A jó házasság titka: veled kiteljesedve

Simon Virág 2017. február 18., 10:29 utolsó módosítás: 2017. február 18., 13:18

A Házasság Hete és a Házasság Világnapja rendezvénysorozatot több éve rendezik meg Erdélyben is. Üzenete az, hogy Bálint nap környékén minél több helyen beszéljenek a házasság semmivel sem pótolható értékéről. 

A jó házasság titka: veled kiteljesedve
galéria

 

Évről évre többen csatlakoznak
A hazassaghete.ro honlapra feltöltött programok szerint az idei rendezvénysorozatba bekapcsolódott Barót, Csernáton, Csíkdánfalva, Csíkkozmás, Csíkszereda, Csíkszentimre, Csíkszentlélek, Csíkszentmárton, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Kispereg, Kolozsvár, Marosvásárhely, Marosszentkirály, Marosszentgyörgy, Nagybánya, Nyárádszereda, Parajd, Sepsiszentgyörgy, Szatmárnémeti, Székelyudvarhely, Tasnádszántó, Temesvár. Csíkszeredában két fontosabb programot szerveznek, Kolozsváron négy helyszínen zajlanak programok és a záró alkalom február 19-én vasárnap 12 órától lesz a ferencesek templomában, ahol szentmise keretében a jelenlévő házaspárok áldásban részesülnek. Marosvásárhelyen február 19-ig kapcsolódhatnak be a rendezvényekbe a házaspárok.

A Házasság Hete rendezvénysorozat két évtizeddel ezelőtt Angliából indult Richard és Maria Kane kezdeményezésére. Valentin-nap környékén minden évben egy hétig a házasság fontosságára irányítja az emberek figyelmét. Fő célkitűzése, hogy újszerű és kreatív módon ismertesse meg azokat a hagyományos értékeket és bibliai alapelveket, amelyeknek alkalmazása sikeressé és örömtelivé teheti a párkapcsolatokat. A Házasság Hete erdélyi rendezvényeit a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja hangolja össze. A központ munkatársa, Bakó Mária (portrénkon) szerint nem elég évente csupán egy hetet figyelni a házasságunkra és élettársunkra.

Magyarországon kilenc éve szervezik

Az országos eseménysorozatot 2008 óta rendezik meg Magyarországon a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, számtalan nagyváros, település és helyi közösség részvételével. A Házasság Hete szervezőbizottsága által koordinált központi programok fővédnöke 2013 óta Herczegh Anita, a magyar köztársasági elnök felesége. A szervezők vallják: „a házasság Isten csodálatos ajándéka és gondoskodása az ember számára, amelyben a felek megtapasztalhatják a feltétel nélküli szeretet, a hűség és az őszinte megbocsátás értékét egy nekik rendelt, de nem tökéletes társon keresztül.

A házasságban egy férfi és egy nő saját elhatározásából kötelezi el magát, hogy egymás bátorítására, egész életében segítésére és védelmére törekszik. Ilyen módon a házasság felelősségteljes, biztonságos és meghitt közösséget jelent, és áldásul szolgál életük minden más területén is. A kezdeményezés olyan széles körű összefogásra törekszik, amely gyakorlati példamutatással, tudományos kutatások eredményeivel, bibliai és erkölcsi érvekkel támasztja alá a házasság örökkévaló értékét. Bátorít minden olyan helyi próbálkozást, amely hidat épít az adott közösség környezetében élő házaspárok és családok felé, és segíti életüket, boldogulásukat. Nyíltan beszél a házasság mindennapi valóságáról, örömeiről és feszültségeiről. Igyekszik bölcs és gyakorlati tanácsokkal ellátni a házasokat és házasulandókat, valamint a teljes helyreállás reményét ébren tartani azokban, akiknek a kapcsolata válságban van, illetve valamilyen ok miatt megszakadt.” Magyarországon a Házasság Hete idei nagykövetei Madarász Isti filmrendező és felesége, Kerekes Mónika.

Erdély 2012-ben csatlakozott

Romániában 2011-ben már szerveztek programokat a nyugati régióban, 2012-től a Gyulafehérvári Családpasztorációs Központ kezdeményezésére Marosvásárhelyen egész hetes programok szerveződnek, amelyben több szervezet is részt vesz. Szinte egyszerre mozdultak meg a protestáns, katolikus, ortodox és más felekezetek szerte az országban. A szervezők szerint ez is jelzi, hogy a mozgalom Istentől ihletett kezdeményezés. Megmozdultak lelkipásztorok, plébániák, kisebb-nagyobb csoportok, családos közösségek. Van, ahol a település polgármestere hirdeti, ajánlja, de van, ahol házasságot és családot támogató civil szervezetek a fő mozgatórugói az eseményeknek. Sok esetben szakemberek – pszichiáterek, pszichológusok, pár- és családterapeuták – kapcsolódtak be az eseményekbe. Az írott sajtó, a tévéadók és rádióműsorok nyomtatott felületet, illetve műsoridőt ajánlanak a kezdeményezőknek. Idén 23 településről küldték be a programokat és meghívókat. Az erdélyi programokat a Família Centrum szervezi, és bekapcsolódtak az erdélyi és királyhágómelléki református gyülekezetek is. Idén létrejött az erdélyi, romániai programokat népszerűsítő honlap is: www.hazassaghete.ro.

