Dr. Soós Szabó Klára
Influenzajárvány dúl Ukrajnában – szeptember vége óta több mint 3,1 millió beteget regisztráltak, ami az ország lakosságának 8,3 százaléka. Ukrajnában az utóbbi időben már naponta átlagosan 10 ember hal meg influenzavírus vagy más légúti fertőzés okozta megbetegedésben. A járványszezon kezdete óta Ukrajnában 155 ember halt meg az influenza miatt, köztük két, 17 évesnél fiatalabb gyermek. A legtöbb haláleset, szám szerint 32Odessza megyében volt. Az ukrán tiszti főorvos bejelentése szerint a magas elhalálozási szám annak tudható be, hogy a betegek túl későn fordultak orvoshoz, ésegyikük sem volt beoltva influenza ellen. De mi is aH1N1-influenza, milyen tünetekkel jár és mit tegyünk megelőzésére?
A H1N1-influenzát bárki elkaphatja, hiszen cseppfertőzés, valamint a nyálcseppel szennyezett kéz és tárgyak útján terjed. Egy zsúfolt helységben egy tüsszentéssel vagy köhögéssel több embert is megfertőzhetünk. A betegség hirtelen kezdődik, magas lázzal, levertséggel, fejfájással, ízületi és izomfájdalommal jár, a beteg úgy érzi magát, „mintha összeverték volna“. Sokaknál torokfájás is jelentkezik, valamint előfordulhat a hányás és a hasmenés is. Az influenzás betegek 5–7 napig fertőznek.
A H1N1 influenza súlyos szövődményekkel járhat, s mint ahogy az ukrajnai példa is mutatja, akár halálos kimenetelű is lehet. Különösen veszélyes a fertőzés kisgyermekek, 65 év felettiek, krónikus betegek számára, de legfőképpen elhízott cukorbetegekre nézve. Kezelés szempontjából fontos az ágynyugalom, a bőséges folyadékbevitel, aláz csillapítása és a tünetek enyhítése. Figyeljünk arra is, hogy a különböző kereskedelmi néven árusított, ugyanazon hatóanyagú szereket ne adagoljuk túl. Ezért ellenőrizzük le, hogy az egyes gyógyszerek milyen hatóanyagot fednek. Amennyiben a panaszok súlyosbodnak vagy három napnál többet tartanak, azonnal forduljunk orvoshoz.
Járványok esetén kerüljük a zsúfolt, zárt helységeket, mossunk gyakran kezet, rendszeresen fertőtlenítsük a kilincseket, influenzás beteg közelében viseljünk maszkot és szellőztessünk gyakran.
A betegséggel szemben a leghatékonyabb védelmet a védőoltás biztosítja. A hat hónaposnál fiatalabb csecsemők nem kaphatnak védőoltást, ezért az ő védelmük érdekében a családtagoknak, illetve a babával érintkező felnőtteknek kell kérniük a vakcinát.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.