Dr. Soós Szabó Klára
A kullancsok a nedves, bozótos, hűvös helyeket kedvelik, de gyakorlatilag bárhol előfordulhatnak, erdőben, réten, kiskertekben, parkokban egyaránt. Többségük ártalmatlan, de előfordulhatnak fertőzöttek is, melyek betegségeket terjesztenek a csípésük során. A kullancs által terjesztett két legfontosabb betegség a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás.
Lyme-kór esetén gyakori, könnyen felismerhető jel a kullancscsípés helyén lassan növekvő, ovális alakú erythema migrans. Ez gyakran céltáblaszerű, közepén lilás, a szélén piros, a kettő között pedig halvány, de a folt lehet homogén vagy épp apró bevérzésekkel tarkított is, és megnőhet akár 50 cm nagyra is. Gyermekeknél a csípés gyakori a fejen vagy a a fül mögött. Ebben az esetben csak egy halvány csík látható a fül előtt, ami lassan halad az orr felé. A térdhajlatban és a lágyékhajlatban is csíkszerű, kezdetben kissé duzzadt lehet a folt, ami egyébként fájdalmat nem okoz, viszketni is csak enyhén szokott. Előfordul viszont, hogy komoly fáradékonysággal, fej, ízületi vagy izomfájdalmakkal jár. Láz szinte soha sincsen. A bőrpír legalább egy hétig, esetenként hónapokig megmarad, de előbb-utóbb kezelés nélkül is eltűnik. Ettől függetlenül a kórokozó a szervezetben tovább szaporodhat.
A Lyme-kór fertőzés, jól gyógyítható, a betegség valamennyi formája jól reagál antibiotikumokra. A klinikai kép, a kórlefolyás változatos. Halálozás nincsen, de a fertőzés idültté válhat, akár évtizedekig is eltarthat, súlyossága tehát ebből adódik.
A kullancscsípés okozta vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás szerencsére ritkán előforduló betegség.
Fertőzés esetén a kullancscsípést követően átlagosan egy héttel mérsékelt láz, majd egy-két hőemelkedéses nap után magasabb láz, heves fejfájás, hányinger, hányás, szédülés léphet fel. Súlyosabb esetben eszméletvesztés, azt megelőzően fokozódó aluszékonyság vagy épp ingerlékenység utal a központi idegrendszer károsodására. A betegség sajnos öntörvényű, az orvosi kezelés csak tüneti jellegű és csak kismértékben enyhítheti a kórlefolyást. Adott esetben gépi lélegeztetésre, tehát intenzív osztályos kezelésre szorul a beteg. A vírus ellen ható gyógyszerünk nincs, és mire a tünetek kifejlődnek, már a kórokozó elpusztította az idegsejtek jelentős részét. Ez a betegség védőoltással viszont megelőzhető.
Mit tegyünk kullancscsípés esetén? Fontos, hogy a kullancsot minél hamarabb távolítsuk el. A kullancs kiszedésére használjunk csipeszt, de eltávolítható egy szál cérnával is. A csipesszel ragadjuk meg a kullancsot feji részénél, a lehető legközelebb férkőzve a bőr felületéhez, húzzuk a megragadott állatot finoman és egyenletes erőkifejtéssel, de határozott mozdulattal hátra.
Cérnával való eltávolítás során a kullancs köré, a feji résznél, közvetlenül a bőr felett kétszer körbetekerjük a cérnát, majd a cérna mindkét végét megfogva, minél közelebb a bőrhöz, egyenletesen kihúzzuk a kullancsot.
A kullancsot nem szabad piszkálni, nyomogatni, testi részénél megfogni, szétroncsolni, durván rángatni, bármiféle kenőcsöt, krémet, olajat, folyadékot rá, illetve köré kenni, mert visszaöklendezheti az esetlegesen fertőzött béltartalmát, vagy az állat sérülésével a külvilágra és a sebbe kerülhetnek a veszélyes kórokozók!
Bizonyos szabályok betartásával és kellő elővigyázatossággal jó eséllyel elkerülhetjük a kullancscsípést és az esetleges megbetegedést. Viseljünk világos ruhát annak érdekében, hogy a kullancsokat könnyebben észrevehessük.Vegyünk fel hosszú ujjú inget. Tűrjük be a nadrágunk szárát a zokninkba, hogy amikor lábunkkal az aljnövényzetben gázolunk, ne tudjanak bemászni ruházatunk alá a kullancsok.
A természetben járva ruházatunkat fújjuk be külsőleges kullancsriasztóval a lehetséges behatolási helyeken. Kerüljük a sűrű, nedves aljnövényzetet és gyakran ellenőrizzük ruházatunkat kullancsok után kutatva.
A szabadból hazatérve ruhánkat tegyük egy műanyag zsákba, hogy a ránk került kullancsok elpusztuljanak. Hazatérés után zuhanyozzunk le és ellenőrizzük családtagjainkat, valamint háziállatainkat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.