Kolozsvárra ért az Uber

EN-összeállítás 2016. augusztus 10., 20:17

Az Uber nevű közösségi személyszállítást végző amerikai nagyvállalat osztja meg világszerte leginkább a taxis rendszerben dolgozó cégeket és gépkocsivezetőket. Egy érvényes jogszabály szerint az Uber Romániában nem működhetne, ennek ellenére Bukarest után a napokban Kolozsváron is megtelepszik.

Kolozsvárra ért az Uber
galéria

Miközben a közösségi személyszállítást övező botrányok közepette felfüggesztette magyarországi jelenlétét az Uber, a napokban bejelentették, augusztus elején Kolozsváron is elérhetővé válik az Amerikai Egyesült Államokból útjára indított szolgáltatás. A hivatalos tájékoztatás szerint nagy várakozás övezi a projektet, máris több ezer kincses városi letöltötte okostelefonjára az egyetlen gombnyomással fuvart biztosító mobilalkalmazást, és többtucatnyi kolozsvári jelezte, hogy beszállna a személyszállításba. Maga a rendszer hasonlóan működik a számos erdélyi és partiumi városban is elérhető taxis applikációhoz. Ha valaki igénybe venné a szolgáltatást, az app segítségével választhat a közelében regisztrált sofőrök közül. Közvetlen, készpénzes fizetés nincs az út végén, a díjat a regisztrációkor kötelező módon megadott bankkártyáról vonják le. Az összeg nyolcvan százalékát kapja a sofőr, 20 százalék pedig az Uber számláján landol.

A legtöbben – mint ismeretes – ezt róják fel az Ubernek, hiszen miközben közösségi szolgáltatásként definiálja magát, a fuvarért fizetni kell, a sofőr ellenben nem adózik az így szerzett jövedelem után. Mint ahogy maga a cég sem fizet adót jövedelme után abban az országban, ahol bevezeti szolgáltatását. A magyarországi illetékesek többek között azt közölték, hogy az Uber Bukarestben úgy végzett diszpécserszolgáltatással egybekötött taxis szolgáltatást, hogy ehhez nem volt engedélye. Az már csak ráadás, hogy Magyarországon sem a cég leányvállalata, sem az amszterdami központ nem fizetett adót. Ugyanakkor nem csak Budapesten váltott ki ellenreakciókat az Uber: Vancouverben, Párizsban, Szófiában, Lisszabonban, Madridban, Barcelonában, Amszterdamban, Koppenhágában és Berlinben például be is tiltották.

Bukarestben 2015 februárja óta vannak jelen három szolgáltatásukkal, az UberX-szel, az UberSELECT-tel és az Uber Child Seattel. Az alapszolgáltatás ára 1,65 lej/km, magasabb a helyi taxitársaságok által gyakorolt díjaknál, ám sajtóhírek szerint májusban már több mint 40 ezer felhasználója volt. Egyébként nem csak Kolozsváron kívánnak terjeszkedni, a korábbi bejelentések értelmében Temesváron és Jászvásáron is megjelennek az Uber autói.

Legalább kétmilliárdan használják
A cég közlése szerint az Uber-fuvarok száma a hét elején világszerte elérte a kétmilliárdot. A közösségi személyszállító 2009 márciusi megalakulása óta 2015 végére érte el az egymilliárdos fuvarszámot. A szám megduplázását bő fél év alatt a sofőrök és utasok toborzására fordított nagy befektetéseknek tulajdonította a cég vezetője. Az Uber szolgáltatása iránt a legnagyobb kereslet Kínában jelentkezik, ahol azonban évi több mint egymilliárd dolláros veszteséggel működik a vállalat. Az Uber jelenleg a világ 76 országának több mint 450 városában nyújt fuvarmegosztó szolgáltatást, szemben az egy évvel ezelőtti 311 várossal.

Hiába a törvény

Bár a Klaus Johannis államfő által 2015. június 3-án kihirdetett fuvarozási törvény ellentmond az amerikai cég tevékenységének, ez nem szabott gátat az Uber működésének. A jogszabály szigorúan kimondja, hogy kizárólag azok az állampolgárok, illetve jogi személyek folytathatnak utasszállítási tevékenységet, akik érvényes taxiengedéllyel rendelkeznek. Akik pedig nem tartják be ezt a szabályozást 1000 és 5000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak.

