Újjászülető magyar honvédség

2017. január 14., 20:03 utolsó módosítás: 2017. január 14., 20:22

A magyar kormány Zrínyi 2026 nevű programja új fejlesztési tervekkel újítaná meg a Magyar Honvédség műszaki felszerelését. A Varsói Szerződés idejéből örökölt felszerelés teljes lecserélése egy ütőképes magyar hadsereg megteremtését célozza meg.

 

Újjászülető magyar honvédség
galéria


Vágó Bálint

Minden túlzás nélkül állítható: történelmi jelentőségű változások körvonalazódnak a legutóbbi magyarországi kormányzati bejelentések alapján a magyar védelmi szektorban. Karácsony előtt Simicskó István honvédelmi miniszter a Honvédség 2026-ig tartó, Zrínyi 2026 néven januárban elindított fejlesztési tervével lepte meg az újságírókat. Rá két napra pedig Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a védelmi ipar fejlesztésének szándékát a Honvédségnek szükséges gyalogsági harcjárművek hazai licencgyártásának lehetőségével szemléltette.

A honvédelmi miniszter bejelentése nagyon óvatos volt, kevés konkrétumot tartalmazott. Valószínűsíthetően azért, mert nem akarják politikai csatározások terepévé tenni a Honvédség elodázhatatlan fejlesztését. Így viszont az érdeklődő közvélemény továbbra is találgatásokra van utalva.

A konkrétumok között elhangzott a Honvédelmi Sportszövetség megalakítása, ami a jelenleg sajnálatosan hiányos katonai előképzést segítené. Folyamatban van a légierő repülőgép-vezetőinek alapfokú kiképzésére szolgáló iskolagépek beszerzése. Tervek készülnek a Honvédség kritikus állapotú légi szállítókapacitásának megtartására. Remélhetőleg új gyártású, teljes képességcsomaggal felszerelt harcászati szállító repülőgépeket kapnak katonáink, míg a szintén szükséges néhány darab utas-teher szállító kombi jet a használtgép piacról is beszerezhető lenne, természetesen a feladatra való teljes körű műszaki felkészítés és felújítás után.

A szándék meglétén kívül egyelőre a katonai helikopterek esedékes lecseréléséről sem lehet továbbiakat tudni. Az Oroszországban jelenleg nagyjavítás alatt álló Mi-17-es helikopterekkel még néhány évig tovább vihető a képesség fenntartása, de az ügyek átfutási ideje miatt az új helikopterek kiválasztása (tenderrel vagy tender nélkül) már nem halasztható tovább.

Nehéz értelmezni ugyanakkor, hogy milyen koncepcióba illeszthető az a szintén elhangzott közlés, hogy tervezés alatt áll „olyan repülőgépek beszerzése is, amelyek a pilóták kiképzését segítenék a kisgépektől a vadászgépekig való eljutásban”, ugyanis a növendékek az alapkiképzés után külföldön kapják meg a harci repülőgép-vezetői képzést, ami után idehaza megkezdik átképzésüket a JAS-39 EBS HU vadászrepülőgépekre. Ez alá másik típus beállítása nem tűnik ésszerűnek, mert a harci típus üzemeltetésétől vonna el erőforrásokat, holott inkább a vadászrepülőgép flotta bővítésére lenne szükség 4–6 további géppel.

A Zrínyi 2026 program azért is rendkívüli, mert legalább három évtizede először most van meg a politikai szándék és ennek támogatása a Honvédség újrafegyverzésére és ez a szándék konkrét formában, a honvédelmi költségvetés növelésében is megmutatkozik. A kilátásba helyezett, az elkövetkező 10 évre szóló exponenciális költségvetési növekedés pedig lehetővé tenné a Honvédség régóta esedékes teljes fegyverzeti rekonstrukcióját, magyarul mondva végre örökre meg lehetne szabadulni a „Varsói Szerződés rozsdás vasaitól”. Jelenleg tehát a politikai támogatás megvan, a pénzügyi oldal is biztosítottnak tűnik, most már a HM vezetésének is föl kell nőnie a feladatokhoz.

Feladatok viszont bőséggel jelentkeznek, mert sajnos az elmúlt években rendre elmaradt a Honvédség szerkezetei megújítása, így egyelőre csak részben alkalmas a fejlesztések fogadására. A miniszteri tájékoztatóban is elhangzott a légvédelem fejlesztésének szükségessége, bár ezt sem fejtették ki bővebben. A fejlesztésekkel az ország integrált légvédelmi rendszerének helyreállítását lehetne célként kitűzni, ami hazánk szuverenitásának jelentős javítását jelentené.

Ezen kívül a nagyobb fejlesztési területek, a személyi felszerelések megújítása, gyalogsági fegyverek beszerzése (kézi lőfegyverektől az irányított páncéltörő rakétákig), a nehézfegyverzetet alkalmazó harckocsizó és tüzér csapatok újjászervezése, fegyverek a repülőeszközökhöz (földi és légi célok elleni fegyverek). Illetve a gyalogsági harcjárművek lecserélése az a pont, ami már láthatóan a nemzetgazdasági miniszter számára is érdekes, hiszen a fejlett hazai járműipar alkalmas lehet a licencben történő összeszerelésre és bizonyos mértékű részegység-beszállításra. Ez a program évtizedek óta a legnagyobb volumenű hazai védelmi ipari program lehet, minden pozitív járulékos hatásával egyetemben.

A Honvédség iránt elkötelezett polgárok most azzal segíthetik katonáinkat, ha átérzik a Honvédség fejlesztésének óriási jelentőségét, és támogató közvéleményt alakítanak ki a Honvédség újjáépítése érdekében. Ennek része a megindult fejlesztések figyelemmel kísérése, össznemzeti egyetértés kialakítása a fejlesztések végigvitele érdekében. Hiszen sokkal több minden köt össze bennünket, mint ami elválaszt.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.