Új szív, új élet, új remények

Nánó Csaba 2017. szeptember 10., 20:32 utolsó módosítás: 2017. szeptember 10., 20:36

Kilencvenöt éve született és 50 éve végezte el a világon az első szívátültetést Christiaan Barnard orvosprofesszor. Magyarországon 25 évvel ezelőtt történt az első szívátültetés.

Új szív, új élet, új remények
galéria
Christiaan Barnard egy családi tragédia nyomán lett szívsebész

Az 1922-ben Dél-Afrikában született Barnardnak az öccse szívrohamban halt meg. Christiaan ekkor határozta el, hogy szívsebész lesz. 1945-ben szerzett diplomát és 1953-ban tett professzori vizsgát. A fokvárosi Groote Schuur Kórházban dolgozott, 1956 és 1958 között az Egyesült Államokban kétéves ösztöndíjjal a Minnesotai Egyetemen fejezte be orvosi tanulmányait, és vezető szívsebészként tért haza Afrikába. Amerikában ismerkedett meg Norman Shumway szívsebésszel, aki úttörő kutatásokat végzett a szívátültetések terén. A professzor előzőleg bevezette hazájában a nyitott szívműtéteket, több új típusú műszívbillentyűt dolgozott ki és szívátültetési kísérletsorozatot végzett kutyákon.

Christiaan Barnard 1967. december 3-án a fokvárosi Groote Schuur kórházban hajtotta végre a világ első sikeres szívátültetését. Az 54 éves Louis Washkansky az ötórás műtét során egy balesetben elhunyt 25 éves fiatal lány szervét kapta meg. A műtét sikeres volt, de a páciens 18 nappal később tüdőgyulladásban meghalt. Az orvos későbbi műtétei egyre sikeresebbek voltak, sok betege hosszú évekig élt új szívvel.

1968. január 2-án egy fehér beteg testébe egy fekete bőrű donor szívét ültette be. A beavatkozás szakmailag sikeres volt, politikailag azonban hatalmas vihart kavart: az apartheid Dél-Afrika fehér közössége felháborodottan tiltakozott az efféle faji meg nem különböztetés ellen.

Barnard professzor (aki 1974-ben az első kettős szívátültetést is végrehajtotta) 1983-ban a kezeit megtámadó ízületi gyulladás miatt kényszerült sebészi munkájának feladására. Életkedve megmaradt, tudományos munkáját az öregedés problémáinak tanulmányozásával folytatta. Mindeközben homárt tenyésztett és farmerkedett, vendéglőket nyitott, sőt sci-fi íróként is bemutatkozott. A sajtó kedvelte, mert mindig hallatott magáról, a hölgyek – fiatalok és idősek egyaránt – bálványozták, mivel igen jóképű, gazdag és extravagáns volt. Háromszor nősült és háromszor vált el, öt gyermeke közül a legkisebb 67 éves korában született. Hírbe hozták filmszínésznőkkel, többek között Gina Lollobrigidával is. A ciprusi Páfosz szigetén halt meg 2001. szeptember 2-án 79 éves korában. A sors iróniája, hogy éppen az Ötven út az egészséges szívhez című könyvét olvasgatta.

Az első magyar újszíves ma is él

1992. január 3-át írtunk, amikor Szabó Zoltán professzor az akkor 29 éves Schwartz Sándoron végezte el az életmentő műtétet. Az első magyar újszíves ma is él, a történelmi napra pedig így emlékezik: „A 128 perces beavatkozás során kivették belőlem a 3700 grammos, tehát közel négykilós, szinte már működésképtelen szívet, s beültették a helyére annak a kómában, az agyhalál állapotában lévő, 24 éves fiatalembernek a szívét, s azóta is dolgozik bennem.”

Két héttel Schwartz műtéte után újabb szívátültetést végeztek a klinikán, akkor Koncz Antal kapott új szervet. Ő három évvel ezelőtt újabb szívműtéten esett át, így a második szívvel él. Egyébként Magyarországon az elmúlt öt évben több szívátültetést végeztek a klinikán, mint az előző húsz évben, 2016-ban például 51 ilyen beavatkozást hajtottak végre, ezzel a SOTE Szív- és Érgyógyászati Klinikája az európai centrumok rangsorában a második helyet foglalja el, világviszonylatban pedig az első tíz között van.

Ma már világviszonylatban a betegek 90 százaléka éli túl a transzplantációt, 85 százalékos az egyévi és 70–75 százalékos az ötévi túlélési esély. 2009. augusztus 10-én bekövetkezett halálakor Tony Huesman volt az átültetett szívvel legtöbb ideig élő ember: 30 évet, 11 hónapot és 10 napot élt új szívvel.

 

Ki kaphat új szívet?
A szívátültetés olyan betegeknél jöhet szóba, akik előrehaladott, visszafordíthatatlan szívelégtelenségben szenvednek, és emiatt várható élettartamuk korlátozott. Műtéti javaslat előtt meg kell próbálkozni gyógyszeres és más terápiákkal is. Általában a következő betegségek esetén végzik a transzplantációt: kardiomiopáthia, veleszületett szívrendellenesség, koronaér betegség, szívbillentyű betegség, életveszélyes szívritmuszavar.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.