Az Uber sem hagyja egyébként szó nélkül a hasonló próbálkozásokat, már számtalanszor panaszt tett a különböző országok taxisokra vonatkozó rendelkezései kapcsán. Az Európai Szabályozási Hatóság viszont nem tudta eldönteni, hogy az Uber internetes alkalmazásnak vagy taxiszolgáltatásnak tekinthető-e. A Bloomberg.com portálon megjelent anyag szerint Jakub Adamowicz, az Európai Bizottság szóvivője egyszerűen csak technológiának nevezte a jelenséget. A brüsszeli testület több szolgálata is együttműködik a panaszok felülvizsgálásán, ellenben még így is nehezen tudnak döntést hozni a digitális világban tapasztalt rendellenességekkel kapcsolatban.

Kivárnak a taxisok

A kolozsvári taxisok eközben azt mondják, felkészültek az Uberre, és nincs okuk aggodalomra. Mint Viorel Tătar, a Kolozsvári Taxisofőrök Egyesületének elnöke a Krónikának elmondta, hallott a külföldi Uber-ellenes tüntetésekről, de úgy gondolja, Kolozsváron nem lesz szükség ilyen típusú megmozdulásokhoz folyamodni. Viszont ha a cég megjelenését követően a helyi társaságok profitján százalékos csökkenést vesznek észre, természetesen ők is tüntetést szerveznek majd az amerikai alkalmazást működtető platform ellen.

Ugyanakkor a kolozsvári taxiscégektől sem idegen a mobilalkalmazások világa, valamennyi szolgáltatónak van letölthető appja, továbbá több erdélyi város mellett a kincses városban is használható a Clever Taxi applikáció. A 2012. október 4-e óta működő mobilos szolgáltatás nagyon hasonlít az Uberhez, és egyesíti a legismertebb helyi taxitársaságokat. A felhasználónak nem is szükséges tudnia pontos koordinátáit, mivel az alkalmazás ezt is megoldja. Ugyanakkor különleges kívánságai is lehetnek a taxit rendelőnek, mint például légkondicionált autó, több férőhely sok csomag esetén, házi kedvenccel való utazás, külföldre szükséges matricával rendelkező autó, s azt is meg lehet jelölni, hogy készpénzzel vagy elektronikus úton szeretnénk fizetni. A sofőrrel telefonon, illetve chaten kommunikálhat a várakozó utas, a fuvar végén pedig visszajelzést is küldhet róla.

Világméretű összefogás

A nyugat-európai taxisok sem hagyják magukat, s minden eszközt megragadnak arra, hogy az Uber ne tudja elhalászni ügyfeleiket. A napokban jelentették be, hogy a német Daimler Mytaxi nevű taxihívó szolgáltatása összeolvad brit riválisával, a Hailóval, így létrejön Európa legnagyobb alkalmazásalapú taxihívó szolgáltatója versenyre kelve az amerikai székhelyű Uber fuvarmegosztóval. A Mytaxi annyiban különbözik az Ubertől, hogy nem saját sofőrökkel dolgozik, hanem taxiscégekkel működik együtt. A megállapodás szerint a Daimler 60 százalékos, a Hailo tulajdonosai 40 százalékos részesedést kapnak az új cégben, amely a Mytaxi márkanév alatt a cég mostani platformja alapján fog működni. A cégek közlése szerint a közös vállalat 70 millió felhasználóval több mint 50 városban 100 ezer regisztrált taxisofőrrel rendelkezik majd kilenc európai országban. A Hailo jelenleg Nagy-Britanniában, Írországban és Spanyolországban működik. A Mytaxi Ausztriában, Németországban, Olaszországban, Lengyelországban, Portugáliában, Spanyolországban és Svédországban érhető el.

Magyarországon felfüggesztette tevékenységét
Az Uber közösségi személyszállító éppen vasárnap, július 24-én függesztette fel magyarországi tevékenységét arra hivatkozva, hogy az Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely alapján ideiglenesen, legfeljebb 365 napig blokkolni lehet azokat az internetes oldalakat, amelyek jogellenesen működő taxiszolgáltatást kínálnak. Az Uber 2014-ben kezdte meg szolgáltatását Budapesten, az utazásmegosztó szolgáltatás ellen azóta a taxitársaságok és az érdekvédelmi szervezetek több demonstrációt tartottak. A cég közlése szerint Budapesten 160 ezer felhasználója volt, az utazások 39 százaléka külföldiekhez köthető, főleg a 20–35 éves korosztály utazott velük.
De ők sem maradnak közösségi szállítás nélkül, hiszen éppen a napokban derült ki, hogy augusztus első felében indíthatja el szolgáltatását Magyarországon a Taxify, amely az Uberrel szemben minden szabálynak megfelel, így az előírt fix tarifákat fogják alkalmazni, s vállalják a járművek sárgára matricázását is. Újdonság, hogy a sofőröknek egyenruhájuk lesz. Rengeteg volt Uber-sofőr igazol át a céghez, de sok taxis is jelentkezik – tudta meg a Taxify sajtóreferensétől a Népszabadság.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.