Kullancscsípés: teendők és téveszmék

EN-összeállítás 2013. június 07., 11:37

Javában tart a kullancsszezon, de nem kell megijednünk, ha a szabadból hazatérve felfedezzük az élősködőt magunkon. Legalábbis erre következtethetünk a kolozsvári járványkórház ismertetéséből – az itt dolgozó szakemberek tájékoztatóban összegezték, milyen tenni- és tudnivalóink vannak.

galéria

Mindenekelőtt a megelőzésre kell figyelnünk. Kerüljük a kullancsgyanús helyeket, vagy ha ez nem lehetséges, igyekezzünk minél kevesebb időt ott tölteni. Természetjáráskor lehetőleg viseljünk világos színű ruhát, hosszú ujjú blúzt, hosszú nadrágot, amelyet magas szárú cipőbe kössünk be. Mindenképpen kenjük be magunkat kullancsellenes szerrel, vagy használjunk erre a célra kifejlesztett karkötőt. Hazatérve azonnal vizsgáljuk végig testünket, fejbőrünket is. A ruhánkat mossuk ki, mert a kullancs gyakran abban rejtőzhet.
A szakemberek felhívják a figyelmet: kullancscsípéssel nem kell a sürgősségre rohanni. Ilyenkor a legfontosabb az élősködő mihamarabbi eltávolítása, mivel a fertőzött kullancs nyálmirigyéből a megbetegedést – a rettegett Lyme-kórt vagy vírusos agyhártya-, illetve agyvelőgyulladást – előidéző kórokozók csak a beszúrást követő 4-6 óra múlva kerülhetnek a szervezetbe. Erre a célra a legindokoltabb vékony hegyű csipeszt használni, a patikákban kullancskiszedő csipeszt is kapni. A kullancsot – amelyet a néphittel ellentétben semmivel nem szabad bekenni – egy határozott mozdulattal, felfele húzzuk ki, ne csavarjuk, ne mozgassuk jobbra-balra. A bőrhöz legközelebb eső részét fogjuk meg, soha ne az utótestét szorítsuk össze. Ha sikerült eltávolítanunk, fertőtlenítsük a helyét, és jegyezzük fel pontosan, hol és mikor csípett meg az élősködő (problémák esetén ezt fogja tőlünk legelsőként kérdezni az orvos). Ha a kullancs szájszerve a bőrben marad, ne ijedjünk meg, ez önmagában már nem jelent veszélyt, elég fertőtlenítenünk a csípés helyét és megvárnunk, míg magától kilökődik a szájszerv. Kullancscsípés után – mivel a jelenlegi orvosi kutatási eredmények és eljárások szerint hatástalan – nem indokolt az antibiotikumos kezelés.
Ha sikeresen eltávolítottuk a kullancsot, nincs más dolgunk, mint a következő harminc napban figyelni testünk jelzéseire. Ha a csípés helyén vörös folt jelenik meg (a csípés után 3-7 nappal) vagy lázat, izomfájdalmat, „nyári meghűlést” észlelünk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz. Azt is tudni kell, hogy az eltávolítás után azonnal jelentkező vörös folt a bőr természetes reakciója, és nem jelent betegséget, nem azonos a később megjelenő, Lyme-kórra utaló, úgynevezett vándorló bőrpírral. Utóbbi kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. Helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de felléphet magas láz, gyengeség, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, esetleg nyirokcsomó-duzzanat, valamint idegrendszeri tünetek is. Egyelőre nem létezik oltás Lyme-kór ellen, gyanú esetén laboratóriumi vizsgálatokat végeznek, és a tünetek függvényében kezelik a beteget.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.