BAFTA: a legjobb filmeket díjazták

Kádár Hanga 2017. február 18., 12:21

A Saul fia az Egyesült Királyságban is a legjobb ide­gennyelvű film lett, a Kaliforniai álom azonban ezúttal nem zsebelt be minden elismerést. Londonban hetvenedik alkalommal osztották ki a világ egyik legrangosabb filmes díját, a BAFTA-t, újra bebizonyítva, hogy nem minden Hollywood körül forog. 

BAFTA: a legjobb filmeket díjazták
galéria

A Brit Film- és Televíziós Akadémia (British Aca­de­my of Film and Tele­vision Arts – BAFTA) már 1948 áprilisa óta díjaz filmalkotásokat. Az akadémia alapítói közt a negyvenes évek egyik legjobb angol rendezője, David Lean mellett ott volt a Sir Alexander Kordaként ismertté vált Korda Sándor, magyar zsidó származású filmrendező és producer, a brit filmipar és mozi korai virágzásának egyik legmeghatározóbb alakja. Kezdetben csak a legjobb film, illetve a legjobb brit film kapott elismerést, az évek során azonban bővült a kategóriák száma. Ma többek közt a legjobb kezdő brit író/rendező/producer is elismerést kap, de díjazzák a legjobb rendezőt, a legjobb eredeti, illetve adaptált forgatókönyv íróját, a legjobb férfi és női főszereplőt, a legjobb férfi és női mellékszereplőt, valamint a legjobb operatőrt, vágást, látványtervet, jelmezt, sminket és hajat, filmzenét és idegen nyelvű filmet.

A díj alakja sokat változott az évek során. Eleinte más-más formájú emléktárgyat vihettek haza a különböző kategóriák győztesei: az első változat egy ülő női alakot formáló bronzsszobor volt, amelyet 1967-ig a legjobb filmek készítői kaptak, a legjobb színész és színésznő pedig plakett formájú díjat vehetett át. A jelenlegi, de már 1976 óta átadott színházi maszkot ábrázoló szobrocskát Mitzi Cunliffe tervezte: a majdnem négykilós díj bronzból készült és márványtalapzaton áll. A BAFTA jellegzetessége, hogy díjait Nagy-Britanniában tevékenykedett, elismert filmes alkotókról nevezik el, illetve a bizottság döntése nem feltétlenül egyezik az Aranyglóbusz és Oscar-díjazottakkal. A gálán a filmes és televíziós alkotások mellett számítógépes játékokat is díjaznak. A bizottság több mint hétezer tagot számlál: bizonyos szakmai feltételek teljesítése mellett olyan szavazó tagokkal bővítik folyamatosan a bizottság létszámát, akik profi szakmai szinten foglalkoznak brit filmes, televíziós alkotásokkal vagy számítógépes játékokkal.

Történetek a holokausztról és lelki elszegényedésről

Utoljára 31 évvel ezelőtt kapott magyar film BAFTA-díjat, a Saul fia azonban újra megtörte a csendet: idén a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriájának díját vette át személyesen Nemes Jeles László a brit fővárosban. A magyar sikerfilmet azért díjazták az idei gálán, mert Nagy-Britanniában tavaly mutatták be. Magyar filmet eddig egyszer jelöltek a legjobb nem angol nyelvű film díjára, Szabó István Redl ezredesét 1986-ban, amely akkor meg is nyerte a díjat. A magyar holokausztfilm 2015 óta mintegy harminc neves nemzetközi elismerést szerzett, köztük tavaly Oscar-díjat is.

A briteket nem győzte meg annyira a Holdfény vagy az Érkezés, hogy a legjobb filmnek kiáltsák ki valamelyiket, helyettük a Kaliforniai álom menetel az Oscar felé: Damien Chazelle szerelmi musicalje a vasárnapi gálán is elnyerte a legjobb filmnek járó Alexander Korda-díjat, ahogy Emma Stone is megkapta a filmbeli alakításáért a legjobb női főszereplőnek járó elismerést. A legjobb brit film az elvárásoknak megfelelően az Én, Daniel Blake című dráma lett. Ken Loach rendező a tavaly elnyerte filmjéért a Cannes-i Filmfesztivál nagydíját, az Aranypálmát, így sokak számára nem volt kérdéses, hogy a BAFTA-t is hazaviszi. Loach első Pálmáját 2006-ban kapta a Felkavar a szél című háborús drámájáért, új művében azonban ezúttal nem fegyveres, hanem lelki és ember kontra lehetetlen bürokrácia harca elevenedik meg.

