kezdtek. Tulajdonképpen ez jelentette a filmezés újabb felvirágzását e vidéken.

A Magyar Mozgókép Közalapítvány volt az első, ahol erdélyiként is lehetett pályázni filmkészítésre

– hangsúlyozza Tóth Orsolya gyártásvezető.
Xantus Gábor és Pethő Ágnes filmes szakemberek indításával 2003-ban a Sapientia egyetemen létrejött a média szak. „Úgy gondolom, az egyetem jó inkubátor a tehetségek, az érdeklődők előtt, akikben valami kíváncsiság van a filmes szakma iránt, sok ajtót kinyit” – vélekedik a gyártásvezető. Mesteri képzésre általában Budapestre vagy Bukarestbe mennek a diákok, és ez Tóth Orsolya szerint azért jó, mert közelebb kerülnek a fontos filmes központokhoz. Európa-szerte fővárosközpontú a filmgyártás, ott vannak a nagy és jól felszerelt stúdiók, oda tömörülnek a szakemberek, emiatt a produkciók is onnan indulnak el. Kolozsváron is építettek helyi filmesek egy kisebb stúdiót, de ebből egyelőre hiányzik a technika, az anyagi támogatás pedig a városi vezetés részéről még csak tervezet szintjén létezik – fogalmaz a kolozsvári szakember.  

Tóth Orsolya szerint a  szűkös anyagi keret ellenére jó néhány filmes műhely működik Erdélyben
Anyaországi támogatás  

Köztudomású, hogy a filmkészítés nem olcsó mulatság. Európában nem hollywoodi mértékkel mérik a kiadásokat, de a felszerelés, a munka, a kiszállások, a helyszínek itt is pénzbe kerülnek. Tóth Orsolya szerint jó kapcsolatokat kell ápolni Bukaresttel is, de az anyagi segítség inkább az anyaországból érkezik. A Magyar Nemzeti Filmalapnál például folyamatos pályáztatás zajlik, az alkotók felvázolják ötleteiket, egy bizottság pedig eldönti, érdemes vagy sem támogatni a produkciót. E folyamat eléggé bonyolult és soklépcsős, a lényeg, hogy a Filmalap animációs-, dokumentum- és művészfilmeket a lehetőségekhez mérten egyaránt támogat. Ugyanakkor az MTVA-nak is van egy mecenatúraprogramja, e pénzalap bizonyos százaléka kimondottan erdélyi alkotásokra vonatkozik.
Gyakorlatilag ketté lehet választani a magyarországi támogatást – mondja Tóth Orsolya.

A Filmalap inkább az egész estés produkciókat és a kisjátékfilmek készítését, míg a 70 perc alatti alkotásokat az MTVA mecenatúraprogramja támogatja. Még így is rengeteg akadályba ütközik egy erdélyi film elkészítése.

Három éve kezdték marosvásárhelyi alkotók Papp László irányításával filmezni a Márton Áron püspök életéről szóló egész estét betöltő játékfilmet, néhány jelenetet felvettek – többek között a kolozsvári Szent Mihály-templomban –, ám ők is állandó pénzzavarral küszködnek.

Tóth Orsolya egy érdekességre is felhívja a figyelmünket: sok magyarországi filmes választja témának Erdélyt még akkor is, ha nincs hozzá különösebb kötődése. Tehát érkeznek magyarországi, bukaresti produkciók, de sehonnan sem annyira rendszeresen, hogy ebből nagy hasznot húznának az itteni filmesek. Hiszen ők hozzák magukkal gyakorlatilag az egész stábot, legfeljebb különféle asszisztenseket keresnek. Viszont éppen ezen a területen állunk mi gyengébben – értékeli Tóth. Az egyetem kicsiben megtanítja a szükséges dolgokat, de Erdélyben nem forgatnak annyi filmet, hogy a szakemberek gyakorlatra is szert tegyenek.
Romániában még mindig nehezen lehet megélni a filmes szakmából, még akkor is, ha az ember folyamatosan pályázik. Tóth Orsolya szerint ismét fellendült az eseményfotózás, az esküvők és egyéb családi összejövetelek megörökítése, ebből egész szép summákat lehet keresni. Bár a felszerelés sokba kerül, ez a fajta tevékenység hamar megtéríti a befektetést – nem úgy, mint mondjuk egy művészfilm elkészítése.  A szűkös anyagi keret ellenére jó néhány filmes műhely működik Erdélyben. Fazakas Szabolcs például komoly animációs stúdiót vezet Székelyföldön, ugyanakkor egyre többen foglalkoznak szervezett formában dokumentumfilm-készítéssel Kolozsvár mellett Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön vagy Székely-
udvarhelyen.

A Magyar Nemzeti Filmalap támogatása
Az Magyar Nemzeti Filmalap (NMF) szelektív pályázati úton támogatja a filmgyártást és a magyar filmhez kapcsolódó eseményeket köztük számos határon túli filmest és rendezvényt is – válaszolta megkeresésünkre a NMF sajtóosztálya. 2013 és 2018 között a Filmtett Alkotótábor megszervezését, a Filmtettfeszt – Magyar Filmnapok Erdélyben című rendezvényt, illetve a Filmtett Workschopot közel 30 millió forinttal támogatta az MNF. Minden évben a Filmalap támogatásával valósul meg a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja. A filmterv- és forgatókönyv-fejlesztési valamint a filmgyártási pályázatok között is több erdélyi filmes és koprodukció támogatása valósult meg: Felméri Cecília első mozifilmje, a Spirál jelenleg a gyártási szakaszban van. Lakatos Róbert Árpád Ki kutyája vagyok én? című dokumentum esszéfilmje is gyártási szakaszban van. Josef Demian magyar részvétellel készülő koprodukciója, az Éjjeli őrjárat szintén a Filmalap támogatásával készül.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb
Fontos számunkra az adatai védelme!