Úton vagyunk a házasságban is

Az idei rendezvénysorozat mottója: Veled kiteljesedve. Bakó Mária családterapeuta szerint az idei hét jelszava arra szólít fel, hogy fedezzük fel a teljességet, hiszen az ember a teljes életre teremtetett. „Úton vagyunk a házasságban is. Ahogy telnek az évek, összekötnek az örömteli és a fájdalmas tapasztalatok, de ezek által is felfedezhetjük: Isten a házasság által a több életre, az igazi szabadságra, a teljességre hív. Társak vagyunk az örömben és egymás támogatásában, az egymásért való felelősségvállalásban, a közösen viselt terhekben, egymás jó tulajdonságainak kibontakoztatásában, magunk és társunk gyengéinek elfogadásában. Keressük meg újra, hogy milyen vágyakkal kezdtük el a házasságunkat, nézzük vissza közös életünket úgy, hogy közben felismerjük azokat a helyzeteket, hatásokat, amelyek gazdagabbá tettek, jó irányba vittek, egymáshoz csiszoltak, alakítottak. Legyünk nagylelkűek ebben, adjunk hálát azokért a kihívásokért is, amiből türelmet, bölcsességet, elfogadást tanultunk. Az eddig megtett közös út – ami lehet 1–2 vagy 10–20, esetleg már 50 év – segített abban, hogy elmondhassuk egymásnak: Veled kiteljesedve.”

Amin dolgozni kell

A családpasztorációs központ szakembere szerint fontos hangsúlyozni, hogy a házasság egy fejlődési folyamat. Tévedés azt hinni, hogy minden megy magától, s elég, ha szeretjük egymást. „Fontos tudatosítani, hogy emberi kapcsolataink – a házasságunk is – állandóan alakulóban vannak, így ápolnunk kell. Az első rózsaszín időszak után figyelnünk kell arra, hogy összhangban legyen a közeledés és az elengedés, ne fojtsuk meg egymást. Kihívást jelent a gyermekek születése vagy az erre való hiábavaló várakozás. Ma már idősebb korban kötnek házasságot, később vállalják a gyermekeket, s sokszor megtörténik, hogy a házasság nem a terv szerint alakul. A gyermeknevelés kérdésében is fontos az összhang: ne a gyermekek előtt vitassák meg a szülők, milyen elvek mentén szeretnének jutalmazni, fegyelmezni. Minden életszakasznak lehetnek krízisei, s meg kell tanulnunk ezeket megelőzni vagy megoldani. Sokszor azt hisszük, hogy kisebb-nagyobb nézeteltéréseinket meg tudjuk oldani, vagy a szőnyeg alá seperve azok eltűnnek. Jó tudatosítani, ez nem így van. Szükség esetén nem szégyen külső segítséget kérni” – hangsúlyozza Bakó Mária, aki szerint tágabb és szűkebb közösségünkben is találhatunk olyan személyt, akivel megbeszélhetjük a felmerülő gondokat. Egy idősebb, tapasztaltabb családtag is rá tud világítani külső szemmel arra, hogy házaséletünkben mi nem működik jól. „Mi magunk is folyamatosan változunk, s velünk változik házasságunk. Felismerve saját hibáinkat, változtatni tudunk kapcsolatainkon. Tudományosan bizonyított tény, hogy ha egy közösségben valakiben elindul egy pozitív változás, az hatással van a többi tagra is. Mindenkinek magával kell kezdenie a változást, nem mástól kell elvárnia a változást. Betöltetlen vágyaimat, elvárásaimat hiába vetítem házastársamra, saját magamnak kell azokat átértékelni, megvalósítani” – magyarázza Bakó Mária.

Az önismeret fontossága

A családpasztorációs központ önismereti előadássorozatot is indított Szerdai párbeszédek címmel. Ezeken a találkozókon szakemberekkel a családi élet különböző területeit, a gyermeknevelés kérdéseit, az útkereső fiatalok vagy a családi problémákkal küzdők párkapcsolati témáit is érintik. Jegyes kurzust szerveznek, amely keretében keresztény házaspá­rok foglalkoznak a házasságra készülő fiatalokkal, elbeszélgetnek velük a házasság szépségeiről és nehézségeiről egyaránt. A szakember szerint a házassággondozás fontos feladat, hiszen a boldog házasságban élő gyermekek egészséges felnőttekké válnak. A jól működő házasságokban élők az élet minden területén jól teljesítenek. Rendezvényeikkel – különösen a február közepén szervezendő alkalmakkal – azt akarják hangsúlyozni, hogy házasságban élni jó, a házasság pedig érték. Azt nem kirakatban kell őrizni, és időnként letörölni róla a port, hanem igazi értékként kell kezelni.

Családi nap a Magyar Országházban
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége február 18-án rendezi meg hagyományos Családi Napját a Magyar Országházban. Az idei találkozó különlegessége a Családban élni és magyarnak maradni a Kárpát-medencében címet viselő konferencia. A rendezvényen előadást tart Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Pelczné dr. Gáll Ildikó, az Európai Parlament és a FIDESZ alelnöke, dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke, Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség–Demokratikus Cselekvés Pártja szerbiai parlamenti frakcióvezetője, Őry Péter, a szlovákiai Magyar Közösség Pártja Országos Tanácsának elnöke, valamint Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, parlamenti képviselő. A Családi Napot és a konferenciát Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke nyitja meg. Természetesen a gyerekek sem maradnak program nélkül: táncház, hangszerbemutató, kézműves foglalkozások és sok más érdekesség várja majd őket az Országház folyosóin és patinás termeiben is. 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.