Az alkotás nemcsak egyszerűen a rászoruló, illetve a mélyszegénység realista külsőségeit ábrázolja, hanem azt a képtelen utat is, amely egy becsületes, dolgozni szerető embert az elszegényedéshez vezet. A film még tavalyi megtekintése után írtuk kritikánkban: a valóság giccsmentes, de alaposan átgondolt ok-okozati következtetésekkel történő ábrázolása mélyen próbára teszi a nézőt. Senki nem tud azzal a gondolattal távozni a moziteremből, hogy ez azért mégiscsak túlzás, és valójában csak egy film. Nincs, nem volt menekvés: Daniel Blake és barátainak története a csupasz jelen valósága, csak megbirkózni nehéz vele.

Nem Ryan Gosling a legjobb

Legjobb kezdő brit író/rendező kategóriában Babak Anvarit, legjobb producerként pedig Emily Leót, Oliver Roskillt és Lucan Tohot díjazták az Under the Shadow című újpperzsa nyelvű horror-thrillerért. Legjobb rendezőnek értelemszerűen a Kaliforniai álom fő alkotóját, Damien Chazelle-t kiáltották ki, a legjobb eredeti forgatókönyv díját azonban nem a musical, hanem Kenneth Lonergan vitte el. Casey Affleck a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerés megszerzésével maga mögött hagyta Ryan Goslingot. A legjobb adaptált forgatókönyvért járó elismerést Luke David kapta az Oroszlán című filmért: a Nicole Kidmant és Rooney Marát is szerepeltető drámát öt Oscar-kategóriában is jelölték. A BAFTA-átadón ugyancsak az Oroszlánban alakító Dev Patel kapta a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat. A Denzel Washington által rendezett Fences című amerikai drámában nyújtott alakításáért Viola Davis érdemelte ki a legjobb női mellékszereplői címet.

A Kaliforniai álombeli munkájáért az elvárásoknak megfelelően Linus Sandgren kapta a legjobb operatőri címet, John Gilbertet pedig a legjobb vágásért díjazták A fegyvertelen katona című, Mel Gibson által rendezett háborús drámáért, amely olyan ismert hollywoodi arcokat szerepeltet, mint Sam Worthington vagy Vince Vaughn. Sokan számítottak rá, hogy a Harry Potter előtörténetének első része, a Legendás állatok és megfigyelésük készítői sem mennek haza díj nélkül: Anna Pinnock és Stuart Craig a legjobb látványtervért nyertek elismerést, de a legkiválóbb vizuális effektusokért járó díjat nem a kasszasikerű fantasy, hanem A dzsungel könyve kapta. Legjobb jelmezért sem a Kaliforniai álom szereplőinek öltöztetőjét, hanem az aprólékos és lehengerlően alapos munkájú Madeline Fontaine-t díjazták a Jackiért. A legjobb sminket és hajat pedig Roy Helland, illetve Daniel Phillips készítette a Meryl Streep és Hugh Grant főszereplésével készült energikus, ragyogó díszletvilágú Florence–A tökéletlen hang című vígjátékban.

Legjobb hangfeldolgozásért Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl és Sylvain Bellemare nyertek díjat az Oscarra is jelölt sci-fi drámában, az Érkezésben nyújtott munkájukért. A legjobb eredeti filmzenéért járó elismerést a BAFTA-bizottság tagjai is a Kaliforniai álomnak ítélték, a legjobb dokumentumfilm pedig a krimis ízvilágú 13th című amerikai alkotás lett. Bár a Zootropolis–Állati nagy balhé sorozatosan minden fesztiválon/gálán elnyerte a legjobb animációs filmnek járó díjat, a briteket nem győzte meg annyira: ők a képzeletbeli Japánban, szamurájlegendák árnyékában játszódó Kubo és a varázshúroknak adták az elismerést. A legjobb brit animációs rövidfilmként A love story-t, a legjobb brit rövidfilmként pedig a Home című drámát díjazták. A legjobb fiatal színésznek járó közönségdíjat a húsz éves Tom Holland nyerte, akit nemrég a Marvel-féle Bosszúállók képregény ihlette mozifilm-sorozatból ismerhetett meg a 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.