Fenyegetik az autonómiastatútum beterjesztőjét

Makkay József 2020. május 07., 10:14 utolsó módosítás: 2020. május 07., 17:24

Klaus Iohannis államfő magyarellenes kirohanása óta a székelyföldi autonómiastatú­tumot másodszor benyújtó Kulcsár-Terza József háromszéki képviselőt a román közösségi oldalakon súlyos fenyegetések érik. Az MPP színeiben és az RMDSZ képviselőházi frakciójában dolgozó politikussal az autonómiatervezet eddigi göröngyös útját vettük számba.

A román törvényhozás 2018-ban és 2020-ban is ugyanazzal a vehemenciával utasította el Székelyföld autonómiastatútumát •  Fotó: Gov.ro
galéria
A román törvényhozás 2018-ban és 2020-ban is ugyanazzal a vehemenciával utasította el Székelyföld autonómiastatútumát Fotó: Gov.ro

– Klaus Iohannis magyarellenes kirohanása és a székelyföldi autonómiastatútum elutasítása hogyan csapódott le a törvénytervezetet benyújtó képviselő személyén?
– Az elmúlt napokban a közösségi oldalakon több román nyelvű fenyegetést kaptam, mint politikusi karrieremben bármikor. Az államelnök nyilatkozata szélsőséges megnyilvánulásokat hozott elő az emberekből a székelyföldi autonómiatörekvésekkel kapcsolatban. Nem kell félnünk az államfő és az emberek fenyegetőzéseitől, de jó, ha ezekre odafigyelünk.

– Román kollégái nem szitkozódnak a parlamentben?
– Az államelnökhöz hasonló alpári hangnemmel legutóbb 2018 tavaszán találkoztam a képviselőház és a szenátus plénumi ülésein, amikor elutasították a székelyföldi autonómiastatútumot. Ez a fajta hangnem a bukaresti törvényhozásban nem jellemző a kollégák közötti kommunikációban. Egyszer fordult elő, hogy

az egyik román képviselő mellettem elhaladva szitkozódott. Nem vettem fel a kesztyűt, mert úgy gondoltam, ilyen a stílusa és az „értékrendje”.

Egy másik alkalommal a parlament folyosóján ránk szólt egy képviselő, hogy beszéljünk románul, mert Romániában élünk. Egyik RMDSZ-es képviselőtársammal beszélgettünk magyarul, és a verbális támadásra határozottan elmondtuk az illetőnek, hogy magyar az anyanyelvünk, amit az országban bárhol szabadon használhatunk. Ugyanakkor vannak jó tapasztalataim is.

Nem egy esetben előfordult, hogy a parlament folyosóján román képviselők léptek hozzám, és gratuláltak autonómiatervezetünkhöz.

Szabadkoztak, hogy nem tudják megszavazni, mert pártjuk nem engedi, de magánvéleményük szerint a törvénytervezet jó kezdeményezés.

– A plénumbeli vitát megelőző szakbizottsági üléseken a román képviselőkkel hogyan tudtak Székelyföld területi autonómiájáról tárgyalni?
– Miután 2017 decemberében benyújtottam a törvénytervezetet a parlamentbe, 2018 tavaszán először a képviselőház emberjogi és közigazgatási szakbizottságában tárgyalták. A szakbizottságokban negatívan véleményezték, azonban meglepetésemre akadt olyan román képviselő, aki szavazáskor tartózkodott. A törvénytervezet újbóli, tavaly decemberi benyújtását követően idén márciusban a szükségállapot kihirdetése előtt először a közigazgatási bizottság tárgyalta a jogszabálytervezetet, ahol érdekes vita alakult ki. Az egyik román honatya azzal érvelt, hogy az erdélyi magyarságnak már van autonómiája, azaz minden joga adott, így nem érti, mi szükség van a törvényre. Másik kollégája viszont azt mondta, hogy ezt a jogszabályt most nem lehet elfogadni, mert a romániai társadalom nincs erre megérve. A román lakosság nem értené, valójában mit is akarnak a székelyek. Felhangoktól, sértegetésektől mentes szakbizottsági vita alakult ki, amelynek végén a többség elutasította ugyan a törvénytervezetet, de szavazáskor az RMDSZ-es voksok mellett az egyik román képviselő is támogatta autonómiatervezetünket.

