Szárnyaló magyarok, alulmaradó románok

Zátyi Tibor 2016. augusztus 17., 19:56

A magyar olimpiai küldöttség Szász Emese párbajtőröző és Hosszú Katinka úszó két aranyérmének köszönhetően a harmadik napot követően a riói ötkarikás játékok összetettjének hatodik helyén áll. A román csapat az elvártak alatt teljesít, eddigi legjobb eredményük Corina Căprioriu cselgáncsozó negyedik helye.

Szárnyaló magyarok, alulmaradó románok
galéria
Fotó: MTI

Már az olimpia első versenynapján két arannyal bővült Magyarország eddig sem elhanyagolható éremgyűjteménye. Ezzel pedig a piros-fehér-zöld küldöttség történelmi sikert ünnepelhetett, hiszen az olimpiák történetében korábban még nem volt arra példa, hogy rögtön a nyitónapon két elsőséggel zárjanak.

Elsőként a párbajtőröző Szász Emese ért fel a csúcsra, a korábbi kétszeres vb-ezüstérmes magabiztosan menetelt a fináléig, ahol drámai csatában 15–13-ra verte az olasz Rosella Fiamingót. Az M4 Sportnak nyilatkozó sportoló bevallása szerint nem görcsölt, mindig csak a következő tusra koncentrált, ezért a döntő alatt fel sem fogta, hogy négy tus hátrányból (7–11) fordította a javára az eredményt. „Még mindig nem hiszem el, néha a sírás kerülget, és az örömkönnyek folynak az arcomon. Amiért gyerekkorom óta dolgozom, ez az álom valósággá vált. Hittem abban, hogy ez az a nap, amikor minden összejön” – fogalmazott az újdonsült olimpiai bajnok.

Aranyos Katinka

Az első dél-amerikai olimpián vált igazi világsztárrá Hosszú Katinka. Az első versenynapon rendezett, a legnehezebb női úszásnemnek tartott 400 m vegyes döntőjében több mint két másodperccel múlta felül a kínai Je Si-ven londoni világrekordját, vetélytársainak esélyük sem volt ellene. „Még nem fogtam fel. Hihetetlen! Azt tudtam csinálni, amit edzésen. Olyan érzésem volt, mintha edzésen úsznék. Egyszerűen kiráz a hideg. Kimondani is nehéz, hogy olimpiai bajnok vagyok. Ennél tökéletesebb nem is lehetne” – értékelt Hosszú az M4 Sportnak.

Az ötszörös világbajnok versenyző itt nem állt le, a 100 méter hát döntőjébe a második legjobb idővel jutott be. A kedd hajnalban rendezett döntő féltávjánál még csak a hatodik helyen fordult, ezt követően azonban félelmetes tempóra kapcsolt, az utolsó 25 méteren faképnél hagyta minden riválisát, ezzel ő lett a riói játékok első duplázója. „Ez nem egyszerű, ha olimpiai döntőben áll rajtkőre az ember. Hihetetlen, hogy 100 háton is olimpiai bajnok vagyok, de még nem fogtam fel. Álmodtam róla, beszéltünk róla, mekkora szenzáció lenne, ha összejönne, de nehéz felfogni” – nyilatkozta Hosszú. Az immár kétszeres olimpiai bajnok szerdán rendezett 200 méter vegyes úszás döntőjében is érdekelt volt.

Magyar pólódöntetlenek

A csapatsportokban Magyarország férfi vízilabdacsapata már az A csoport nyitókörében rangadót vívott Szerbiával: Benedek Tibor legénysége szinte végig vezetett, ám végül 13–13-as döntetlent jegyeztek. Amíg a világ- és Európa-bajnok szerbek elleni döntetlen bravúrnak számít, addig a második fordulóban az Ausztrália elleni 9–9 kisebb csalódást jelent. A folytatás sem lesz könnyű, hiszen hétfőn a nagyon erős, a szerbekkel ugyancsak döntetlent játszó görögökkel találkoztak, lapzárta után a házigazda brazilok következnek, a csoportkör vasárnap Japán ellen zárul.

