Székely Vágta: Háromszék a nyertes

EN-összeállítás 2016. július 22., 20:48

Jó hangulatú verseny keretében dőlt el Háromszéken, a maksai Óriáspince-tetőn, hogy kik képviselik Székelyföldet a szeptemberben megrendezésre kerülő Budapesti Nemzeti Vágtán. A futam főnyertese idén Lemhény Lovasa, Zsigmond János lett.

galéria

A Lemhényt képviselő Zsig­mond János Timpex Ama­ta lovával nyerte az idei Szé­kely Vágtát. A döntő futamot meg kellett ismételni, mert a tavalyi győztes, a Gyer­gyó­szár­hegyet képviselő Fazakas Géza az első futásban lebukott a lóról, csak a szerencsén múlt, hogy a többi lovas nem taposta el. A mentők a helyszínre érkeztek, végül Fazakas Géza a lábán hagyta el a mentőautót, de már másodszorra nem állt rajthoz. Így hárman versenyeztek a fődíjért: Réty, Mikóújfalu és Lemhény lovasa.

Zsigmond János Timpex Amata nyergében gyönyörűen futott, már az első próbálkozásnál is élre tört, és a második futamban is simán győzött. Különben Lemhény képviselője két évvel ezelőtt, 2014-ben már elvitte a fődíjat, tavaly pedig a gyergyószárhegyi lovas mögött másodiknak futott be. A Budapesti Nemzeti Vágtán tehát négy lovas képviseli Székelyföldet: a győztes Zsigmond János mellett a második és a harmadik helyezett, Rétyről Fazakas János Alpár és Mikóújfaluból Tóth Barna. A házigazda Sepsiszentgyörgy lovasa, Ugron Attila hivatalból kap meghívást a megmérettetésre.

Gyergyószentmiklós nyerte a Gobé Futamot

A Gobé Futamot idén magabiztosan nyerte László Pál Dáriusz nevű lovával, így szerezve meg az első helyet Gyergyószentmiklós számára. A Gobé Futamban Gyer­gyószentmiklós, Farkas­laka és Barót lovasai jutottak a döntőbe, amit rajt-cél győzelemmel, jelentős előnnyel nyert László Pál Dáriusz nyergében.

Idén első ízben a cislăui állami ménes zsokéi is starthoz álltak, hogy nyeregben döntsék el, ki képviselje Romániát a nemzetek futamában a szeptemberi, budapesti Nemzeti Vágtán. Ezt a futamot Sandru Ion nyerte, ezzel együtt a jogot, hogy országát képviselje a magyar galoppversenyen. A szombaton délután rendezett fogathajtó versenyen tizenegy fogat jelent meg, köztük olyan fogathajtók, akik világversenyeken is értek már el dobogós helyezést. A legtöbb pontot Orosz László szerezte, őt követte a rangsorban Bartalis Attila és Szőcs Lehel fogata. A fogathajtón Bodó Zoltán többszörös országos fogathajtó bajnok is tartott bemutatót a Váncsa-farm négyesfogatával, aki idén részt vesz a négyesfogathajtó világbajnokságon, Románia képviseletében.

Hagyományőrző egyesületi mustra

Az idei hatodik Székely Vágta jó hangulatú, nagy tömegeket megmozgató rendezvényre sikeredett: összesen 31 lovas állt rajthoz, 15 a Székely Vágta és 16 a Gobé Futamon. Háromszékről 20 lovas, Hargita megyéből 8, Maros megyéből pedig 3 jelentkezett be a galoppversenyre. A rendezvényen több mint száz kézműves kínálta a portékáját, rengeteg kísérőprogram szórakoztatta a nagyérdeműt. A sokak által nagyon várt Csík zenekar koncertje szombat este az eső miatt elmaradt. Érdeklődésünkre a  szervezők elmondták, a szerződésben nem volt esőnap, a zenekar tagjai közül volt, akinek már vasárnap fellépése volt, így nem tudták halasztani a koncertet. Ígérik, hogy valamikor augusztus–szeptemberben Sepsiszentgyörgyön megtartja elmaradt koncertjét a Csík zenekar.

Volt lovasíjász-bemutató – bemutatkozott a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület és a Saggitis Siculorum Egyesület. A közönség tapsolhatott a Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola növendékeinek és az Erdélyi Lovaskaszkadőr Egyesület tagjainak is, akik bemutatójukkal elkápráztatták a közönséget.

Díjözön

A döntő futamot követő díjátadó ünnepségen elsőként az Aranyparipa-díjakat adták át, idén is négy ló kapta ezt a kitüntetést. A díjat a legápoltabb lovaknak adják, célja felhívni a figyelmet a felelős állattartásra. Az elbírálásnál figyelembe veszik a takarmányozást, a lovak általános ápoltságát, a sörényük és patájuk állapotát. Aranyparipa-díjat először a 2013-as Székely Vágtán adott át az Equitana lovasbolt. A 2016-os Székely Vágtán négy ló, Timpex Amata (Lemhény), Gam­ma (Gyergyószárhegy), Csibész (Zágon) és My Mission (Mi­kóújfalu) kapott Aranyparipa-díjat.

A Székely Vágta szervezői az első három helyezettet díjazták (2500, 2000 és 1500  lejes pénzjutalmat nyertek, valamint a jogot kaptak arra, hogy Székelyföldet képviseljék a budapesti Nemzeti Vágtán), és több különdíjat is átadtak. Négy különdíjat – egy Wintec márkájú sportnyerget, egy lovastiszti vándorszablyát, Sógor Csaba EP-képviselő jóvoltából egy brüsszeli utazást, és a tavalyi Incitato művésztábor munkáiból egy alkotást – is átadtak.

Zsigmond János taktikázott
„Nem lehet szavakba önteni, mennyire jó érzés a Székely Vágta győztesének lenni” — mondta megkeresésünkre a háromszéki Lemhény lovasa, Zsigmond János, aki immár második alkalommal nyerte meg a maksai Óriáspince-tetőn szervezett versenyt. A szeptemberi budapesti Nemzeti Vágta hétvégén tartott előfutamának nyertese Timpex Amata nevű lovával 2014-ben is megnyerte a a megmérettetést, akkor negyedik lett a Nemzeti Vágtán, tavaly pedig a gyergyószárhegyi lovas mögött másodikként futott be az Óriáspince-tetőn. Zsigmond János kifejtette, a Székely Vágta vasárnapi döntőjében kicsit taktikázott, így például a második körben mindig igyekezett tartani a lovát, majd amikor az őt követő lovasok és közte csökkent a távolság, ismét engedett a gyeplőn. Elmondta: lovával együtt igyekeznek a legjobb formájukat hozni majd a Nemzeti Vágtán, a cél mindenképpen a döntőbe jutás, viszont mivel lóversenyről van szó, nem lehet előre tervezni, rengeteg külső tényező befolyásolhatja az eredményt. „Bízom a lovamban és saját magamban” — mondta a Székely Vágta győztese.