Kulcsár-Terza József több fenyegetést kapott, mint politikusi karierrje során bármikor •  Fotó: Bíró Blanka
Kulcsár-Terza József több fenyegetést kapott, mint politikusi karierrje során bármikor Fotó: Bíró Blanka

– A román politikusok mennyire vannak tisztában azzal, hogy Európában sok közösség élvez területi autonómiát?
– Az emberjogi bizottság márciusi vitáján Benkő Erika képviselőtársam bemutatta, hogy Európában hol működnek etnikai alapú autonómiák, és azok milyen jogokkal vannak felruházva. Jómagam arról beszéltem, mit jelent a székelyföldi autonómia, és a törvény elfogadása után ez hogyan működne.

A pártok képviselőinek visszajelzéseiből tapasztalhattuk, hogy a román politikusok tisztában vannak az európai helyzettel, és tudják, hogyan működik a katalán, baszk vagy dél-tiroli autonómia.

Ők nem tájékozatlanságból ellenzik követeléseinket. Meggyőződésem, a többség attól tart, hogy a román közvélemény elítélné őket, ha kiderülne, hogy összeszűrték a levet az erdélyi magyar jogkövetelésekkel. Azt látom, hogy a román politikusok körében óriási a vélt vagy valós félelem a szavazóktól. Az úgynevezett „magyar veszély” mélyen beivódott a román társadalomba.

– Az államfővel az élen a liberálisok azzal vádolták a Szociáldemokrata Pártot, hogy támogatná a székely autonómiakezdeményezést. Van-e egyáltalán valamilyen nyitottság a szocialisták részéről a magyar jogkövetelések iránt?
– Egyetlen román parlamenti párt sem támogat. A közigazgatási bizottságban úgy szavazták le a tervezetünket, hogy a törvényt benyújtó képviselőként meg sem hívtak a szakbizottsági ülésre. Bevett gyakorlat, hogy a törvénytervezet gazdáját meghívják a szakbizottságba, hogy mutassa be a jogszabályt, ezzel is elősegítve a törvényhozási munkát. Ez most nem történt meg. Sőt olyan abszurd helyzet állt elő, hogy a szakbizottsági ülés napirendjén nem is szerepelt az autonómiastatútum.
Seres Dénes kollégám – aki a bizottság tagjaként két percet késett – azzal szembesült, hogy távollétében már az ülés legelején meglepetésszerűen napirendre vették, és hozzászólások nélkül leszavazták. Látszott, hogy a román pártok semmiféle vitát nem akarnak a törvényről. Március második felében a parlament egyetlen alkalommal ülésezett online, amikor elfogadta az államfő rendkívüli állapotról szóló rendeletét, de másról nem esett szó. A székelyföldi autonómiatervezet képviselőházi vitájának határideje március 25-én járt le, ezért a törvénytervezet úgy jutott tovább, hogy a képviselőház úgymond hallgatólagosan elfogadta azt tárgyalás és szavazás nélkül.

– Amire következett a szélsőséges kirohanás. A román államfőt mennyire érhette meglepetésként a törvényhozási fordulat?
– A képviselőház online plénuma keretében április 29-én délelőtt Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök beolvasta azokat a törvénytervezeteket, amelyek hallgatólagosan átmentek a parlamenten, közöttük Székelyföld autonómiatervezetét is. A Nemzeti Liberális Párt frakcióvezetője, Florin Roman ekkor szót kért, és elmondta, mekkora disznóság történt Románia parlamentjében a székelyföldi autonómiatervezet hallgatólagos elfogadásával, és elkezdte szidalmazni a parlament szociáldemokrata elnökét. Ciolacu szót kért, és elismerte, erről ő tehet, de jelezte, hogy a szenátus még aznap délután el fogja utasítani az RMDSZ által benyújtott törvénytervezetet. A kormánypárti és ellenzéki szópárbajra délelőtt tíz órakor került sor. Mindenki számára világos volt, hogy a délután 14 órakor kezdődő szenátusi plénumon az egyetlen napirendi pontként szereplő autonómiatervezetet elutasítják. Ilyen előzmények után lépett a nyilvánosság elé Klaus Iohannis, és a délelőtti történések pontos ismeretében elkezdte szidni a Szociáldemokrata Pártot, a székely autonómiát, az erdélyi magyarságot és Magyarország kormányát.