Annak érdekében, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és hirdetéseket, közösségi médiaszolgáltatásokat nyújtsunk, valamint elemezzük a látogatottságokat, partnereinkkel együtt sütiket (cookie-kat) használunk oldalunkon. Kattintson az Elfogadom a sütiket! gombra az említett technológia webes használatának elfogadásához. Bármikor megváltoztathatja hozzájárulási beállításait.



Szükség van a hozzájárulásához!

Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.

Tájékoztatás a sütik használatáról

A Príma Press Kft. által üzemeltetett erdelyinaplo.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.

A sütik feladata

Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.

Mi a süti?

A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.

A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.

Az erdelyinaplo.ro által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.

A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.

Alapműködést biztosító sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
PHPSESSID erdelyinaplo.ro
Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között.
munkamenet saját
cookieControll erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
cookieControlPrefs erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját

 

Preferenciális sütik:

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

Preferenciális sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
newsvote_ erdelyinaplo.ro
Cikkre való szavazás rögzítése
30 nap saját

 

Statisztikai célú sütik

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A statisztikai célú sütik által gyűjtött információk arra vonatkoznak, hogy pl. a látogató az oldal mely részére kattintott, hány oldalt keresett nyitott meg, milyen hosszú volt az egyes munkamenetek megtekintési ideje stb.

A felhasználónak lehetősége van a normál, illetve anonimizált beállítás közül választani.

Például, a Google Analytics IP-anonimizálási funkciója az IPv4-felhasználók IP-címének utolsó oktettjét, illetve az IPv6-címek utolsó 80 bitjét nem sokkal a cím Analytics adatgyűjtő hálózatba kerülése után nullára állítja a memóriában. Ilyen esetben a rendszer soha nem írja lemezre a teljes IP-címet.

Statisztikai célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
_ga google.com 2 év Harmadik fél
_gat google.com 1 nap Harmadik fél
_gid google.com 1 nap Harmadik fél

 

Hirdetési célú sütik

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.

Hirdetési célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
__gads google.com 2 év harmadik fél
_fbp facebook.com 3 hónap harmadik fél
ads/ga-audiences google.com munkamenet harmadik fél
DSID google.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 100 nap harmadik fél
IDE google.com 1 év harmadik fél
pcs/activeview google.com munkamenet harmadik fél
test_cookie google.com 1 nap harmadik fél
tr facebook.com munkamenet  harmadik fél

 

Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

Közösségimédia-sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
act facebook.com munkamenet harmadik fél
c_user facebook.com 1 nap harmadik fél
datr facebook.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 1 nap harmadik fél
locale facebook.com 1 nap harmadik fél
presence facebook.com munkamenet harmadik fél
sb facebook.com 1 nap harmadik fél
spin facebook.com 1 nap harmadik fél
wd facebook.com 1 nap harmadik fél
x-src facebook.com 1 nap harmadik fél
xs facebook.com 1 nap harmadik fél
 urlgen   instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 csrftoken   instagram.com  1 év  harmadik fél
 ds_user_id  instagram.com  1 hónap  harmadik fél
 ig_cb  instagram.com   1 nap  harmadik fél
 ig_did   instagram.com  10 év  harmadik fél
 mid  instagram.com  10 év  harmadik fél
 rur  instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 sessionid   instagram.com  1 év  harmadik fél
 shbid  instagram.com  7 nap  harmadik fél
 shbts  instagram.com  7 nap  harmadik fél
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com  1 nap harmadik fél
SSID youtube.com  1 nap harmadik fél
SID youtube.com  1 nap harmadik fél
SIDCC youtube.com  1 nap harmadik fél
SAPISID youtube.com  1 nap harmadik fél
PREF youtube.com  1 nap harmadik fél
LOGIN_INFO youtube.com  1 nap harmadik fél
HSID youtube.com  1 nap harmadik fél
GPS youtube.com  1 nap harmadik fél
YSC youtube.com   munkamenet harmadik fél
CONSENT youtube.com  1 nap harmadik fél
APISID youtube.com  1 nap harmadik fél
__Secure-xxx youtube.com  1 nap harmadik fél

 

A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:

Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage

Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy

Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu

Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies

 

A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik

A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.

Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?

A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.

Alapműködést biztosító sütik:

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs.


NEM FOGADOM EL
MINDIG AKTÍV
Preferenciális sütik

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak

Preferenciális sütik listája: newsvote_


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM
Statisztikai célú sütik:

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – minden funkció aktiválásra kerül

ANONIM – a társadalmi-demográfiai funkciókat inaktiválódnak, és az IP-cím anonimizálásra kerül

Statisztikai célú sütik listája: _ga, _gat, _gid.


ANONIM
NORMÁL
Hirdetési célú sütik:

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg

ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg

Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.


ANONIM
NORMÁL
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak

Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.

Székely Sport