Útkereső székelykeresztúri tejszövetkezet – egy történet arról, amikor a politikum hátat fordít a közösségi kezdeményezésnek

Makkay József 2021. április 15., 07:25 utolsó módosítás: 2021. április 15., 09:18

A Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet tulajdonában levő keresztúri tejfeldolgozó vállalat 2011-ben nyitotta meg kapuit. Az ország rendszerváltás utáni első szövetkezeti tulajdonú tejgyára mögött nehéz évtized áll, anyagi gondjai miatt nem azzá alakult, aminek tervezték. Az évforduló kapcsán annak néztünk utána, milyen esélye van egy 220 taggal működő mezőgazdasági szövetkezetnek.

Útkereső székelykeresztúri tejszövetkezet – egy történet arról, amikor a politikum hátat fordít a közösségi kezdeményezésnek
galéria
Palackozó gépsor. A tíz évvel ezelőtt megvásárolt technológia egymillió eurójába került a gyárnak Fotó: Makkay József

Tíz évvel ezelőtt erdélyi sikertörténetnek számított a székelykeresztúri szövetkezeti tejgyár beindítása. 2011-ben nemcsak Székelyföldön, hanem országos viszonylatban is az első olyan mezőgazdasági és élelmiszeripari szövetkezet volt, amely termelt is. Beindulásának hírét felkapta az erdélyi magyar sajtó, a román média és a magyarországi közmédia egyaránt, hiszen a hír mögött álló megvalósítás olyan mérföldkőnek ígérkezett, amely az erdélyi szövetkezeti mozgalom rendszerváltás utáni megalapozója lehetett volna. Hogy nem ez történt, az összefügg azzal a jelenséggel, amikor

a politikusok csak szóbeszéd szintjén támogatják a közösségi kezdeményezéseket, és a kezdeti nekibuzdulás után elengedik a kezdeményezők kezét.

Dióhéjban ez a története a Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezetnek is.A közösségi vállalkozás legnagyobb érdeme mégis az, hogy az indulás után tíz évvel nem szűnt meg.

Tamás Pál ügyvezető igazgató a bankkölcsön utáni időszakra szövögeti a szövetkezet jövőjét Fotó: Makkay József

Biztatóan induló kezdeményezés

Az 1990-es években csődbe ment keresztúri tejgyár épületeit egy külföldi ingatlanspekuláns vásárolta meg. Amikor pár évvel később tovább akarta adni, a Hargita Megyei Tanács elnöke, Borboly Csaba közbelépett, és azzal az ötlettel rukkolt elő, hogy a környékbeli gazdák társuljanak szövetkezetbe, gyűjtsenek pénzt a gyár megvásárlásához, a vételárat pedig a megyei tanács kiegészíti.

A környékbeli falvak gazdáinak tájékoztatását két mezőgazdasági szakember, Varga Nagy László agrármérnök és Szőcs Béla mezőgépészeti mérnök vállalta.

Sorra járták a falvakat, és elmagyarázták a gazdáknak, hogy a szövetkezeti keretben újrainduló tejgyár a mentsváruk, ha nem akarják a tehéntartást feladni. Addigra a tejgyárak jórészt már lemondtak a kisgazdák tehéntejéről, mert túl költségesnek tartották a falusi tejcsarnokok fenntartását. Akiktől átvették a tejet, azt is aprópénzért és hónapok után fizették ki, így a gazdáknak valójában nem maradt választásuk, ha meg akarták őrizni pár tehenes állatállományukat.

A történet többi részét már a keresztúri tejgyár irodájában szövögetjük Tamás Pál ügyvezető igazgatóval és Szőcs Bélával, a szövetkezet vezetőtanácsának tagjával, aki induláskor az alelnöki tisztségét vállalta az alapító elnök, a néhány éve nyugdíjba vonult Varga Nagy László mellett.

A székely gazdák összefogásával és tucatnyi környékbeli befektetővel tető alá hozott szövetkezet megvásárolta a régi szocialista időkből fennmaradt technologiájú gyárat, amiről kiderült, hogy berendezéseinek beüzemelésére a Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hivatal nem ad engedélyt.

A szövetkezet tejgyára tehát a régi berendezéssel nem indulhatott el.