Iohannis pontosan tudta, hogy két óra múlva a szenátus rendkívüli ülése elutasítja a székelyföldi autonómiatervezetet.

– Mi okozhatta a román államelnök szokatlanul vehemens kirohanását?
– Orbán Viktor magyar miniszterelnök szavaival értek egyet, aki azt mondta, nézzük meg, mi állhat a Iohannis felszólalása mögötti hisztériában? Az nem igaz, hogy az államelnök nem tudja, mi a különbség az autonómia és az elszakadás között. Másrészt a törvény Székelyföld státusát rendezné, nem pedig Erdélyét. Egyértelmű, hogy a háttérben valami másnak kell lennie, ami a következő időszakban kiderül.

– Tizenhat év alatt immár negyedik alkalommal került a román törvényhozás elé Székelyföld autonómiatervezete. Melyek az autonómiaküzdelem további lehetséges lépései?
– A székelyföldi autonómiaküzdelemben csak akkor számíthatunk sikerre, ha az ügyet nemzetközi színtérre tudjuk terelni. Ország-világnak tudnia kell: Székelyföldnek van autonómiaigénye és ehhez megfelelő törvénykezdeményezése is. A siker érdekében széles körű csapatmunkára van szükség, amihez nemcsak európai parlamenti képviselőink szükségesek, hanem a magyarországi külügy támogatása is.

Meg kell nyerni nyugat-európai barátainkat, akik követeléseinkkel rokonszenveznek, és támogatják azokat.

Ehhez fontos lépés a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezése, amelynek aláírásgyűjtése hamarosan véget ér. Nekünk azonban folytatni kell a harcot, hiszen ez hosszú távú küzdelem.

– A székelyföldi autonómiatervezetet Biró Zsolttal közösen nyújtotta be, aki már nem tagja a Magyar Polgári Pártnak (MPP). Az utóbbi időben ön is heves vitákat folytatott a párt vezetőségével, viszont párttagságát megőrizte. Hogyan boldogul az RMDSZ-frakcióban?
– Képviselői munkám első percétől az RMDSZ-frakció teljes jogú tagjaként politizálok, miközben pártom, az MPP döntéseit hajtom végre, betartva persze az RMDSZ-frakció szabályait. Ami abból áll, hogy folyamatosan egyeztetek az RMDSZ vezetőségével, mert a törvényhozás csapatmunka, ahol részletesen le van osztva mindenki számára a feladat. Eredmény csak akkor születhet, ha közösen lépünk fel, és együtt dolgozunk. Munkámat nem befolyásolja hátrányosan az a körülmény, hogy időközben felbomlott az RMDSZ és az MPP közötti megállapodás, amely alapján a 2016-os parlamenti választásokon az RMDSZ listáin két MPP-s képviselő jutott be a bukaresti törvényhozásba.

– Kiegyezett az MPP országos vezetőségével?
– Az MPP és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) egyesítésével kapcsolatban véleményünk kisebbségben maradt, de elfogadtam a párt döntését, és megőriztem MPP-tagságomat. Tény, hogy a párt vezetőivel kemény vitáim voltak, de mára csend van. Kialakult közöttünk egy higgadt hangvételű kommunikáció, mindenki végzi a dolgát.

A helyhatósági választásokat követően ki kell majd értékelni a pártegyesítés hozadékát.

Az Erdélyi Magyar Szövetség akkor válthatja be a hozzá fűzött reményeket, ha legalább annyi eredménye lesz a helyi önkormányzatokban, mint a két párt mostani jelenlétének. Az országos választásokra viszont közös lista kell az RMDSZ-szel, mert külön-külön nincs esélyünk labdába rúgni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.