A túlsúly, a kóros elhízás elleni küzdelem jegyében végzett ingyenes anyagcsere-felmérést májusban a marosvásárhelyi Bio Nutritio társaság dietetikusokból álló hattagú csapata. A Santa Poliklinika támogatásával működő civil szakembergárdának az elmúlt évben több hasonló, figyelemfelkeltő akciója volt. Hatvanöt marosvásárhelyi líceumi osztályban készítettek felmérést a diákok étkezési szokásairól – milyen rendszeresen esznek tejterméket, halat, zöldséget, májat és húst, és milyen helyet foglal el napi étkezésükben az egészségtelen élelmiszerválaszték? A diákokkal folytatott munka eredményeit a csapat vezetője, dr. Sánta Dóra családorvos, dietetikus (portrénkon) országos szakmai konferencia keretében mutatta be.
Tanügyi döntéshozókkal és politikusokkal arról tanácskozott, hogy a gyerekkorban már tapasztalható túlsúly, és kóros elhízás megelőzésére, illetve kezelésére az iskolai tananyagba vezessék be a dietetikai tudnivalók oktatását is. Kiderült, országos szinten erre még nincs fogadókészség, reményei szerint azonban a társaság által megkongatott vészharangok egyre több fülbe eljutnak. A Santa Poliklinika főorvosa úgy fogalmaz: az elhízás vészesen terjedő népbetegségként sok egészségügyi probléma, tucatnyi súlyos betegség okozója lehet.
Az 1979-től orvosként dolgozó marosvásárhelyi szakember régóta a dietetika, az egészséges táplálkozás megszállottja. Amikor a marosvásárhelyi orvosin önálló szakként beindult a dietetikai képzés, újra beült az egyetem padjaiba, és öt év tanulás után megszerezte második diplomáját. Az orvosok és a „csak” dietetikus diplomával rendelkező egészségügyi szakemberek között ma kemény harc folyik Romániában: a medicinát elvégző, doktori címmel rendelkező gasztrológus orvosok lenézik a dietetikusok új nemzedékét. Ezen próbál segíteni az egyre erősebb lobbierővel rendelkező Kolozsvári Dietetikus Társaság, amely a világ civilizáltabb részein nagy hagyománnyal rendelkező dietetikus szakemberek pótolhatatlan szerepéről próbálja meggyőzni nemcsak az egészségügyi felső vezetést, de a politikumot is. Az egészségügyi biztosító a dietetikai szakrendelőket egyelőre nem finanszírozza. Sánta Dóra, aki főállásban családorvosként dolgozik, a Santa Poliklinika épületében található magánrendelőjében fogadja a fogyni vágyókat. Marosvásárhelyi beszélgetésünk elején leszögezi: ő nem fogyókúrát ajánl, hanem a család tagjaival közösen vállalt életmódváltást. Úgy véli, egy fogyókúra önmagában eredménytelen, mert hosszabb távon nem lehet betartani.
Az éjszakázásokkal kezdődik
A civilizációs betegségnek tartott tömeges elhízás Romániába a rendszerváltás utáni években gyűrűzött be, amikor hozzáférhetővé váltak az addig alig ismert, és a kereskedelemben nem forgalmazott termékek: az olajban sült burgonyasziromként elhíresült chipsek, a cukros üdítők széles választéka, a transzzsírokat és a rengeteg adalékanyagot tartalmazó élelmiszerek. Ehhez társult az egészségtelen életmód gyors elterjedése: az emberek egyre később fekszenek le, emiatt felborul az étrendjük. A késő délutáni hazatéréssel elkezdődő, és gyakran éjszakába nyúló nassolás az elhízás egyik fő oka. „Eleink korán keltek: reggel kiadósan megreggeliztek, volt uzsonna és ebédszünet, majd korai vacsora és ágyba bújás. Ez ma már régi idők szép emléke” – magyarázza a doktornő, aki a gyakorta felszínes vagy teljesen kimaradó reggelivel, a rendszertelen időben sorra kerülő ebéddel és a nagy esti evésekkel, meg a mozgáshiányos életmóddal hozza összefüggésbe a gyorsan terjedő szindrómát, az elhízást.
Az éjszakába nyúló ébrenlét legkitettebb célcsoportja a fiatalság. A chipsekre, kólás italokra és a rengeteg édességre „szakosodott” gyerekek és fiatalok körében már ötéves kortól elkezdődik az a trend, amely előbb túlsúlyhoz, majd kóros elhízáshoz vezet. Fiataloknál és felnőtteknél az éjszakázás a hízás beindulásának egyik biztos jele. Régen az alvásmegvonás kínzó módszernek számított, ma önszántából vállalja az ember. Az éjszakázással a zsírszövetekben és a nyálkahártyában termelődő grelin hormon fokozza az étvágyat, ezért az ember folyamatosan nassol. A jóllakottság érzését biztosító leptin hormon receptorai az éjszakai ébrenlét időszakában eltompulnak, ezért folyamatos éhségérzettel küzd az éjszakázó – magyarázza a doktornő. A hízás okozta zsírszövetek lerakodása pedig megváltoztatja a szervezet anyagcsere-folyamatait, nő az inzulintermelés, ennél fogva egyre többet eszünk, és az ember szinte észrevétlenül egy ördögi körbe kerül, amiből külső segítség nélkül ritkán van menekvés.