A rossz hírek ezzel nem értek véget. A Hargita Megyei Tanács nem tudta kifizetni a szövetkezetnek beígért támogatást sem, miután a Számvevőszék a tranzakciót ellenezte. Az állami ellenőrző hatóság arra hivatkozott, hogy gazdasági beruházásra nem fordíthatók önkormányzati közpénzek, így a Borboly Csaba vezette intézmény a beígért támogatásnak mintegy harmadát fizette ki a szövetkezetnek.

A friss sajt alapanyaga. Napi 12 ezer liter tejet dolgoznak fel a székelykeresztúri gyárban Fotó: Makkay József

Menekülés a bankhitelbe

A döntéshelyzetben magára maradt vezetőség akkor szembesült a pőre valósággal, hogy a megvásárolt gyárépületek új technológiával és berendezéssel történő ellátását csak bankhitelből tudják fedezni: 1 millió eurós beruházásra volt szükség ahhoz, hogy a gazdáknak és a nagyobb befektetőknek beígért tejgyár beindulhasson. Akkoriban semmiféle pályázat nem jött szóba, így a vezetőtanács a Transilvania Bank hosszúlejáratú hitelkerete mellett döntött, a bank pedig a gyár minden ingó és ingatlan vagyona fölött rendelkezett. Az igazgató szerint ezzel megpecsételték a szövetkezet fejlődési lehetőségét, hiszen

a banki garanciába kerülő szövetkezeti vagyon miatt az elmúlt tíz évben nem volt esélyük pályázni sem.

Gazdasági és jogi helyzetük miatt a magyar állam által támogatott Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program keretében megpályázható nagyösszegű támogatásról éppúgy lemaradtak, mint más uniós pályázatokról. Egyetlen esélyként az maradt, hogy a teljes termelést a hiteltörlesztésnek rendeljék alá, és amikor a banki adósság lejár, újragondolják a szövetkezet jövőjét.

Soha nem tudtunk e helyzetbe belenyugodni, hiszen a szövetkezet egy egész vidék állattartó gazdatársadalmát mentette meg.

Az utóbbi tíz év minden mezőgazdasági miniszterének elmagyaráztuk ezt. Más erdélyi szövetkezetek vezetőivel karöltve tucatnyi alkalommal kilincseltünk a bukaresti agrártárca vezetőinél, és mindannyiszor értésére adtuk, hogy a néhány működő romániai szövetkezet megsegítése nélkül hatalmas negatív hatása lenne a gazdák megítélésében, ha e közösségi vállalkozások bedőlnek. Minden mezőgazdasági miniszter megdicsért, hogy jó munkát végzünk, megveregette a vállunkat, de anyagi támogatást nem kaptunk” – összegzi lesújtó tapasztalatát Szőcs Béla.

A szentábrahámi agrárszakember mintegy 60 fejőstehénből álló állománnyal termel tejet a szövetkezetnek. Emellett a Gagy menti gazdák érdekeit képviseli a vezetőtanácsban. Az igazgató szerint a szövetkezet mindennapi életében a hatalmas bankhitel törlesztőrészletei azt jelentik, hogy nem marad pénz komolyabb fejlesztésre. És arra sem, hogy a szövetkezet osztalékot fizessen a befektetőknek, de a tejbeszállító gazdák is csak a piaci tejfelvásárlási árat kapják, más juttatásokra nincs pénz.

Szőcs Béla szentábrahámi agrárvállalkozó: becsületbeli kérdés kitartani a szövetkezetben Fotó: Makkay József

Átrendeződő szarvasmarhatartás

Időközben fogy a kisgazdák aránya és nő az agrárvállalkozói keretben termelő gazdáké. A több tíz állatot tartó tehenészeteket azonban megpróbálják elcsalogatni a szövetkezettől a magasabb felvásárlási árat kínáló tejgyárak, ezek viszont továbbra sem vevők a kisgazdák tejcsarnokos felhozatalára. Az 54 működő tejcsarnok szinte ugyanannyi udvarhelyszéki településről gyűjti be a keresztúri tejgyár számára a tejet. A tejár lassú emelkedése – tíz év alatt a másfélszereresére nőtt – újabb nehéz döntések elé állítja a tejgyárat, hiszen az egyre erősebb piaci konkurenciában meg kell őriznie beszállítóit, hogy tartani tudja a napi 10-12 ezer literes feldolgozói kapacitást. Szőcs Béla szerint az ő tehenészetének is többet ígért a konkurencia, de nemet mondott. Ezt becsületbeli kérdésnek is tartja, hiszen rengeteg munkája fekszik a szövetkezetben. Úgy érzi, ennyi megpróbáltatás után már csak felívelő pálya jöhet…

A szakember azt is szóvá teszi, hogy mindig kitartásra biztatja a gazdákat. Elmagyarázza nekik, hogy nemcsak az 1,20 lejes literenkénti tejfelvásárlási árat kell beszámítani a bevételek közé,

hanem ide tartozik az állattenyésztést lehetővé tevő mezőgazdasági területek területalapú támogatása, a tenyészállatok után kapott uniós támogatás, vagy az a tejpénz, amit az állam fizet a beadott tejmennyiségre. Ha mindezt összeadja a termelő, akkor megéri tehenet tartani és tejet fejni.

