Gyógyíthatatlanok

Rostás Szabolcs 2016. július 28., 07:03
Gyógyíthatatlanok
galéria

„A kórház a legalkalmasabb hely arra, hogy megfertőződj”. Kapaszkodjon meg mindenki, mert az idézet nem egy bizonyos, a romániai egészségügyi rendszer szolgáltatásaiba belebetegedett páciens véleménye vagy holmi fotelszakértő megállapítása. A kijelentés Bogdan Tănasétól, a Romániai Orvosok Szövetségének elnökétől származik, aki nem mellesleg gyakorló sebészorvos, tehát nem a levegőbe beszél. Tănase annak kapcsán tette meghökkentő kijelentését, hogy a napokban kiderült: két baktériummal is megfertőződött bukaresti kórházi kezelése során annak a motoros sárkányrepülőnek a pilótája, aki másfél héttel ezelőtt zuhant le Giurgiu megyében. És akit a történtek miatt orvos felesége a lehető leghamarabb külföldi kórházba kíván szállítani.

A pilóta kálváriája immár a sokadik azoknak a botrányoknak a sorában, amelyek az elmúlt időszakban megrengették az amúgy is ezer sebből vérző romániai egészségügyet. Egy orvos jóvoltából a múlt héten olyan videofelvételek láttak napvilágot, miszerint az égési sérülteket kezelő bukaresti kórházban egy páciens sebében légylárvák nyüzsögnek. A mobiltelefonnal készített sokkoló képsorokat a szakember bevallottan azért szivárogtatta ki egy tényfeltáró újságírónak, hogy a romániai társadalmat és a hatóságokat ráébressze az egészségügyi rendszerben uralkodó tarthatatlan állapotokra. A felvételek közzétételét követően a beteg életét vesztette a fővárosi klinikán, amely Romániában egyedüliként szakosodott kifejezetten égési sérültek ellátására és plasztikai sebészetre, és ahol nemrég az okozta egy kóbor kutyák által megmart 68 éves nő halálát, hogy egy vérátömlesztés során az orvosok tévedésből a sajátjától eltérő típusú vérrel látták el. És ahol nincs klímarendszer, a kórtermekben pedig hemzsegnek a legyek.

Valószínűleg senkit nem lepne meg, ha a mostanihoz hasonló esetekről valamelyik afrikai ország kórházában történtek kapcsán olvasna a híradásokban. Csakhogy ez nem a fekete kontinens, hanem az Európai Unióhoz közel tíz éve csatlakozott Románia. Az az ország, ahol megtörténhetett az, hogy a Hexi Pharma nevű vállalat éveken keresztül többszörösen felhígított fertőtlenítőszert adjon el a piacihoz képest tízszer magasabb áron kórházaknak – köztük nemcsak az égési sérülteket kezelő bukaresti klinikának, hanem a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által működtetett egészségügyi intézménynek. A főügyészség nyomozásának eddigi adatai szerint 15,5 millió euróra rúg a fertőtlenítőszer-gyártó által okozott kár, miután közel háromszáz kórház avatkozott be a felvizezett termékeket előállító cég elleni eljárásba károsultként. És történik mindez azok után, hogy a nozokomiális fertőzések a bukaresti Colectiv klubban tavaly októberben történt, 64 halálos áldozatot követelő tűzvész kapcsán is éles vita tárgyát képezik. Számos orvos szerint ugyanis a megégett sérültek egy része megmenthető lett volna, ha a kórházi fertőzések megelőzése hatékonyabb lenne az országban. Csakhogy Romániában egyetlen esetben merül fel a hatékonyság fogalma, amikor az egészségügyről beszélünk, ez pedig az orvoselvándorlás. Akadnak megyék, ahol bizonyos szakterületek teljesen lefedetlenek a szakemberek hiánya miatt, másutt egész osztályokat be kell zárni arra az időszakra, amikor a meglévő kevés számú orvos szabadságra megy. Egy nagy számú sérültet követelő, a Colectiv klubban történthez hasonló szerencsétlenség esetén a megfelelő szolgáltatások és körülmények hiánya miatt a hazai kórházak nem tudnák ellátni a bajba jutottakat, akiket kénytelenek lennének külföldre irányítani. Az időnként hatalmas lendülettel meghirdetett reformok közepette oda jutottunk: nemhogy növekednének, hanem kimondottan csökkennek a beteg gyógyulási esélyei a kórházakban, ahol jóformán nagyobb veszély leselkedik a beutaltak életére, mint bárhol másutt. Ha ezt az állapotot nem tekintik nemzetbiztonsági kockázatnak a bukaresti hatóságok, akkor mit?

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb
hétfő, 06:27

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.