Miben segíthet az iskolaorvos?

2017. február 10., 14:56

Egy Hargita megyei felmérés szerint tíz gyerekből négynél hátgerincferdülést diagnosztizáltak, de sok az elhízott és cukorbeteg tanuló is. A gyerekek egészsége szempontjából egyre fontosabb szerep hárul az iskolaorvosi szolgálat megerősítésére. 

Miben segíthet az iskolaorvos?
galéria


Dr. Gáll Anna

Hargita megyében 53 ezer tanulót tartanak nyilván, erre kilenc iskolaorvos jut: ötön Csíkszeredában, egy Székelyudvarhelyen, egy Gyergyószentmiklóson és ketten Maroshévízen dolgoznak. Falvakon a családorvos feladata az iskolások orvosi felügyelete.

Országos szinten 1200 iskolaorvos teljesít szolgálatot. A mi munkánk elsősorban a periodikus szűrővizsgálatok lebonyolítása és a fertőző betegségek megelőzése. Rendszeresen képviseljük a megyét az Országos Iskolaorvosi Konferenciákon. Utoljára 2015 májusában Kolozsváron vettünk részt hasonló kongresszuson. Ott tapasztaltam meg, hogy Hargita megyében munkánkat nem értékelik: hat éve tartozunk a polgármesteri hivatalokhoz, de Székelyföldön ez az együttműködés nehezen alakul, nincs partneri kapcsolat a helyi önkormányzatok és az iskolaorvo­sok között. E konferenciákon derül ki, hogy más erdélyi megyékben – Aradon például – a polgármesteri hivatalok minden lehetséges anyagi támogatást megadnak az iskolákban dolgozó orvosoknak. A Hargita megyei gondokat az is súlyosbítja, hogy a megyében nincs egyetlen fogászati rendelő sem, ahol a tanulók prevenciós vizsgálatával foglalkoznának. Sajnos ezt a rendellenességet az elmúlt 25 évben sem sikerült megoldani.

Egy felmérés lesújtó adatai

Tavaly szeptember–október folyamán két iskolában hat orvos és nyolc gyógytornász segítségével készítettünk alapos felmérést ezer tanuló megvizsgálásával és az adatok feldolgozásával. Az egészségügyi vizsgálatokat és a felmérést a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet (MOGYI) Endokrinológia Osztályán dolgozó dr. Szántó Zsuzsanna főorvosnővel, a budapesti Országos Gerincgyó­gyászati Társaság munkatársaival, háziorvosokkal és gyermekgyógyászokkal együttműködésben végeztük. Az eredmények lesújtóak: mintegy 400 tanulónál találtunk hátgerincferdülést, sok gyermek küszködik szívzörejjel, elhízással, magas vérnyomással és cukorbetegséggel. Két esetben találtunk melldaganatot és egy gyereknél heredaganatot, illetve golyvát (a pontos adatokat később hozzuk nyilvánosságra).

Újra kell értékelni az iskolai egészségügyi ellátást

Az egészségügyi felmérés adatai alapján is egyértelművé válik, mekkora szerep hárul az iskolaorvosokra, akik elsősorban a fertőzőbetegségek megelőzése terén és a különböző betegségek korai felfedezésével tehetnek sokat gyerekeink egészségéért. A sikeres és eredményes munkához azonban arra van szükség, hogy ez a foglalkozás ne maradjon „holtvágányon”, ne úgy tekintsenek ránk, mint valami felesleges egészségügyi szolgáltatásra. Az iskolaorvosi munka elismerése érdekében kolozsvári és marosvásárhelyi kollégákkal közösen immár országos szinten is azt szorgalmazzuk, hogy munkánkat szakmai szempontból is értékeljék. A kezünk jelenleg meg van kötve: az iskolaorvos nem írhat küldőpapírt, sem ingyen receptet, ez a háziorvos felségterülete. Az iskolákban ugyanakkor jól működött az oltások beadása: amióta a szakminisztérium ezt átadta a háziorvosoknak, a rendszerben sok a hiba.

Szakorvosi pályafutásom 34 éve során dolgoztam gyerekotthonban, nyolc évet kórházi sürgősségi ellátásban és 25 évet csíkszeredai iskolaorvosként, így jó rálátásom van az iskolaorvosi rendszerre és annak valamennyi gondjára-bajára. Fontos a pedagógusokkal való szoros együttműködés, ezért szorgalmazom, hogy minden tanító és tanár elsősegély-nyújtási tanfolyamon vegyen részt. Jó volna tudatosítani mind a Tanügy-, mind az Egészségügyi Minisztérium, mind a helyi önkormányzatok döntéshozóiban, hogy gyerekeink egészsége szempontjából az iskolaorvosi ellátásnak alapvető szolgáltatássá kell válnia.

A szerző gyermekgyógyász főorvos

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.