Tavaszra jön a járvány ötödik hulláma – Zakariás Zoltán parlamenti képviselő szerint a tömeges oltást nem lehet elkerülni

Makkay József 2021. november 11., 08:20

Idő kérdése, hogy a román törvényhozás mikor fogadja el a Covid-igazolvány munkahelyi bevezetéséről szóló törvénytervezetet, amelyet az AUR kivételével valamennyi párt támogat. Zakariás Zoltán képviselő szerint készülnünk kell a járvány tavaszi, ötödik hullámára is.

A Covid-igazolás Romániában előbb-utóbb kötelezővé válik a munkahelyeken is •  Fotó: Veres Nándor
galéria
A Covid-igazolás Romániában előbb-utóbb kötelezővé válik a munkahelyeken is Fotó: Veres Nándor

Az uniós digitális Covid-igazolvány munkahelyi bevezetéséről szóló törvénytervezet pár napja botrányba fulladt a bukaresti képviselőházban, miután a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselői megakadályozták a vita folytatását.

Az oltásellenesek tömegeinek a szavazataira pályázó szélsőséges román párt egyik képviselője internetes oldalon osztotta meg a törvényhozás összes képviselőjének és szenátorának a telefonszámát,

hogy a nép üzenetben vagy telefonhívással gyakoroljon nyomást a pártok választottjaira a törvénytervezet elutasítása érdekében. Ez az oltásellenes hangulat lassítja az oltakozás felfuttatását célzó intézkedéscsomag elfogadását.
Zakariás Zoltán orvos, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben RMDSZ-listán bejutott parlamenti képviselő szerint a jövő héten előreláthatóan folytatódik a törvénytervezet vitája. Az AUR-t leszámítva a többi párt különböző módosításokkal nagy valószínűséggel megszavazza a rég várt törvénytervezetet. Néhány RMDSZ-es kollégájával közösen Zakariás Zoltán is beterjesztene egy módosító javaslatot, amely lehetővé tenné, hogy az elektro­nikus Covid-igazolás mellett – átmeneti időszakra – a munkahelyeken bizonyító erejű legyen az antitestteszt is, amely igazolja, hogy az illető már átesett a koronavírus-fertőzésen.

Az antitestteszt azoknak jelent most segítséget, akik túljutottak a betegségen, de nem jelentkeztek orvosnál, nem készítettek tesztet, így nem vették őket hivatalosan nyilvántartásba.

Mindemellett a végső cél mégis az, hogy ezek a személyek is megkapják az oltást” – fogalmazott az Erdélyi Naplónak a szakember.

Zakariás Zoltán szerint csak a tömeges átoltottság védhet meg a koronavírus-járvány újabb hullámaitól •  Fotó: EMSZ sajtóiroda
Zakariás Zoltán szerint csak a tömeges átoltottság védhet meg a koronavírus-járvány újabb hullámaitól Fotó: EMSZ sajtóiroda
Lecseng a negyedik hullám

A magyar politikus információi szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) is javasolja ezt az átmeneti könnyítést a munkavállalók számára, ők azonban a zöld igazolványba iktatnák az előírást is. Ezzel kapcsolatban Zakariásnak kételyei vannak, ugyanis jogászoknak kell tisztázni, hogy az Európai Unió hatóságai által szabályozott zöldigazolvány kritériumaiba belefér-e az újabb kitétel, az antitestteszt.
A székelyudvarhelyi orvos szerint a koronavírus-járvány negyedik hulláma lassan lecseng, a magas elhalálozási számok jelentősen visszaesnek, és a járvány egy bizonyos ponton lenyugszik. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a veszély véget ért.

Tavasztól számíthatunk a koronavírus-járvány ötödik hullámára, a tömeges oltakozást tehát nem lehet kikerülni.

Biztonságosan csak az oltás véd meg, erre kell tehát a lakosságot felkészíteni” – fogalmazott lapunknak a képviselő, aki bízik egy jól felépített oltási kampány sikerében.

Összemosódó jobb és baloldal

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) politikusát a kormányválságról, illetve az alakulófélben levő PNL–PSD–RMDSZ-nagy­koa­lícióról is kérdeztük. Az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt (MPP) együttműködéséből létrejövő Erdélyi Magyar Szövetség parlamenti képviselője szerint a pártideológiának továbbra is szerepe kéne hogy legyen a román belpolitika alakulásában, valójában azonban a politizálás egy gyakorlati eredményességet követő merkantilista típusú hozzáállásra tevődött át. Ezzel magyarázható az a jelenség, hogy a román belpolitikában elmosódnak a határok a jobb és a baloldali politizálás között. Erdélyi magyar szempontból ugyanakkor azt lehet látni, hogy

a két nagy román politikai tábor – a nemzeti liberális és a szociáldemokrata – nagyjából egyformán viszonyul az erdélyi magyarság önrendelkezési törekvéseihez.

„Az előző jobboldali kormánykoalíció programjában a kisebbségi törvénytervezet tételesen szerepelt. Az RMDSZ-frakción belül abban egyeztünk meg, hogy miután lejár a két román pártban a belső választás, ősszel napirendre tűzzük az erdélyi magyar kezdeményezést. A koalíciós válság miatt ebből végül nem lett semmi. Az a kérdés, hogy az új szociáldemokrata–nemzeti liberális felállásban erre mekkora esély lesz” – fogalmazott lapunknak a parlamenti képviselő.
Az erdélyi magyar közösség szempontjából Zakariás ugyanakkor nagyjából pozitívnak tartja a lecsengett jobboldali kormánykoalíció teljesítményét: az utóbbi egy esztendőben látványosan sok pénz jutott az erdélyi magyar önkormányzatoknak.

A romániai politikai rendszer az elmúlt harminc évben úgy épült ki, hogy az önkormányzati munka igazából csak akkor eredményes, ha a polgármester pártja kormányon van.

Ellenzékben is hozzá lehet jutni forrásokhoz, de sokkal nehezebben, és jórészt csak akkor, ha már van egy meglévő kapcsolatrendszer. Az EMSZ képviselője szerint nem normális jelenség ez, de a romániai politikai berendezkedés jellemzője, ezért alkalmazkodni kell hozzá.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.