Adalékanyagok tálcán
Ha az egészségtelen életmód nem lenne elegendő a hízáshoz, ezt betetőzi a rengeteg méreganyagot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása. „Pácienseimet mindig arra kérem, hogy amikor élelmiszert vásárolnak, olvassák el a címkét. A tucatnyi adalékanyagot, tartósítószert, színezéket, ízfokozót tartalmazó élelmiszereket kerüljék. Ne vásároljanak nátrium-glutamát, kálium-glutamát, szódium-glutamát, aspartam, natrium-benzoát tartalmú ételeket. Egészségre káros, elhízást elősegítő, rákkeltő szerek ezek: az ilyen élelmiszer gyakori fogyasztása nagy rizikófaktort jelent.” Az orvosnő szerint az ilyen élelmiszer azért is veszélyes, mert a mesterséges adalékanyagokkal módosított ízvilág függőséget okoz: a normálisnál ízletesebbnek tűnő hidegfelvágottat, édességet, és a tucatnyi más félkész terméket megszokja a szervezet. Régebben vigyáztak arra, hogy a csecsemő ne igyon kútvizet, mert köztudott volt, hogy az nitritmérgezést okozhat. Ma a nitrites szalámik és egyéb hidegfelvágottak kerülnek rendszeresen a bevásárlókosárba, anélkül, hogy erre figyelnénk.
Hasonló kategóriába sorolandó az állandó alkoholfogyasztás is. A jól ismert egészségkárosító következményei mellett minden alkoholtartalmú ital hizlal, tehát nem csak az üdítőként forgalmazott cukros löttyök veszélyesek. A 12 százalékos bor például azt mutatja, hogy száz milliliter folyadék 12 gramm alkoholt tartalmaz, egy gramm alkohol pedig 7 kilokalóriát. Könnyű kiszámítani, hogy a mérték felett fogyasztott borral, sörrel vagy pálinkával mennyi plusz kalória jut szervezetünkbe.
A dietetikus a dohányzás rizikóira is felhívja a figyelmet. A cigarettázó ember ízlelőbimbói megváltoznak, az ételek finom árnyalatait nem észleli, kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, inkább a túlfűszerezett, tömény ételeket részesíti előnyben, ami elhízáshoz vezet. A cigaretta elhagyásával, és a régi étkezési szokások megmaradásával gyors elhízás következik, mivel a dohányban található méreganyagok hiányában a szervezet sokkal több táplálékot dolgoz fel.
Mit okoz a túlsúly?
Az elhízott embernek nem az a legnagyobb gondja, hogy esztétikailag nem a legszebb, habár ez sem elvetendő szempont. Az igazi baj az, hogy a túlsúly és a kóros elhízás sok egészségügyi szövődményt, súlyos betegségek hosszú sorát okozza. Sánta Dóra sorolja a leggyakoribbakat: endokrinológiai zavarok (legtöbbször cukorbetegség), szív- és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, koszorúér-szűkület, agyi érelmeszesedés), artrózisok, Alzheimer-kór, daganatos betegségek... Sok betegség megelőzésének módszere tehát a racionális táplálkozás, az egészséges, mozgásban gazdag életmód. Sánta Dóra szerint az életmódváltás a tudatos élelmiszer-vásárlással kezdődik. Világszerte kezd divatossá válni a termeld magad mozgalom, amely a kiskertek újbóli aranykorát hozza vissza. Nyilván, erre sok embernek nincs lehetősége, de arra igen, hogy lehetőleg őstermelőtől vásárolja meg a zöldséget, gyümölcsöt, húst, és otthon készítse el a naponta elfogyasztott ételek többségét. A szegény ember is sokkal jobban járna, ha kevéske pénzéből inkább krumplit és kenyeret vásárolna, mint agyonkezelt, kemikáliákkal teli, olcsó bolti élelmiszereket – fogalmaz a doktornő.
Hogyan kezeljük?
Az adalékanyagokkal tele élelmiszerek hatalmas reklámkampánnyal megtámogatott forgalmazása létrehozta a fogyókúrák, csodaszerek iparágát is. Honlapok százai ontják a fogyókúrázni vágyók számára ajánlott csodakapszulák, tabletták reklámját, amitől állítólag pár nap vagy pár hét alatt fittek, karcsúak és lenyűgözően szépek leszünk. Nyilván, ilyen végkifejletre csak annak van esélye, aki túléli a kúrát. Az orvosnő szerint többen is belehaltak már ezekbe a próbálkozásokba, ezért mindenkit óva int, hogy kerülje a hasonló, gyors fogyókúrás kalandokat. Az ilyen szerek szedése gyakran okoz krónikus hepatitiszt, aminek kezelése a fogyókúráknál is keményebb böjtöt feltételez. Sánta Dóra szakorvosi rendelést ajánl azok számára, akik komolyan akarnak fogyni, nem csak fogyókúrázni.
„A dietetikai rendelés hosszabb távú kapcsolatot feltételez a szakemberrel. Legalább havonta egyszer találkozunk, és amennyiben a páciens komolyan gondolja az életmódváltást, látványos eredmények születnek” – magyarázza a marosvásárhelyi dietetikus szakorvos. A módszer lényege, hogy a fogyni vágyó embert nem egyedül vonja be a kezelésbe: ebben társ kell, hogy legyen a férj, feleség, szülő. A páciensnek nem szabad azt éreznie, hogy ő a család számkivetettje, aki külön koszton él, miközben a család többi tagja semmit nem változtat életmódján. A páciens részletes testanalízisének, teljes életstílusának, kedvenc ételeinek, szokásainak ismeretében – a dietetikus intervenció során – kialakítják a szénhidrátban, fehérjében és zsiradékban kiegyensúlyozott diétát, lehetőleg olyan ételekből, amit a páciens szívesen fogyaszt.
„Nem azért hízunk, mert kenyeret, szalonnát, húst, süteményt, csokoládét eszünk, hanem azért, mert nem tartjuk be az arányokat. Minden egészséges élelmiszert lehet enni, de csak mértékkel” – fogalmazza meg az egészséges életmód egyik ars poeticáját a dietetikus orvos.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.