Túl sok mosakodás
A legtöbb macska ideje nagy részét alvással, szemlélődéssel és mosakodással tölti. A túlzásba vitt mosakodás azonban számtalan egészségügyi és lelki problémát is jelezhet. Az állatorvosnak nem elég pusztán a dermatológiai hátteret vizsgálni, még akkor sem, ha statisztikailag a külső- vagy ektoparaziták és a gombák okozzák az esetek nagy hányadát. Nem elég a fejet, a külső hallójáratot parazitáló atkafertőzést kizárni, a korpásodással járó dermatofitózist, autoimmun betegségeket, vagy éppen az ivartalanítás miatti hormonhiányos dermatitiszt, nagy figyelmet kell szentelni a cica lelki életére, alaposan kifaggatva a gazdit minden apró részletről, ami esetleg kibillentheti ezt a különlegesen érzékeny állatot addigi egyensúlyából. Ma már tudjuk, hogy a stressz, a frusztráció és a belső érzelmek vihara önrontó viselkedéshez vezetnek. Hogy mi okoz egy macskában stresszt, frusztrációt és érzelmi vihart? Minden, ami egy emberben. Ha a gazda erőszakoskodik vele, ha a házban élő más macskák és állatok üldözik, ha félelmet kiváltó zajokat okoznak valamilyen munkálatok során. De a költözés, az ingerszegény környezet is tekinthető stresszfaktornak. Ha a zavart keltő állapot hosszan fennmarad, a szokás rögzül és a cica állandóan nyalja magát, akár annyira is, hogy egyes testrészein, különösen a hasán és a hátsó lábai belső felén lekopaszítja a bőrét. Ha azt látjuk, hogy a cica ismét mosakodásba fog, próbáljuk meg elterelni gyorsan a figyelmét, játszunk vele, simogassuk meg, beszéljünk hozzá kedvesen. Természetesen legjobb, ha sikerül kizárnunk a zavar kiváltó okát, nem minden oldható meg nyugtató tablettákkal vagy bódító-altató hatású speciális táppal. Úgy látszik, hogy egy kicsit a macska is olyan mint a gyerek.
Lusta macska, kövér cica
A macskák egy bizonyos kor után hajlamosak a szemlélődő életmódot előnyben részesíteni a korábbi szünet nélküli ugrabugrálás helyett. Ez azzal is jár, hogy felszednek magukra némi súlyfölösleget. Ez aztán még inkább arra ösztönzi őket, hogy csak üldögéljenek vagy szunyókáljanak a fotelban szüntelen. A macskák életük kétharmadát amúgy is átalusszák, jó lenne betekinteni ebbe az álomvilágba, bár lehet jobb így nekünk, mert minden ember nem lehet macska… Nem marad hát más, mint ezeknek a titokzatos, csodálatos lényeknek az etetése, kényeztetése. De azért nem muszáj tönkretenni az állati szépség eme megtestesítőit. Gyakran kerül a konzultáló asztalra egy-egy elhízott példány, vagy azért mert szinte sleppként vonszolja szegény maga után az ágyéki kötőszövetben felgyűlt hájat, vagy azért, mert cukorbeteggé tettük vagy éppen a zsírmájtól szenved. Ne abban leljük örömünket, hogy betegre etetjük macskánkat, inkább foglalkozzunk vele intenzívebben, hiszen mint már említettem, a cica „majdnem gyerek”. Ezzel nem a gyerekközpontú szülőket akarom megbántani, sem azokat nem akarom bosszantani, akik valamiért rühellik a macskát. Pusztán arról van szó, hogy minden saját élőlényünkért felelősséggel tartozunk. Megmosolyogtat, amikor pórázon vezetett cicát látok, az olyannak aztán biztos rendben van a mozgásigénye, főleg ha az a póráz hét métert nyúlik. De ha eléggé leleményesek vagyunk ki tudjuk csalogatni Cirmit a kényelmes fotelból, ha mással nem, azzal, hogy a száraz táp darabkáit olyan helyekre rejtjük, ahová sokat kell gyalogolnia, felugrania, esetleg felmásznia. A spárga végére kötött papírgalacsin is jó eszköz, pillanatok alatt elkészíthető és ennek kevés macska tud ellenállni, beleértve a leglustábbakat is. Így talán elkerülhető lesz a napi inzulin injekció adag, a májprotektorok és a korai eutanázia.
Káros-e a macskamenta?
Ezzel a gondoskodási praktikával is motiválhatjuk hízásra hajlamos, esetleg ivartalanított macskánkat. A gyakorló gazdik nap mint nap tapasztalják, micsoda önkívületi állapotba, szinte extázisba képes esni négylábú kedvencünk a macskamenta (Nepeta cataria) vagy a macskamentával átitatott, megtöltött játékszerek hatására. A növényben lévő nepetalacton nevű anyag az, amelyre a bársonytalpúak nagyon nagy többsége reagál és révületbe esik tőle. Ezt kihasználva változatosabbá és izgalmasabbá tehetjük cicánk életét: azokat a helyeket, ahol szeretnénk, ha többet tartózkodna (kedvenc alvóka, mászófa- és kaparófa stb.) szórjuk be macskamenta-olajjal, dörzsöljük be friss vagy szárított macskamentával. Vásároljunk számára macskamentás párnácskákat, játékszereket, esetleg a régen megunt játékokat is átitathatjuk vele. Macskamenta ízesítésű jutalomfalatkákkal is kényeztetethetjük kedvencünket, illetve otthon termesztett, friss macskamentával is kedveskedhetünk a cirmosnak. Természetesen ebben az esetben sem szabad túlzásokba esni és nem ajánlott túl gyakran használni a macskamentát, hiszen túlzott használat során veszít vonzerejéből, esetleg a macska – bár semmiféle bizonyíték nincs rá, hogy a növény függőséget okozhat – hozzászokhat. Amennyiben úgy döntünk, hogy saját magunk próbálkozunk a növény termesztésével, ügyeljünk arra, hogy a macska számára ne legyen elérhető közelségben. Általános gyakorlati megfigyelés, hogy a nagyon fiatal kölyökcicák nem érdeklődnek a növény iránt, sőt inkább félnek tőle, zavarja őket, s elkerülik a macskamentás játékokat is. Akkor se essünk kétségbe, ha bársonytalpasunk azon macsekok közé tartozik, amely nem mutat különösebb érdeklődést a macskamenta iránt: ez természetes, hiszen az egyes cicák reakciói eltérőek lehetnek.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.