Az egyéni versenyzők közül a teniszező Babos Tímea, az asztaliteniszezők – Pattyús Ádám, Lovas Petra és Póta Georgina –, a tornász Kovács Zsófia, a sportlövő Tobai-Sike Renáta és Egri Viktória, valamint az ökölvívó Bacskai Balázs is kiesett a második napon. Babos Tímea egyéniben 6:1, 6:2-re kapott ki cseh Petra Kvitovától, de Jani Rékával párban sem sikerült továbblépnie a második körbe. A magyar kettőst épp az a Raluca Olaru, Andreea Mitu duó győzte le 6:3, 6:4-re, amely csak alig pár hete, pluszkvótát kapva állt össze az ötkarikás játékokra. Egyéniben Mitut kiejtette a világranglistán harmadik spanyol Garbiñe Muguruza, és Irina Begunak sem sikerült átverekednie magát a japán Nao Hilbinón.

A második versenynap fináléiban Kapás Boglárka volt még érdekelt, aki 400 m gyorson a negyedik lett. A magyar sportoló elégedetten nyilatkozott, mert sikerült több mint egy másodpercet javítania egyéni legjobbján.

Férfi 200 méter pillangón két magyar döntős volt, Kenderesi Tamás a legjobb, Cseh László a harmadik idővel jutott tovább az elődöntőből. Előbbi a selejtezők során kétszer is legyőzte minden idők legeredményesebb olimpikonját, a 19-szeres aranyérmes amerikai Michael Phelpset.

Csak a dobogó közelébe jutottak

Országúti kerékpárban a Mol­dova Köztársaságból honosított Serghei Țvetcov – akinek kerékpárja előbb Pekingben maradt, majd Párizsban kötött ki – végül nem tudta befejezni a mezőnyversenyt. A kétszeres vb-ezüstérmes Andreea Chițutól dobogós helyezést vártak, ám a női cselgáncsozók 52 kilós súlycsoportjában már a negyeddöntők során búcsúzott. A Szász Emese által megnyert női párbajtőrben a Pekingben ezüstérmes Ana Maria Brânză a legjobb 16 között kiesett, így egy újabb román éremesélyes búcsúzott idő előtt. Sportlövészetben a férfi 10 m légpuska címvédője, Alin Moldoveanu a csalódást jelentő 19. helyen zárta a versenyt.

A románok Corina Căprioriu révén álltak éremhez legközelebb, ám a cselgáncsozó az 57 kilós súlycsoport elődöntőjében és bronzmérkőzésén is drámai vereséget szenvedett, így a negyedik helyen zárt. Tornában három döntős van, férfi ugrásban a veterán Marian Drăgulescu ötödik legjobb pontszámmal jutott be a legjobb nyolc közé, akárcsak női gerendán a 29 éves Cătălina Ponor, míg Andrei Munteanu korláton kvalifikált a döntőbe.

Két mérkőzés, nulla pont

Jóval az elvártak alatt teljesít a Thomas Ryde által irányított női kézilabda-válogatott. Neaguék az első fordulóban gigantikus sokkal felérő vereséget szenvedtek az outsidernek tartott Angolától (23–19). A második mérkőzésükön csupán negyedórát bírták tartani a lépést a házigazda válogatottjával, Brazília kiütéses, 13 gólos sikert aratott ellenük (26–13). A folytatás sem kecsegtet sok jóval, hiszen a legjobb nyolc közé való továbbjutáshoz Norvégia, Spanyolország és Montenegró alkotta trió ellen legalább öt pontot kell szerezzenek.

A Florin Mergea–Horia Tecău teniszpáros két kört is teljesített, a negyeddöntőben a Novak Djokovicsékat kiütő brazil Melo–Soares várt rájuk. Kellemes meglepetést okozott viszont Adrian Crișan, aki férfi asztaliteniszben a negyedik körig jutott, ám a sors a címvédő kínai Zsang Jikével hozta össze, aki négy szoros szettben legyőzte a 36 éves sportolót.

Úszásban Robert Glință óriási meglepetést okozott, hogy bejutott a férfi 100 m hát döntőjébe, ahol nyolcadik helyen végzett. A román 4 x 100 m gyorsváltó a 15. helyen végzett, a harmadik olimpiáján szereplő Trandafir Norbert megdöntötte egyéni rekordját. A marosvásárhelyi úszó legközelebb csütörtökön versenyez, a férfi 50 méteres gyorsúszás selejtezőiben lesz érdekelt. Az olimpia másik marosvásárhelyi sportolóját, Szőcs Bernadettet augusztus 12-én láthatjuk. Az asztaliteniszező a román női csapatot erősíti, pénteken 16 órakor Dél-Korea válogatottjával csapnak össze (csapattársai: Monteiro Daniela Dodean és Elizabeta Samara).

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.