Amióta 45 évvel ezelőtt, kisiskolás koromban megjelent az első cikkem a Jóbarát című gyereklapban, az utóbbi négy évtizedben sok jegyzetet, tudósítást, interjút, riportot, beszámolót írtam különböző lapoknak. De egyik sem jött össze olyan nehezen és nyögvenyelősen, mint a mostani írás, amiben az idén 33 esztendős Erdélyi Napló nyomtatott változatát kell búcsúztatnom. Olyan ez, mintha temetésen lenne az ember, hiszen
az 1989-es rendszerváltás után az elsők között megjelent „új idők, új dalait” idéző kiadvány rövid életű napilap-pályafutását követően az erdélyi magyar sajtó meghatározó hetilapjává vált.
Amely az elmúlt 33 esztendő romániai magyar közéletét, a politika változásait és az ezzel járó lapkiadási nehézségeket tükrözte.
E „krisztusi kort” megért kiadvány megszűnése – a lapcsoportban megjelenő Krónika és Székelyhon napilapokhoz hasonlóan – a médiacsoportban dolgozók számára is talány. Lapjaink már korábban is átéltek nehéz időket és tulajdonosváltásokat, de egy-egy újabb nadrágszíj-összehúzással mindig sikerült továbbvinni a lapkiadást.
Úgy tűnik, idén ősszel minden gond és baj összeadódott.
Az ukrajnai háború tengernyi negatív hatása ott áll a több mint duplájára emelkedett újságpapírár mögött is.
Ekkora árrobbanást a nagy példányszámú lapoknak is nagyon nehéz kigazdálkodni, nemhogy az ezer sebből vérző erdélyi magyar sajtó megbirkózhatna vele. Ez volt az a pillanat, amikor a magyarországi tulajdonosok úgy gondolták, a nyomtatott lapok kiadását le kell állítani. További finanszírozás híján az erdélyi kiadónak nem volt választása. Megszületett a fájdalmas döntés, amely nemcsak a nyomtatott lapok végét jelenti, hanem ezzel sok kolléga munkahelye is megszűnt.
Ahogy lenni szokott, nem mindenkit érintett lesújtóan a hír. Aki annak drukkol, hogy Erdélyben és a Kárpát-medencében minél kevesebb legyen a magyar nyelvű lap, az elégtétellel vette tudomásul, hogy a „hét gazdag esztendő” után a magyar kormány „saját táborán” spórol azzal, hogy a határon túli támogatások lefaragásával sajtótámogatásra is jóval kevesebb pénz jut.
Aki kárörvend, az fel sem fogja, hogy Erdélyben a magyar nyelvű kiadványok hozzánk hasonló cipőben járnak.
Legtöbben anyagi gondokkal küszködnek: nehezen fizetik a nyomdaszámlákat, és kicsik a fizetések még akkor is, ha a lap kiadását kivételes esetekben helyi önkormányzati intézmény finanszírozza. Ma már nem az a kérdés, hogy a Krónika, a Székelyhon, illetve a két napilap mellékleteként megjelent Erdélyi Napló miért szűnt meg ilyen hirtelen, hanem a többi nyomtatott erdélyi magyar lap mikor jut a mi sorsunkra? Piaci körülmények között ugyanis már nemcsak romániai magyar, hanem a román nyelvű nyomtatott lapokat sem lehet nyereségesen, önfenntartóan kiadni. Valamennyi lap addig él, amíg különböző külső forrásokból elő tudja teremteni a fenntartáshoz szükséges pénzt.
Az újságírásban egy korszak végéhez értünk. Az élet sok területén átéltünk már ilyen nagy változásokat, mostanra azonban a nyomtatott sajtót is elérte végzete. Nem temetni akarom a nyomdaszagú lapokat, csak éppen arra figyelmeztetni, hogy a következő években az lesz a kuriózum, ha egy-egy ilyen kiadványt még kézbe vehetünk. Közben az élet megy tovább elektronikus formában, a számítógép képernyőjén vagy az okostelefonokon megjelenő cikkekkel.
Ez tehát a búcsú pillanata. A kollégáknak és olvasóknak egyaránt megköszönöm a sokéves kitartást. Szép munka volt!
Dr. Kolumbán Vilmos Józseffel, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektorával és az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettesével karácsony kapcsán a mai embernek szóló egyházi üzeneteket járjuk körül.
Tanítani és gyógyítani mesével is lehet – vallja Patka Ildikó kolozsvári bábszínész. Számára nemcsak munka, hanem elköteleződés és hivatás is a bábos élet. Ildikó a színfalak mögötti varázsvilágról és a csapatmunka fontosságáról mesélt lapunknak.
Nyolc hónap után sem látni az orosz–ukrán háború végét. Nemhogy békéről, de tűzszünetről sem tárgyalnak. Pedig az lehetne az első lépés a béke irányába – állítja Kiss Rajmund diplomata, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Diplomáciai Műhelyének vezetője.
Tőkés Lászlót a sorsfordító napok előtt hallomásból ismertem. 1989-ben a Szabad Európa és a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában az egész családunk követte temesvári küzdelmét. Nem sejtettem, hogy az ügy kapcsán sorsunk évtizedekre összefonódik.
Tamás Gábort nem kell bemutatni az olvasóknak. Az egyik legnépszerűbb könnyűzene-énekes, dalszerző, aki számtalan slágerrel ajándékozta meg közönségét. Közelgő erdélyi turnéja alkalmából beszélgettünk a művésszel.
Végleges bírósági döntés mondja ki az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt egyesülését Erdélyi Magyar Szövetség néven. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral az új párt előtt álló feladatokról és az RMDSZ-hez fűződő viszonyukról beszélgettünk.
Számos erdélyi kastély, kúria, templom és öt magyar községben több tucat hagyományos építésű ház újul meg uniós támogatásokból. Hegedüs Csillával, az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának államtitkárával beszélgettünk.
Az orosz–ukrán háború miatt erősödik a kelet-nyugati szembenállás. A Nyugat számos nemzetközi intézményen és szövetségen keresztül fejti ki hatását, ám az orosz és kínai vezetők is maguk köré gyűjtik az amerikai világgal szemben kritikus országokat.
Brassót és a két Tömöst elhagyva, a szoros kaptatójára érve a kormánykerék mellett ülőnek komolyan a „lovak közé kell csapnia” ahhoz, hogy járgányával felérjen Predeálra, amelynek egyik egyik épülete ma is jelzi, meddig tartott a Monarchia magyar világa.
Bukarestben tárgyalt Kalmár Ferenc, a magyar–román kisebbségi vegyes bizottság magyar társelnöke. Az utóbbi 11 évben a bizottságnak nem volt érdemi munkája, most történik az újjáélesztése. A brassói születésű Kalmár Ferenccel beszélgettünk.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői ...
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor ...
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.