Dr. Soós Szabó Klára
A nagy meleg és a túlzott igénybevétel esetén négy kórkép alakulhat ki, súlyossági sorrendben ezek a hő-syncope, hőséggörcsök, hőkimerülés és a hőguta.
Hő-syncope esetén a magas hő és a túlzott igénybevétel következményeként a bőr ereinek a kitágulása vérnyomáscsökkenést okoz, mely hirtelen eszméletvesztést eredményezhet. Ilyenkor a beteg bőre általában hűvös és nyirkos, a pulzusa pedig gyenge. Ilyen esetekben a kezelést hűvös helyen való ágynyugalom és folyadékpótlás jelenti.
Hőséggörcsöt folyadék és elektrolitveszteség eredményez, mely a vázizmokban fájdalmas összehúzódást vált ki. A sóhiány akkor vezet görcsökhöz, amikor a verejtékezéssel elvesztett folyadékot csak vízzel pótoljuk. A beteg bőre nedves és hűvös , az izmok nyomásérzékenyek, olykor izomrángások is előfordulnak. Ilyen esetben a beteget hűvös helyre fektetjük és sóoldatot itatunk vele, 4,5 l vízben 4 teáskanál sót oldunk fel.
A hőkimerülés meleg környezetben végzett tartós fizikai tevékenység és nem megfelelő só- és folyadékbevitel eredménye. A beteg panaszai tartósan fennállnak: hőemelkedés, szapora szívverés, nyirkos bőr, gyengeség és nagy szomjúság. Ha a verejtékezés megszűnik, a kimerülés hőgutává súlyosbodhat. Kezelésként a beteget hűvös helyen pihentetjük és gondoskodunk a megfelelő só- és folyadékbevitelről.
A hőguta a hőszabályozás elégtelenségéből származó életveszélyes sürgősségi állapot, melyet tudatzavar, magas láz, valamint a verejtékezés hiánya jellemez. A leginkább veszélyeztetett egyének az idős, idült betegségben szenvedők, illetve azok, akik a hőleadást csökkentő gyógyszereket szednek. Ilyen esetekben a kezelés célja a láz csökkentése és a szövődmények megelőzése. Párologtatásos hűtést alkalmazunk, amely abból áll, hogy a beteget levetkőztetjük és az egész testét 15 fokos vízzel bepermetezzük, majd ezt követően légáramlást bocsájtunk rá.
Mindezek mellett fontos szólnunk a napégés tüneteiről is: fájdalmas bőrpír, ödéma és hólyagképződés a napfénynek kitett bőrfelületen, láz, levertség, gyomorbél panaszok. Mindezek kezelésekor az égett bőrfelületet hűtjük borogatással, lázcsillapítót adagolunk és fokozzuk a folyadékbevitelt. Fontos, hogy semmiképp ne kenjünk az égett részekre kőolajszármazékokat tartalmazó krémeket és balzsamokat! Ezek ugyan hűsítenek ideig-óráig, ám tovább fokozhatják a bőr gyulladását. Súlyosabb égési sérülések esetén forduljunk orvoshoz.
A napégésnek hosszú távon igen súlyos következményei is lehetnek: a bőr idő előtti elöregedése és a bőr rákos megbetegedése. Épp ezért igen fontos az égési sérülések megelőzése. Ennek érdekében ne napozzunk 11 és 15 óra közt , valamint használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményeket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.