Dr. Szabó Soós Klára
A vérnyomás lényegében az erekben áramló vérnek az erek falára gyakorolt nyomása. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a mért vérnyomás értéke meghaladja a 140/90 hgmm-t. Napjainkban a leggyakrabban előforduló szív- és érrendszeri betegség, mely az összlakosság 10–20 százalékát, míg a 60 év felettieknek a 40 százalékát érinti, tehát elmondható, hogy egyfajta népbetegséggel állunk szemben.
Okok és következmények
A magas vérnyomásnak többféle oka lehet. Kialakulás és okozat függvényében több osztályba sorolható: beszélhetünk primér, esszenciális és szekundér magas vérnyomásról.
Primér hipertóniában az esetek 95 százalékában nincs fellelhető ok, és rendszerint 25 és 55 év közt kezdődnek a tünetek. Húsz év alatt ritka a hipertónia, ilyenkor a háttérben veseelégtelenség, veseartéria-szűkület vagy aorta coartatio áll.
A primér hipertónia pathogenézise összetett, fontos szerepet játszanak a genetikai faktorok, a sympathykus idegrendszer fokozott működése, a reninangiotensin-rendszer, a natriuresis defektusa, az intracelluláris nátrium és kálcium.
A hipertóniás betegeknél mintegy 5 százalékban húzódnak specifikus okok. Ilyenkor szekundér magas vérnyomásról beszélünk. A szekundér hipertónia leggyakoribb oka az orális fogamzásgátlók tartós szedése, ösztrogénszedés.
A magas vérnyomás kialakulását elősegítő vagy a már meglévő hipertóniát súlyosbító tényezők a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlzott só fogyasztása, a stressz, az elhízás, a mozgáshiány, a cukorbetegség és az érszűkület.
A magas vérnyomás következményei többfélék lehetnek. Ha az erek falait a benne áramló vér tartósan a normálisnál nagyobb nyomással terheli, akkor az idővel károsodik. Amennyiben a vernyomás normális értéken tartható, akkor ez a károsodás megelőzhető.
A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt hipertónia idővel a szervezet összes verőerét károsítja. A magas vérnyomás okozta érkárosodások egyik legfontosabb következménye az érelmeszesedés felgyorsulása. Ez az agy ereiben érelzáródást vagy agyvérzést okozhat, a szív esetében szívinfarktust, a szem ereinek a károsodása látásromlást, esetleg vakságot, a vese ereinek károsodása veseelégtelenséget okozhat.
Megelőzés és kezelés
A magas vérnyomás megelőzése és kezelése esetében több tényezőt ajánlott szem előtt tartanunk. Különösen fontos a magas vérnyomás kialakulásának a megelőzése, amelyet az anyagcserezavar (metabolikus szindróma) kifejlődésének megakadályozásával kerülhetünk el.
A magas vérnyomás megelőzése és kezelése, valamint a szénhidrát-anyagcsere egyensúlyban tartása szempontjából fontos a vérnyomást 140/90 Hgmm alatt tartani, megfelelő étrenddel és testmozgással elérni az ideális testsúlyt. Sóban és telített zsírokban szegény, vitaminokban, kalciumban és magnéziumban gazdag étrend bevezetése, omega 3 zsírsavat tartalmazó tengeri halak fogyasztása, a rendszeres testmozgás, a pszichés stressz csökkentése, a megfelelő pihenés, a dohányzás és az alkoholfogyasztás elkerülése hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásának a megelőzéséhez vagy a már kialakult magas vérnyomás csökkentéséhez.
Mivel a magas vérnyomás súlyos következményekkel jár, fontos a vérnyomásunk rendszeres ellenőrzése és normál értéken való tartása. Az életmódra vonatkozó előírásokon kívül magas vérnyomás kezelésére ma már különböző módon ható vérnyomáscsökkentő gyógyszerek állnak rendelkezésünkre, melyeket sikeresen tudunk alkalmazni a vérnyomás normális szinten tartására.
Ezek a gyógyszerek lehetnek vizelethajtók, betablokkolók, a központi idegrendszerre ható gyógyszerek, ACE-gátlók, angiotensin receptort blokkolók vagy ezek kombinációi.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.