Tamás Pál azt is szóvá teszi, hogy a szövetkezeti eszme önmagában szép történet, de az a gond vele, hogy nálunk az emberek nem érzik át a valóságtartalmát. A tagok nagyobb része számára a szövetkezeti tagság csupán egy tejárat jelent. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogyha a szövetkezet nem alakult volna meg, sok száz gazdacsalád bevételi forrása elúszik… „Mi azt szeretnénk, ha a gazda tejéből gyártott szövetkezeti termékek egy része visszakerülne a gazdákhoz, ha ezeket magukénak éreznék és fogyasztanák. Ha e körforgás megvalósul, akkor közelebb érzik magukhoz a szövetkezetet” – véli az igazgató.

Sajtérlelés. Bukarestbe is eljutnak a szövetkezet tartós termékei Fotó: Makkay József

A szegényes büdzsé ellenére a tejbeszállító gazdákat az állattartáshoz szükséges fogyóanyagok egy részének közös beszerzésével támogatják, azonban az igazgató elismeri, ennél többre lenne szükség, de anyagi lehetőségük jelenleg csak erre futja.

Csúcsminőség olcsó áron

A gyárlátogatás során megnézhetem a teljes technológiát a beérkező tej minőségi vizsgálatát végző laboratóriumtól a végső raktárig, ahol mintegy 25 termék vár kiszállításra. Közöttük a legkeresettebb friss tej, a különböző sajtok, a tejföl és a vaj. Ezek jórészét ismerem, amióta Kolozsváron is megvásárolhatók. A keresztúri tejfeldolgozó azonban ennél sokkal többféle terméket állít elő, hiszen szoros partneri kapcsolatban áll a csíkszépvízi és a kézdiszéki szövetkezettel. Ezek termékeinek egy részét szintén itt gyártják, vagy barterben kicserélik egymás között. A tejtermékeket hozzávetőleg 150 km-es körzetben forgalmazzák a három székelyföldi megyében, illetve Kolozsváron, de egy-egy szállítmány eljut Bukarestbe is.
Az igazgató szerint „egy nagy bajuk” van:

csak tiszta tejből készítik termékeiket, amelyet a romániai piac nem jutalmaz.

Keresztúri tejföl. A minőséget nem fizeti meg a hazai piac Fotó: Makkay József

Az üzletekben ugyanazon a polcon sorakoznak a tejgyárak különféle adalékanyagokkal feltuningolt, olcsóbb és sokkal gyengébb minőségű termékei, ami ádáz konkurenciát okoz a tejtermékek piacán. Az emberek többsége az árat nézi, és nem a minőséget, emiatt sok termelő inkább a minőségből enged. Szőcs mérnök felidéz egy régebbi vezetőtanácsi vitát arról, hogy érdemes-e tiszta tejből előállítani tejtermékeket. Akkor egyhangú döntés született arról, hogy kitartanak eredeti elveik mellett, még akkor is, ha a piac ezt nem méri fel.

Arról is megkérdezem a vezetőket, hogy ezt az előnyt – amit most hátrányként élnek meg – nem lehetne-e jó marketingfogással a szövetkezet kereskedelmi előnyévé tenni. Például saját üzlethálózat kigondolásával, ahogyan az a két világháború között már működött az erdélyi tejszövetkezeteknél. A válasz szerint ismét visszakerülünk az „ősbűnhöz”, a fejlesztéseket, beruházásokat megbéklyózó bankhitel kamatterheihez. Amiről senki nem akar tudomást venni a gyár és a szövetkezet napi gondjait felvállaló vezetőtanácson kívül. Holott itt nem néhány ember egyéni vállalkozásáról van szó, hanem egy egész vidék tejtermelését és a szövetkezeti eszmét vállán hordozó kezdeményezésről. Amelyet mindenki csak szóbeszéd szintjén támogat.

2 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.