Mircea Dinescu és Kincses Előd kapta a MOL budapesti székházában a Petőfi-díjat 

EN-összeállítás 2024. november 29., 21:28 utolsó módosítás: 2024. november 30., 11:56

Ünnepélyes keretek között adták át a MOL-csoport budapesti székházában a Petőfi-díjat, amellyel évről-évre azokat a bátor gondolkodókat és közéleti személyiségeket ismerik el, akik sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért. Az idei év díjazottjai Mircea Dinescu költő, aki munkásságával és bátor kiállásával hozzájárult a romániai rendszerváltáshoz, valamint Kincses Előd jogász is, aki jogászként a demokratikus értékek védelmének szentelte életét.

Petőfi-díj
galéria
Kincses Elődöt az 1990 ,,fekete márciusának" idején tanúsított bátorságáért tüntették ki a Petőfi-díjjal Fotó: Kurucz Árpád/Magyar Nemzet

A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány és a MOL-csoport 2009-ben alapította a Petőfi-díjat. A kitüntetéssel minden évben azokat a kiemelkedő közép-európai személyiségeit ismerik el, akik személyes áldozatvállalásukkal és példamutató bátorságukkal sokat tettek a régióban élő népek szabadságáért. A díjat 2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át, az idei évben Mircea Dinescu költő és Kincses Előd jogász munkásságát jutalmazták.

A díjátadó során méltatták a díjazottak életművét és elkötelezettségét a szabadság, a jogállamiság és a közép-európai együttműködés iránt. Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója elmondta:

A Petőfi-díj nem csupán egy elismerés, ez egy szimbólum. Szimbóluma annak, hogy a szabadságért folytatott küzdelem időtlen, a szabadságharcosok iránt érzett tisztelet és megbecsülés pedig örök.

A mai díjazottjaink igazi, közép-európai példaképek számunkra, hiszen sosem féltek kimondani: a szabadság a közös jó, amiért nemzeteknek, népeknek együtt küzdeniük. Mi, közép-európaiak megtanultuk értékelni a szabadságot és az önrendelkezést. Tudjuk, hogy az tesz minket igazán erőssé és függetlenné, ha a kezünkbe vesszük a sorsunkat, és nem hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk. Tudjuk, hogy akkor van jövőnk, ha kiállunk az igazunkért.”

A Petőfi-díj román kitüntetettje, Mircea Dinescu költő a Ceaușescu-rendszerrel szembeni ellenállás szimbólumává vált •  Fotó: Kurucz Árpád/Magyar Nemzet
A Petőfi-díj román kitüntetettje, Mircea Dinescu költő a Ceaușescu-rendszerrel szembeni ellenállás szimbólumává vált Fotó: Kurucz Árpád/Magyar Nemzet

Mircea Dinescu költeményeiben és szatíráiban élesen kritizálta a Ceaușescu-diktatúrát, ezért a Securitate folyamatos megfigyelése alatt állt. A „Halál újságot olvas” című kötetét hazájában betiltották. 1989. december 22-én fontos szereplője lett a kibontakozó romániai forradalomnak, a bukaresti tüntetők élére állt, eljutott a televízió székházához, ahol élő adásban jelentette be Ceaușescu menekülését és a forradalom győzelmét – ez a pillanat a forradalom meghatározó szimbólumává vált.

Kincses Előd 1990. március 20-21-én, a „fekete márciusként” hírhedté vált marosvásárhelyi pogrom idején játszott fontos szerepet.

Mindvégig igyekezett békés mederben tartani az eseményeket, és figyelmeztette a magyar lakosságot, hogy ne engedjenek a provokációnak. Eközben minden lehetséges módon próbálta rávenni a román katonai és politikai vezetést a marosvásárhelyi lakosság megvédésére, a hatóságok viszont nem cselekedtek. Az események eszkalációját látva felhívta a tüntetők figyelmét az önvédelem szükségességére. Az összecsapásokat követően a várható koncepciós perek elől Magyarországon és Ausztriában keresett menedéket.

A korábbi díjazottak között volt a szintén erdélyi származású Tőkés László református püspök, Horia-Roman Patapievici fizikus, író, esszéista, Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója, Václav Klaus volt cseh államfő, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, valamint Áder János, Magyarország volt köztársasági elnöke, tájékoztat a MOL-csoport közleménye.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.