Ne mulasszuk el az ingyenes megelőző vizsgálatokat!

2016. május 04., 20:57 utolsó módosítás: 2016. május 04., 20:58
galéria


Dr. Soós Szabó Klára

A nem fertőző jellegű betegségek korai felismerésével és hatékony kezelésével olyan esetekben akadályozhatjuk meg a szövődmények és a visszafordíthatatlan folyamatok kialakulását, amelyek a leggyakoribb halálokok között szerepelnek Romániában. Ezek között első helyen szerepelnek a szív- és érrendszeri megbetegedések, a rákos daganatok, valamint a cukorbetegség.

Érzékelhető tünetek nélkül

A fentebbi betegségekre nemcsak azért érdemes odafigyelni, mert az elhalálozási statisztikákban listavezetők, hanem mert rendszeres szűréssel korai felismerésük gyógyítható. Kezdeti stádiumukban ezek a betegségek tünetmentesek, a beteg nem észlel magán érzékelhető, jelentős tüneteket. Ezért különösen fontos, hogy az állami egészségügyi ellátórendszer olyan eljárásokat alkalmazzon, amelyek lehetővé teszik ezeknek a betegségeknek a korai felismerését és kezelését.

Megelőző vizsgálatok

Romániában az Egészségügyi Biztosító Pénztár az alábbi megelőző vizsgálatokat finanszírozza, tehát a biztosított ezeket veheti igénybe.

Klinikai vizsgálat a családorvosnál:

0–4 éves kor között: 2, 4, 6, 9, 12, 15, 24, 36 hónapos korban egy klinikai vizsgálat biztosított.

4–18 év között évente egy vizsgálatra jogosult a gyerek.

18–39 év között teljesen panaszmentes egyéneknél, akiknél nem áll fenn rizikótényező, háromévente egy klinikai vizsgálatot vehet igénybe. Azoknál azonban, akiknél a rizikótényező nem zárható ki, évente egy vizsgálatot biztosít az Egészségügyi Biztosító.

40 év és e fölött évi egy klinikai vizsgálatra vagyunk jogosultak.

Paraklinikai vizsgálatok

A klinikai vizsgálaton kívül a biztosítottak bizonyos paraklinikai vizsgálatokat is igénybe vehetnek, melyek ugyancsak korcsoportokként változnak. Ezen vizsgálatokra csak akkor vagyunk jogosultak, ha azokat a családorvos tanácsolja.

2–5 év között a vérszegénység és a rahitizmus kiszűrésére, vérkép-, vas- és kálciumszint meghatározására kérhetünk paraklinikai vizsgálatot gyerekeink számára..

6–11 év között azoknak, akiknek a testtömegindexük a normálérték fölött van, szintén igényelhetnek paraklinikaivizsgálatokat, hogy kiszűrjék a dislipidémiás szindrómát, illetve elvégezzék akoleszterin-, a triglicerid- és vércukorszintet mérő vizsgálatokat, a májfunkciós próbákat, meghatározzák a TGO, aTGP, valamint az összfehérje állományukat. Szintén igényelhetik ezen elemzéseket avérszegénység kiszűrésére, a vérkép és a vasszint meghatározására.

12–17 év között, amennyiben a testtömegindexe magasabb, apáciens koleszterin-, triglicerid-, vércukorszint mérésre jogosult, a TGO, TGP, az összfehérje meghatározását igényelheti, s amennyiben megkezdte a szexuális életet, a szifilisz kiszűrése végett igényelheti a VDRL meghatározását.

18–39 év közötti panaszmentes páciensek az alábbi ingyenes paraklinikai vizsgálatokra jogosultak: vörösvértest-süllyedés, vérkép, vércukor, fehérje elfo, kreatinin, összkoleszterin meghatározása.

40 éves és e fölöttieknél a vérkép, a vörösvértest-süllyedés, a vércukor, az összkoleszterin, a fehérje elfo, a kreatinin, a férfiaknál a PSA, a nőknél a TSH és a FT4 meghatározása lehetséges.

Ezen kívül a nők jogosultak családtervezési tanácsadásra.

A kismamák három hónapos hét hónapos terhességi korig jogosultak havi egy klinikai vizsgálatra, és a hetedik hónaptól a szülésig pedig havi két klinikai vizsgálatra. A szülés után közvetlenül a kórházból való hazamenetel után egy otthoni, valamint a szülés után egy hónapra még egy klinikai vizsgálatra is jogosultak. Forduljunk hát bátran a családi orvosunkhoz, s igényeljük az ingyenes szűréseket, fordítsunk több gondot a megelőzésre.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.