Iskolakezdési gondok

2015. szeptember 27., 10:41
Iskolakezdési gondok
galéria


Dr. Soós Szabó Klára

Ahhoz, hogy a gyermekek a nyári szünidő után minél könnyebben és zökkenőmentesebben tudjanak alkalmazkodni az iskolai programhoz, valamint hogy minél jobban lecsökkentsük a megbetegedések számát, jó, ha egy pár dologra odafigyelünk.

Már az iskolakezdés előtt két héttel ajánlott a gyermeket hamarább lefektetni, és fokozatosan visszavezetni az iskolaprogramnak megfelelő lefekvési és felkelési órarendet, így biztosíthatjuk, hogy a gyermek kipihenve menjen iskolába.

Az iskola komoly alkalmazkodást vár el a gyermektől, sok inger éri a gyermeket, ezért az első hetekben a gyerekek fáradtabbak lehetnek. Ezen segíthet egy rövid délutáni alvás vagy egy 30–45 perces csendes pihenés. Ami az étkezést illeti, fontos, hogy a gyermek reggelizzen, lehetőleg fehérjében gazdag ételeket egyen, mielőtt iskolába indul.

Közösségbe kerülve számítsunk rá, gyerekünk sok új baktériummal és vírussal találkozik. Ha a gyerekkel megértetjük, hogy ezen kórokozók megbetegíthetik, akkor azt is el tudjuk érni, hogy evés előtt és vécézés után kezet mosson.

A megfázás és az influenza jellemzően cseppfertőzéssel terjed, míg a különböző vírusok a szemen, szájon, orron át is fertőzhetnek. Egyetlen tüsszentéssel több ezer fertőző részecske kerülhet a levegőbe, így ha a gyermek nem takarja el a száját és másokra vagy közös használati tárgyakra (pl. ajtókilincs) tüsszent, könnyen megfertőzheti a többieket.

Fontos megtanítani a gyereknek, hogy takarja el a száját köhögéskor, tüsszentéskor zsebkendővel vagy a könyökével, így megakadályozva, hogy a fertőző cseppek a levegőbe kerüljenek, és mást is megbetegítsenek.

A gyerekek tanulását befolyásolja az esetleges látás- és hallászavar, amelyre egy gyermek magától nem hívja fel a figyelmet. A statisztikák szerint az iskolás korú gyermekek közel egynegyedére jellemző valamilyen típusú látásromlás, ezért iskolakezdés előtt érdemes látásvizsgálatot végeztetni.

Az iskolatáskába csak az kerüljön, ami szükséges, a nehezebb tárgyakat a táska közepébe tegyük, és a táska súlya ne haladja meg a gyerek testsúlyának a 10–20 százalékát.

A mai gyerekek idegrendszerének sokkal több ingert kell feldolgoznia, mint szüleiknek kellett ennyi idősen, ehhez pedig minél több mozgásra és szabad levegőn való tartózkodásra lenne szükségük.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.