Mikházi gazdanap

2016. december 02., 22:56

Tímár Tímea

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) marosi szervezete ötödik alkalommal szervezte meg augusztus 27-én az egyre népszerűbb mikházi gazdanapot Gazdanap a Csűrszínházban címmel. Az előző évekhez képest az ide látogatók idén sokkal több programon vehettek részt: szakmai előadások, kulturális fellépések, kézműves-, állat- és gépkiállítások, gulyásfőzés, valamint sikeres gazdák farmjainak a meglátogatása.

Az EMGESZ rendezésében a tagszervezetek részére a mikházi kultúrotthonban került sor a vezetői továbbképzésére. A 21 egyesületet magában foglaló erdélyi gazdaszövetséget minden egyesülettől két személy képviselte. A résztvevőket Csomós Attila, az esemény főszervezője, az RMGE marosi szervezetének elnöke köszöntötte.

A jelenlevők bemutatkozása után került terítékre az EMGESZ, mint ernyőszervezet. Cso­mortányi István alelnök ismertette az egyesületek és alapítványok létrehozásával és működésével kapcsolatos jogszabályt, valamint az egyesületek és más társulási formákat szabályozó 1991/36-os törvényt. Az előadó az egyesületek vezetőit a törvényi háttérről tájékoztatta: mit kínál a törvényi keret, milyen lehetőségekkel, feladatokkal élhet egy gazdaegyesület.

A találkozó hangsúlyos témája a szövetkezet volt. Több előadó jogi, pénzügyi és gazdasági szempontból járta körül a témát. A 2005/1-es mezőgazdasági szövetkezeti törvényről Csomós Attila tartott összefoglalót, Vajda Margit, a Maros Megyei Pénzügyi Igazgatóság munkatársa az új pénzügyi törvénykönyvnek az egyesületekre vonatkozó előírásairól beszélt. Dr. Kupán Edit agrárközgazdász az egyesületekre vonatkozó európai uniós és román állami támogatásokat ismertette. Bocskay István Az agrármarketing fejlődése címmel érdekes és elgondolkodtató témáról beszélt. Dr. Somogyi György fűszerpaprika-nemesítő előadásában a Kárpát-medencei magyar gazdaegyesületek együttműködésének, összefogásának fontosságáról értekezett. A gazda-együttműködés lehetőségeit taglalta dr. Torda Márta, a Földművelésügyi Minisztérium Nemzetközi és Kárpát-medencei Kapcsolatok Főosztályának osztályvezetője is. Előadásában arra kereste a választ, hogyan lehetne hatékonyabb a gazdaegyesületek munkája.

A gazdanap elméleti, képzési részét követően a résztvevők megtekintették a kézműves-, állat- és gépkiállításokat, majd érdekes tapasztalatcserére került sor Nyárádkarácsonfalván, ahol Fazakas Miklós várt bennünket a „zöldség birodalmában”. A legkorszerűbb technológiával több mint egy hektárnyi vándorfóliában termel paprikát, paradicsomot. A palántákat nem talajba ülteti, hanem termesztőközegként kókuszrostot használ, amelyet egy-két évenként cserél. Farmján a vásárlóközönség által közkedvelt fajtákat termeszt. A fólia alól nem hiányzik az öntözőberendezés és a tápanyag-utánpótlás sem. A vándorfólia-felület fele fűtött. Vendégeinek elmondta: ma ez a világ egyik legkorszerűbb zöldségtermesztési technológiája, ami nagy odafigyelést és szaktudást igényel. Egy apró figyelmetlenség miatt is egész fóliányi termés mehet tönkre.

A gazdanap résztvevői ezt követően ellátogattak egy állat­te­nyésztőhöz is. Nagy Pál Tamás cserefalvi állatorvos egy Aberdeen Angus húsmar­ha­te­lepet hozott létre, és jelenleg 250 szarvasmarhát tart. A telepen megmutatta az istállókat, a berendezést és az udvarán sorakozó mezőgépészeti felszerelését.

Ismét bebizonyosodott: ezek a tapasztalatcserék igen fontosak a gazdák életében, hiszen élőben láthatnak olyan farmokat, amelyek erdélyi viszonyok között is csúcsminőséget képviselnek.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.